Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Andreas Jonsson WP SportoweFakty / Adrian Skorupski / Na zdjęciu: Andreas Jonsson

PGE Ekstraliga: Totalna niemoc Andreasa Jonssona. Szwed przestaje dawać nadzieję (antybohater)

Tomasz Janiszewski
Tomasz Janiszewski
Nie ma choćby minimalnej poprawy w jeździe Andreasa Jonssona. W piątek w Zielonej Górze, gdzie przed laty potrafił wcielać się w rolę lidera Falubazu, znów zawiódł na całej linii. Mizerny występ zakończył wykluczeniem za dwa ostrzeżenia.

Po odejściu z Falubazu Zielona Góra po sezonie 2015 Andreas Jonsson zaczął tułaczkę po klubach, które nie były aspirującymi do jazdy o medale. Ba, były beniaminkami tak jak teraz Speed Car Motor Lublin. Zanim szwedzki żużlowiec zdecydował się na zejście do pierwszej ligi do Koziego Grodu, reprezentował ROW Rybnik i Włókniarza Częstochowa. Zarówno w jednym, jak i drugim klubie, daleko było mu jednak do pełnienia wiodącej roli w zespole.

CZYTAJ WIĘCEJ: Groźny upadek Patryka Dudka w Zielonej Górze

Wyniki Jonssona w PGE Ekstralidze gołym okiem stawały się coraz słabsze i po dziesięciu latach indywidualny wicemistrz świata z 2011 roku powrócił na front pierwszoligowy (w 2008 roku nie zostawił po spadku Polonii Bydgoszcz). Odżył momentalnie. Przy jego nazwisku z powrotem zaczęły pojawiać się trójki i dwójki, z miejsca stał się liderem Motoru. W jego jeździe znów pojawiła się typowa dla niego zawziętość i walka do ostatnich metrów. Koziołki zyskały nie tylko zawodnika numer jeden do składu, ale i mentora dla młodszych.

Finał był taki, że Jonsson poprowadził kolegów do awansu, a sam został najwyżej sklasyfikowanym żużlowcem w Nice 1. Lidze Żużlowej, legitymując się średnią biegową 2,389. Pozostanie Szweda w drużynie było więc pewne, zresztą z uwagi na niewielki wybór na rynku, trudno było myśleć, że lublinianie zrezygnowaliby z bądź co bądź, najlepszego lewoskrętnego zaplecza elity. W teorii dalsza współpraca broniła się rękami i nogami.

ZOBACZ WIDEO Inżynier z F1 pracuje nad sprzęgłem dla Łaguty. Niedługo zacznie nad silnikiem

Sam Jonsson, choć ewidentnie szczyt kariery ma za sobą (z cyklu Grand Prix wypadł po sezonie 2016), z pewnością liczył, że po rocznym resecie jeszcze będzie w stanie skutecznie zawalczyć wśród najlepszych w Polsce. Kreowany nawet na ponownego lidera, miał udowodnić, że mylą się ci, którzy skreślili go, pamiętając słabą postawę w Rybniku i Częstochowie.

Okazuje się, że... nie mylą się ci, którzy go skreślili, pamiętając słabą postawę w Rybniku i Częstochowie. Jonsson spisuje się bardzo słabo, żeby nie powiedzieć katastrofalnie. W elicie nie wygrał indywidualnie, sumując sezon 2017, już od 25 biegów. Oczywiście nie można zapominać, że miesiąc temu zastopował go paskudny upadek od razu w pierwszym biegu meczu z MRGARDEN GKM-em Grudziądz. Kości były jednak całe i Szwed niemal w pełni zdrowy wrócił już na kolejny mecz w Gorzowie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Lotos MPPK: Stal Gorzów może przejść do historii

Jego wyniki są niestety permanentnie rozczarowujące i z meczu na mecz coraz gorsze. Najgorsze wydaje się jednak, że nie ma przesłanek, by coś uległo poprawie. W piątek w Zielonej Górze wyjechał na tor raptem trzykrotnie, po czym został wycofany. Punkt z bonusem na mocno poobijanym Patryku Dudku, a na koniec wykluczenie za dwa ostrzeżenia.

W kolejnym spotkaniu Speed Car Motor wzmocni długo wyczekiwany Grigorij Łaguta, pod numer osiem zostanie przestawiony Robert Lambert, więc Jonsson - co na dziś wydaje się nieuniknione - będzie z grona seniorów ostatnim wyborem Jacka Ziółkowskiego.

TAURON zaprasza na Speedway Euro Championship w Gnieźnie. Oglądaj w Eurosporcie!

Czy spodziewałeś się, że Andreas Jonsson będzie notować aż tak słabe wyniki w pierwszej części sezonu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (31):

 • Kacperek Zgłoś
  Duńska wieprzowina jest O.K ale szwedzina zaczyna cuchnąć a może by tak " bizona ' zatrudnić z Kaliforni co ?
  • Kacperek Zgłoś
   On podpisał kontrakt w Lublinie wiedząc że nie będzie już w stanie skutecznie walczyć na torach ekstraligi ale forsę zgarnął i zamiast ją zainwestować w
   Czytaj całość
   sprzęt wolał od razu rżnąć głupa że niby to nagle stracił , nie wiedzieć czemu formę i przytuliwszy kilkadziesiąt lub nawet kilkaset tysięcy teraz wypina się na klub i czeka aż się skończy liga i go uwolnią a potem i tak będzie szukał naiwnego który łudząc się zatrudni go i znów wypłaci jakąś kasiorę licząc że dwa sezony pod rząd nie będzie cieniował a tu będzie ZONK ! ! ! czyli stara płyta w wykonaniu " starych , zgranych wyjadaczy którzy jeszcze znajdują naiwnych na swoje mierne już możliwości . Tak zrobił Andersen w Łodzi , Łoktajew w Ostrowie czy Schlein albo Thungate też w Łodzi . Oni już tylko szukają frajerów na swoje marne usługi niż chce im się walczyć o coś czego już i tak nie dosięgną .
   • simon Zgłoś
    teraz różnica jest taka, że przychodzi Grisza, a AJ traci miejsce... a Lublin dzięki temu wbrew pozorom dużo zyska, bo ma 5 meczów u siebie na 7... wyjazd jedynie do Leszna i
    Czytaj całość
    Grudziądza...
    Wszystkie komentarze (31)

    Komentarze (31)

    ×
     Wszystkie komentarze (31)
     PRZEJDŹ NA WP.PL