Najnowsze Wyniki/Kalendarz
mecz na stadionie w Lublinie WP SportoweFakty / Michał Chęć / Na zdjęciu: mecz na stadionie w Lublinie

Lublin może przyćmić Toruń. Koncepcja nowego stadionu robi wrażenie

Mateusz Kozanecki
Mateusz Kozanecki
Wszystko wskazuje na to, że w Polsce powstanie kolejny obiekt żużlowy na światowym poziomie. W ciągu roku gotowa będzie koncepcja nowego stadionu w Lublinie. Ma on pomieścić nawet 20 tys. widzów!

Informacje przekazane zostały podczas środowej konferencji prasowej. Pierwszym elementem prac ma być podjęcie uchwały budżetowej, a następnie ogłoszenie przetargu na przygotowanie wstępnej dokumentacji.

- Skoro jesteśmy w najlepszej lidze, zbudujemy najlepszy stadion żużlowy w Polsce. Na najbliższej sesji Rady Miasta zaproponuję miejskim radnym pewne korekty miejskiego budżetu, a co za tym idzie Wieloletniej Prognozy Finansowej. Jeżeli Rada Miasta podejmie stosowną uchwałę, to ogłosimy przetarg na wykonanie projektu koncepcyjnego - powiedział prezydent Lublina, Krzysztof Żuk.

Czytaj także: Żużlowcy-amatorzy niczym wielka rodzina. Ruszyła zbiórka na rehabilitację ich kolegów z toru

Koncepcja będzie musiała spełniać pewne wymogi. Przede wszystkim obiekt ma znajdować się na miejscu obecnego stadionu, przy Al. Zygmuntowskich 5. Ponadto trybuny mają pomieścić 17-20 tys. widzów. W tym zawarty ma zostać sektor rodzinny, miejsca dla niepełnosprawnych, sektor gości, trybuna główna i loża VIP. Zbudowany ma zostać piętrowy parking na 450 samochodów.

ZOBACZ WIDEO: Doping technologiczny. Czy jest możliwe, aby żużlowcy dolewali coś do silników?

Oprócz tego obiekt ma posiadać zadaszenie. Rozważane będą dwie koncepcje - pierwszy wariant zakłada pełne zadaszenie trybun i toru, natomiast drugi opcję rozsuwanego dachu. Na nowym stadionie mają odbywać się nie tylko zawody żużlowe, ale także inne imprezy motocyklowe czy samochodowe, również koncerty, konferencje i pokazy.

Czytaj także: Frekwencja na stadionach żużlowych: pełny stadion w Grudziądzu, PGE Ekstraliga w Rybniku

Przetarg ma potrwać przez tydzień, natomiast kolejne procedury, w tym m.in. opracowanie programu funkcjonalnego, zabiorą około 14 miesięcy. Ewentualne budowa miałaby się odbyć w latach 2021-2022. Koszty szacowane są na ponad 100 mln złotych, z czego część najprawdopodobniej pokryje dofinansowanie Ministerstwa Sportu.

Stadion ma spełniać wszystkie wymogi FIM, wobec czego w Lublinie będą mogły odbywać się turnieje najwyższej rangi. Niewykluczone, że po powstaniu obiektu, poczynione zostaną starania o organizację zawodów Grand Prix czy Speedway of Nations.

TAURON zaprasza na Speedway Euro Championship w Bydgoszczy. Oglądaj w Eurosporcie!

Czy w Lublinie powinien powstać nowy stadion?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (63):

 • Wawi L Zgłoś
  Sprawa nowego stadionu w Lublinie nie wypłynęła wcale teraz, ale już rok temu (Motor jeździł w 1Nice). Myślę, że wielu kibiców pamięta nawet wizualizacje z przebudowy i dobudowy
  Czytaj całość
  obiektu na AL. Zygmuntowskich. Jeśli chodzi o to czy będzie to owal dla drużyny EL czy 1Nice, nie ma znaczenia. Na MA przychodzi połowa stanu a na stadionie w Lublinie, czy to w tym roku, czy poprzednim a nawet jak byliśmy w 2 lidze, dwa lata temu, przychodziły i przychodzą tłumy (w tym sezonie ciągle biletów brak, pomimo rozbudowy trybun do 10000). Nie wiem czy kibice żużla z zachodnich ośrodków (Zielona Góra, Leszno, Gorzów Wielkopolski) zdają sobie sprawę, że Lublin jest największym miastem na wschód od Wisły i liczy, bagatela - 340000 mieszkańców (samo miasto) to więcej niż powyższe miasta razem wzięte. Taki obiekt powinien powstać w Lublinie i mieć ambicje do organizacji imprez nawet takich jak SGP czy SON o pomniejszych, ale także ważnych nie wspomnę, ponieważ ciągle są rozgrywane.
  • cim Zgłoś
   Po co taki stadion w pierwszej lidze.
   • Twardzi jak STAL Zgłoś
    Wawi L teraz 0 0No cóż, wiem że już ciepło i twoja ziemianka wysycha, więc nie musisz ciągle chodzić w gumofilcach. Jednak zastanawia mnie - czy nakarmiłeś ... swoje gołębie!!!?To
    Czytaj całość
    odnośnie merytoryki i hejtu na forum:}
    Wszystkie komentarze (63)

    Komentarze (63)

    ×
     Wszystkie komentarze (63)
     PRZEJDŹ NA WP.PL