Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Peter Kildemand WP SportoweFakty / Tomasz Jocz / Na zdjęciu: Peter Kildemand

Żużel. Burza po wykluczeniu Petera Kildemanda. Sędzia nie popełnił błędu (ranking)

Jarosław Galewski
Jarosław Galewski
Sędzia Krzysztof Meyze nie miał dobrego dnia w Częstochowie. Arbiter w meczu forBET Włókniarza z Get Well popełnił kilka błędów. Dobrze poradzili sobie Artur Kuśmierz i Paweł Słupski. Wpadkę w Zielonej Górze zaliczył Piotr Lis.

Ranking sędziów rozpoczynamy od meczu Fogo Unia Leszno - Speed Car Motor Lublin. Artur Kuśmierz otrzymuje od nas maksymalną ocenę. W trzecim wyścigu Jarosław Hampel przeszkodził Januszowi Kołodziejowi. Arbiter udzielił mu ostrzeżenia, ale biegu nie przerwał. To dobrze, bo taka decyzja wzbudziła niedawno spore kontrowersje podczas spotkania w Toruniu. W tej samej odsłonie rywalizacji upomniany słusznie został również Grigorij Łaguta, który ostro zablokował Hampela. Najwięcej dyskusji mieliśmy po wyścigu piątym. Niektórzy twierdzili, że nieregulaminowy start wykonał Paweł Miesiąc. Nic takiego nie miało jednak miejsca, bo motocykl zawodnika gości cały czas stał w miejscu.

Zdecydowanie gorzej wypadł Krzysztof Meyze, który prowadził spotkanie forBET Włókniarz - Get Well. Już w trzecim wyścigu mieliśmy kraksę w pierwszym łuku. Na tor upadli Jack Holder i Fredrik Lindgren. Sędzia podjął decyzję o powtórce w pełnym składzie i naszym zdaniem w tym przypadku błędy nie popełnił, choć niektórzy domagali się wykluczenie Adriana Miedzińskiego za poszerzenie toru jazdy. Arbiter najwięcej problemów miał z oceną sytuacji na starcie. W czwartym wyścigu ostrzeżenia nie otrzymał Matej Zagar, a powinien, bo jego ruch był wyraźny. Chwilę później lotny start zanotował Rune Holta. Wyścig nie został przerwany. Tak samo było w biegu ósmym, kiedy do przodu wyjechał Niels Kristian Iversen. Sędzia popełnił również błąd w wyścigu piętnastym, który został niepotrzebnie przerwany. Start Jasona Doyle'a był jak najbardziej prawidłowy. Za ten mecz arbiter otrzymuje od nas czwórkę.

Zobacz także: Betard Sparta może mieć dzięki niemu złoto. A on może później dostać kontrakt życia

Uwag nie mamy do Pawła Słupskiego, który za mecz Betard Sparta Wrocław - MRGARDEN GKM Grudziądz otrzymuje szóstkę. Kontrowersje zaczęły się w wyścigu trzecim, kiedy Przemysław Pawlicki zaatakował przy krawężniku Vaclava Milika i doprowadził do jego upadku. Zawodnik otrzymał żółtą kartkę. Nie brakowało głosów, że kara była przesadzona. Naszym zdaniem sędzia zareagował jednak w prawidłowy sposób. Warto zauważyć, że reprezentant gości popełnił błąd, który był efektem zdjęcia nogi z haka. W powtórce tego biegu doszło do kolejnego upadku. Tym razem wykluczony został Krzysztof Buczkowski. To była dobra decyzja, mimo że zawodnik gości się z nią nie zgadzał. Paweł Słupski słusznie przerwał także wyścig siódmy, w którym doszło do nierównego startu. Ostrzeżenie otrzymał Jakub Jamróg.

ZOBACZ WIDEO: Stanisław Chomski rzuca wyzwanie Jerzemu Synowcowi. Chce zakładu

Z Wrocławia przenosimy się do Zielonej Góry, gdzie Stelmet Falubaz rozgromił truly.work Stal Gorzów. Piotrowi Lisowi przyznajemy piątkę. Duże emocje wzbudził wyścig ósmy, w którym w taśmę wjechał Nicki Pedersen. Poza Duńczykiem z tego wyścigu został wykluczony również Peter Kildemand. Niektórzy od razu stwierdzili, że arbiter podjął dziwną decyzję. Okazuje się jednak, że była ona jak najbardziej prawidłowa. Żużlowiec gości ruszał się na starcie, zanim Pedersen wykonał ruch i wjechał w taśmę. Otrzymał zatem drugie ostrzeżenie, które skutkowało wykluczeniem. Gdyby jego ruch był reakcją na to, co zrobił Nicki, to Kildemand nie mógł zostać ukarany.

Zobacz także: Po Iversena ustawi się kolejka chętnych. GKM zjechał z autostrady do play-off

Sędzia duży błąd popełnił w wyścigu piętnastym. Na starcie ruszał się Martin Vaculik. Słowak zasłużył na ostrzeżenie, ale nie odniósł żadnej korzyści, więc z jego powodu wyścigu nie należało przerywać. Sędzia to zrobił. "Przez przypadek" nie popełnił jednak błędu, bo na starcie ruch wykonał również Patryk Dudek, który objął prowadzenie. Arbiter jednak tego nie zauważył, bo nie przyznał mu ostrzeżenia.

Ranking sędziów PGE Ekstraligi:

MiejsceSędziaMeczeŚrednia not
1.Michał Sasień65,50
2-3.Piotr Lis75,43
2-3.Paweł Słupski75,43
4.Krzysztof Meyze95,33
5.Artur Kuśmierz55,20
6.Remigiusz Substyk64,75
7.Jerzy Najwer44,00


SKALA OCEN
6 - fenomenalnie
5 - bardzo dobrze
4 - dobrze
3 - przeciętnie
2 - słabo
1 - kompromitacja

Czy zgadzasz się z ocenami dla sędziów?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (11):

 • Wawi L Zgłoś
  Masz racje, wstawić bloki startowe :D. Zastanów się, po to jest taśma, by zlikwidować falstart. A jakie to dyscypliny sobie poradziły? Czy nie widzisz specyfiki tego sportu, jakim jest
  Czytaj całość
  żużel?
  • hoc Zgłoś
   te całe przepisy to totalna bzdura, kiedys galop zezdził po całym torze b lokował żeby Jacyś wyszedł na czoło i było OK, teraz pierwszy piernie drugi się przewraca bieg
   Czytaj całość
   przerwany,panowie szacunku dla kibica!
   • Henryk Janusz Zarychta Zgłoś
    Dla mnie jedno jest czego sędziowie - sami sobie strzelają w kolano - nakazuje kierownikowi startu podprowadzić bliżej do taśmy stratowej zawodnika - zawodnik przybliża się - a jak
    Czytaj całość
    kierownik startu odchodzi - on odsuwa się z powrotem - i już powinno być ostrzeżenie - SĘDZIA JAKBY TEGO NIE WIDZIAŁ - TO JUŻ GŁUPOTA. NAJWIĘKSZA - DLATEGO ŻADNEGO SZACUKU DLA SĘDZIÓW - ĆWOKI czy NIEUDACZNIKI
    Wszystkie komentarze (11)

    Komentarze (11)

    ×
     Wszystkie komentarze (11)
     PRZEJDŹ NA WP.PL