Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Patryk Dudek Finał SoNWP SportoweFakty / Katarzyna Łapczyńska / Na zdjęciu: Patryk Dudek. Finał SoN.

Za i przeciw: Żużel na świecie się nie rozwija, a co najwyżej zwija. Najlepszym dowodem formuła SON (felieton)

Jakub Czosnyka
Jakub Czosnyka
Z tęsknotą wspominam czasy, kiedy emocjonowaliśmy się Drużynowym Pucharem Świata. I to nawet, gdy te zawody całkowicie zdominowali Polacy. W weekend przyjdzie nam spoglądać na podróbę DPŚ, czyli Speedway of Nations.

Zacznę od tego, że nic nie mam do zawodów Speedway of Nations. Idea całkiem ciekawa, wykonanie może trochę słabsze. No bo jak to jest, że w sobotę i niedzielę żużlowcy pojadą aż 42 biegi "rundy zasadniczej", a na koniec i tak o wszystkim zdecyduje jeden wyścig. Trochę to niesprawiedliwe. Nie twierdzę, że nie atrakcyjne. Zastanawiam się jednak, czy w innych dyscyplinach też mamy podobne "kwiatki".

Ale nie o tym chciałem dziś napisać. SoN niech sobie będzie jaki jest. Jedni mogą te zawody lubić bardziej, inni nieco mniej. Mi z kolei w żużlowym kalendarzu bardzo brakuje Drużynowego Pucharu Świata. I myślę, że nie tylko mi. Podpytałem tu i ówdzie, wymieniłem wiadomości z redakcyjnymi kolegami i już wiem, że nie jestem w swojej opinii odosobniony.

Żużel. Finał SoN świętem żużla w Rosji. W przeszłości gościły już tam wielkie nazwiska. CZYTAJ WIĘCEJ!

DPŚ to był taki punkt w kalendarzu, na który zawsze się czekało. Szkoda, że żużlowi decydenci zostali grabarzem tej imprezy. I wcale tą decyzją nie zaszkodzili najbardziej nam - Polakom. Cierpi na tym przede wszystkim cała dyscyplina, której brakuje poważnego produktu. Sztucznie mydlimy sobie oczy, że żużel w innych krajach ma się dobrze. Że Szwedzi czy Australijczycy jak równi z równym mogą powalczyć z Polakami w tegorocznej odsłonie SoN. A gdyby spojrzeć na to nieco szerzej, odrobinę głębiej, to widzimy kiełkujące zgliszcza.

ZOBACZ WIDEO: Krzysztof Cegielski: Namawiam Golloba, żeby został szefem związku zawodowego żużlowców


Piłkarze nożni, siatkarze, czy nawet skoczkowie narciarscy mają swoje drużynowe mistrzostwa świata (w różnym nazewnictwie rzecz jasna). Nawet, jeśli ktoś przesadnie nie interesuję się którąś dyscypliną, to i tak sama nazwa i ranga zawodów przyciąga uwagę. Tymczasem w żużlu postanowiono od tego odejść. Poszliśmy na łatwiznę. Poza wszystkim mam wrażenie, że zabrakło refleksji, dlaczego formuła DPŚ - zdaniem żużlowych decydentów - wypaliła się.

Szkoda, że panowie z FIM czy innego BSI nie zrobili rachunku sumienia i nie zastanowili się, dlaczego z Drużynowym Pucharem Świata był taki problem. Rozumiem, że wszystkich męczyła dominacja Polaków, ale wystarczyło przestać organizować finały w naszym kraju, a dać szanse innym. Być może wtedy też reprezentacja Cieślaka utrzymałaby dominację, ale na pewno szanse nieco bardziej by się wyrównały. Z tą uwagą, że finał organizowany nie w jakimś kurniku w Vojens, a na porządnym i reprezentatywnym stadionie.

Swoją drogą zdaje się, że DPŚ długo nie wróci do żużlowego kalendarza. To poważny błąd. Tak czy siak, w sobotę i niedzielę trzymam kciuki za polską husarię. Łatwo nie będzie. Liczę na wyścig finałowy Polska - Rosja. Iskrzyłoby i to mocno.

CZYTAJ TAKŻE: Żużel. Legenda Stali pyta, po co nam igrzyska. Regulamin SoN do zmiany. I to jak najszybciej

POLECAMY: Kup bilet na finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie

Czy chciałbyś powrotu Drużynowego Pucharu Świata?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (40):

 • Tomek Nowak Zgłoś
  Po co te komentarze i ,,płacz". Jakby się turniej nie nazywał jak ma się dobrych zawodników i sprzęt, to się wygra. Jeśli w tym roku nie wygramy, widoczne nie jesteśmy najlepsi.
  Czytaj całość
  Coś podobnego jest z IMŚ. Mamy podobno najlepszą ligę żużlową na świecie, podobno najlepszych trenerów, tunerów, żużlowców. Tylko tytuł IMŚ...Raz na 37lat.
  • Cysio Zgłoś
   Jak ktoś tęskni za formułą w której przed zawodami znamy zwycięzcę, to proszę bardzo. Ja tam nie tęsknię.
   • Kacperek Zgłoś
    Coś mały ten " świat " jakby tak spojrzeć z boku na te wszystkie tytuły " miszczów świata " ale tego prawdziwego na który się składa bardzo wielu zawodników z
    Czytaj całość
    wielu kontynentów albo chociaż z dwóch czy trzech ale nie kilka ( słownie ) kilka państw wystawiających " reprezentacje krajowe na te miszczostwa świata czyli Anglia , Dania , Szwecja , Polska i kilku zawodników z dalekiej Australii która nawet zrezygnowała z GP i po paru ze Słowenii , Czech czy Niemiec a gdzie jest ten " cały świat " i gdzie tych " miszczów " znają czy też gdzie poza tymi paroma krajami ekscytują się tym " szuszlem " co ?
    Wszystkie komentarze (40)

    Komentarze (40)

    ×
     Wszystkie komentarze (40)
     PRZEJDŹ NA WP.PL