Najnowsze Wyniki/Kalendarz
żużlowcy Euro Finannce Polonii Piła WP SportoweFakty / Jakub Barański. / Na zdjęciu: żużlowcy Euro Finannce Polonii Piła

GKSŻ zawiesiła licencję toru w Pile! Problemy winą Polonii

Dawid Borek
Dawid Borek
Główna Komisja Sportu Żużlowego postanowiła zawiesić licencję z toru w Pile do czasu doprowadzenia go do regulaminowego stanu. To efekt ostatnich skandali na tamtejszym obiekcie.

20 kwietnia na obiekcie w Pile nie doszedł do skutku finał Złotego Kasku. Zawodnicy zgłosili bowiem wiele uwag co do stanu toru i jego infrastruktury. Brakowało nawierzchni, na prostej startowej wystawał krawężnik, nie domykała się bramka. Koniec końców zawody zakończyły się skandalem.

Osiem dni później w Pile mieliśmy kolejny skandal, tym razem przy okazji meczu 2. Ligi Żużlowej Euro Finannce Polonia Piła - Power Duck Iveston PSŻ Poznań. Po przerwaniu szóstego wyścigu (doszło w nim do wypadku) sędzia nakazał prace torowe, a gdy te nie przyniosły skutku, ogłosił walkowera na korzyść gości (czytaj więcej TUTAJ).

Kilka dni wcześniej klub dosypał ok. 100 ton nawierzchni. Dzień przed meczem z Power Duck Iveston PSŻ-em komisarz toru Grzegorz Janiczak zalecił prace, które, zdaniem pilan, popsuły tor. - Komisarz toru, który przyjechał w sobotę, gdy nawierzchnia była już ułożona, wprowadził swoje zalecenia. One, jak widać, były złe. Kazał zbronować tor do połowy, przez noc zostawić go zalanego wodą, a rano przyklepać. W miejscach, gdzie zalecił ten zabieg, tor zaczął się rozrywać, natomiast to, co zostało wykonane przez nas, tj. od środka owalu do góry, praktycznie było w stanie idealnym - tłumaczył w niedzielę Marcin Kozdraś, członek zarządu Polonii.

- Cyrk na kółkach. W ciągu tygodnia dwa razy robi się z nas idiotów! Odechciało nam się żużla. Bardzo prawdopodobne jest to, że wycofamy drużynę z rozgrywek- grzmiał wiceprezes Euro Finannce Polonii Piła Remigiusz Kaja (więcej TUTAJ).

W końcu oświadczenie w sprawie rozstrzygnięcia meczu DM II ligi pomiędzy drużynami Euro Finannce Polonia Piła - Power Duck Iveston PSŻ Poznań walkowerem wydała Główna Komisja Sportu Żużlowego. Ta zawiesiła licencję toru w Pile.

ZOBACZ WIDEO Co z żużlem w Warszawie? Problemów nie brakuje

Oświadczenie GKSŻ:

"Szanowni Państwo,

Jak Państwu wiadomo w dniu 28 kwietnia 2019 miał rozegrać się mecz pomiędzy drużynami Euro Finnance Polonia Piła - Power Duck Iveston PSŻ. Tor przed zawodami został przez sędziego odebrany jako regulaminowy, lecz po rozpoczęciu zawodów nawierzchnia toru zaczęła się rozsypywać. W efekcie po odjechaniu pięciu biegów tor nie nadawał się do jazdy. Pomimo podjętych prób doprowadzenia toru do stanu nadającego się do jazdy nie udało uzyskać się oczekiwanego efektu w regulaminowym terminie 30 minut. W związku z powyższym sędzia zobowiązany był orzec walkower na rzecz drużyny gości.

W tym sezonie występuje szerszy problem jakością z toru w Pile. Komisja czuje się zatem w obowiązku podać do publicznej wiadomości podstawowe informacje w zakresie jego dopuszczania do użytku i problemów związanych z jego bieżącym użytkowaniem.

Zgodnie z obowiązującymi regulaminami za tor odpowiada organizator. Komisja zajmowała się torem w Pile już jesienią 2018 roku. W dniu 21 listopada 2018 roku weryfikator z ramienia GKSŻ przekazał klubowi do realizacji 27 uwag dotyczących toru i infrastruktury towarzyszącej. Wśród uwag znalazł się nakaz uzupełnienia nawierzchni i rozmieszenia nawierzchni toru w celu uzyskania stałego i rosnącego w kierunku bandy nachylenia powierzchni. Klubowi został wyznaczony termin na realizację powyższego do rozpoczęcia sezonu. Klub miał zatem ok. 5 miesięcy na realizację nakazów Komisji.

Nakazy zrealizowano jedynie w części.

W marcu 2019 roku tor w Pile jak każdy tor w Polsce podlegał odbiorowi przed sezonem. Tor został odebrany, przy czym do realizacji wskazano 21 zaleceń, które miały być zrealizowane częściowo do pierwszego treningu i ostatecznie do pierwszych zawodów. Klub rozpoczął bardziej energicznie wypełniać zalecenia Komisji. Pomimo tego podczas trzech pierwszych zawodów stwierdzono, że zalecenia nie są należycie i w całości zrealizowane.

Efektem powyższego były perturbacje związane z brakiem rozegrania Złotego Kasku oraz nienależyte i pośpieszne zrealizowane zalecenia uzupełnienia nawierzchni toru. Poskutkowało to rozsypującym się torem podczas ligowego pojedynku z drużyną poznańską i orzeczeniem walkowera przez sędziego zawodów.

Wszystkie zalecenia Komisji mogły być z powodzeniem i bez pośpiechu zrealizowane w okresie od 5 listopada 2018 roku do końca marca 2019 roku. Obecna sytuacja jest wynikiem braku aktywności klubu w w/w okresie.

Mając powyższe na uwadze Komisja postanowiła zawiesić licencję toru w Pile do czasu doprowadzenia go do regulaminowego stanu.

Jednocześnie Komisja rozbuduje postępowanie wyjaśniające w zakresie odwołania Złotego Kasku o kwestie związane z zakończonym walkowerem meczem DM II ligi pomiędzy drużynami Euro Finannce Polonia Piła - Power Duck Iveston PSŻ. Wezwani i przesłuchani zostaną działacze obu klubów oraz osoby urzędowe i funkcyjne odpowiedzialne za przygotowanie zawodów.

Postępy w zakresie sprawy pilskiego toru będą podawane do publicznej wiadomości."

TAURON dziękuje za kibicowanie podczas cyklu Speedway Euro Championship

Czy GKSŻ słusznie zawiesiła licencję toru w Pile?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (86):

Wszystkie komentarze (86)

Komentarze (86)

×
    Wszystkie komentarze (86)
    PRZEJDŹ NA WP.PL