Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Fredrik Lingren na prowadzeniuWP SportoweFakty / Tomasz Kudala / Fredrik Lingren na prowadzeniu.

Rozgryzł częstochowski tor i pożyczył swój silnik rywalowi. Działacze Włókniarza przejrzeli protokoły i przeżyli szok

Dariusz Ostafiński
Dariusz Ostafiński
Lektura meczowych protokołów bywa ciekawa. Działacze Włókniarza natknęli się na przypadek, że jeden silnik został zgłoszony w dwóch kolejnych spotkaniach w Częstochowie. Korzystało z niego dwóch różnych zawodników. Silnik za każdym razem był szybki.

forBET Włókniarz Częstochowa  dogłębnie analizuje przyczyny porażek w trzech kolejnych meczach, z tego dwóch na domowym torze. Działacze przejrzeli nawet protokoły spotkań. Jakież było ich zdziwienie, gdy odkryli, że silnik o określonym numerze został zgłoszony do meczu z Fogo Unią Leszno, a potem do kolejnego, z Betard Spartą Wrocław.

Zawodnik Fogo Unii korzystający ze wspomnianego silnika wykręcił bardzo dobry wynik. Ten ze Sparty spisał się równie dobrze (Włókniarz potwierdza ów fakt, ale nie zdradza nazwisk żużlowców). Można w ciemno założyć, że w tym przypadku mieliśmy do czynienia z przyjacielską przysługą. Pozostaje pytanie, czy takie zachowania powinny mieć miejsce?

Czytaj także: Ostafiński. Chemia i dziurawe gaźniki. Łap oszusta

W Ekstralidze nie robią z tego problemu. Mówią, że już w przeszłości zdarzały się takie rzeczy. Dodają, że pożyczka to jedno, bo przecież pożyczający musi jeszcze dobrze wykorzystać silnik, który dostał na jeden dzień. Tu akurat tak się stało, więc można zapytać, czy jednak nie powinno się zakazać tego rodzaju praktyk. We Włókniarzu nie chcą szerzej komentować tej sprawy. Mówią jedynie, że faktycznie dwóch różnych zawodników pojechało na jednym i tym samym silniku w dwóch różnych meczach. W przypadku meczu z Fogo Unią nie miało to wielkiego znaczenie, a w tym drugim już tak.

ZOBACZ WIDEO Łaguta na ostatnich metrach uratował remis! Kronika 7. kolejki PGE Ekstraligi

Pytaliśmy jednak menedżerów i działaczy innych klubów, czy i jak powinno się zablokować takie pożyczki? Padła sugestia, że być może należałoby wprowadzić rejestr, gdzie silniki byłyby przypisane do konkretnych drużyn. Nie ma bowiem problemu, kiedy jeden zawodnik z Unii pożycza silnik koledze, ale kiedy pożycza go komuś z innej drużyny, to już można się zastanawiać, czy tu nie mamy do czynienia z wpływaniem na końcowy układ tabeli. Zasadniczo nie ma jakiegoś wielkiego halo, że takie praktyki są stosowane.

- Prawnikiem jestem z zamiłowania i uważam, że takiego pożyczania sobie silników między zawodnikami dwóch różnych drużyn nie można zablokować - ocenia Jacek Ziółkowski, menedżer Speed Car Motoru Lublin. - Silnik jest własnością żużlowca i może on robić z nim, co tylko zechce. Dwa lata temu my też pożyczyliśmy silniki dwóm zawodnikom innej drużyny. Spróbowali i oddali, bo stwierdzili, że wolą swoje.

Czytaj także: Wpadli na kontrolę. Szukali dziurawych gaźników

Nieco bardziej sceptycznie podchodzi do sprawy mecenas Jerzy Synowiec. - Według mnie temat jest delikatny, bo faktycznie można takimi pożyczkami wpływać na losy spotkań i na układ tabeli. Z drugiej strony koledzy z tych samym miast, czy wręcz bracia, są rozsiani po różnych klubach. Ich więzy są mocniejsze niż klubowe. W Formule 1 takie praktyki byłyby niedopuszczalne, u żużlowców to jednak nie dziwi.

- Pamiętam, jak w latach 90-tych zawodnicy zagraniczni przyjeżdżali często bez silników i gospodarze pożyczali im swoje, żeby ich kibice zapłacili za bilety i mogli zobaczyć gwiazdę. Swoją drogą człowiek ważniejszy niż maszyna. Kiedyś Hućko pożyczył swój silnik Hamillowi. Ten wykręcił komplet, a Hućko wziął silnik za kilka dni i zrobił 1 punkt - kwituje Synowiec.

Swoją drogą, jak ktoś ma dobre silniki na każdy tor, to może zrobić niezły interes. Pożyczy tu i tam, skasuje i biznes się kręci.

Czy powinien obowiązywać zakaz pożyczania silników zawodnikom innej drużyny?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (76):

 • ORFEUSZ Zgłoś
  ponoć włókniarz ma spaść , jest zmowa kadry za nominacje , mnie to nie rusza , ale medalików nie cierpię , zaszli mi za skórę w życiu prywatnym , takie złodziejaszki
  • Saddam Zgłoś
   Swego czasu Hans Nielsen też przyjechał na mecz ligowy do Polski i jego sprzęt nie dojechał. Nawet kombinezonu nie miał przy sobie. Eugeniusz Skupień pożyczył mu silnik, jak
   Czytaj całość
   stwierdził, taki kiepski trochę. Hans zdobył na nim 17 czy 18 punktów :P Teraz jednakże te silniki są tak zbliżone i wyżyłowane, że może faktycznie takie pożyczanie robi różnicę, bo umiejętnościami nie idzie nadgonić braków prędkości.
   • mingozi Zgłoś
    W latach 80-tych było wielkie pożyczanie drużynowe. Sparta Unii, Unia Sparcie, Polonia vide Gollob Unii etc
    Wszystkie komentarze (76)

    Komentarze (76)

     Wszystkie komentarze (76)
     PRZEJDŹ NA WP.PL