Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Fredrik Lindgren w walce z zawodnikami MotoruWP SportoweFakty / Michał Chęć / Na zdjęciu: Fredrik Lindgren w walce z zawodnikami Motoru

Żużel. Fatalne sędziowanie w Lublinie. Michał Sasień pomylił się kilka razy. Nie pokazał dwóch żółtych kartek! (ranking)

Jarosław Galewski
Jarosław Galewski
W 12. kolejce PGE Ekstraligi sędziowie mieli pełne ręce roboty. Uwag nie mamy jedynie do Pawła Słupskiego. Fatalny mecz ma za sobą Michał Sasień, który prowadził spotkanie Speed Car Motor Lublin - forBET Włókniarz Częstochowa.

Dobrze z meczem MRGARDEN GKM Grudziądz - Stelmet Falubaz Zielona Góra poradził sobie Artur Kuśmierz. Arbiter miał sporo pracy przy startach, ale niemal wszystkie sytuacje zinterpretował prawidłowo. Wyjątkiem był wyścig dziewiąty, w którym na starcie ruszał się Piotr Protasiewicz. Ten bieg powinien był zostać zatrzymany. Doświadczonemu zawodnikowi gości należało się drugie ostrzeżenie, które skutkowałoby wykluczeniem. Dodajmy, że Protasiewicz otrzymał je później (w biegu jedenastym), ale nie zmienia to faktu, że mieliśmy do czynienia z błędem. Za ten mecz piątka.

CZYTAJ WIĘCEJ: PGE Ekstraliga. Hit w pigułce. GKM zweryfikuje formę Włókniarza. Miedziński apeluje o linijki i suwmiarki?

Warto również wspomnieć o zachowaniu Nickiego Pedersena, który w nieparlamentarnych słowach wypowiedział się o pracy sędziego. Za to Duńczykowi należała się czerwona kartka. Arbiter jest jednak w tym przypadku rozgrzeszony, bo nie miał prawa słyszeć wypowiedzi zawodnika, które padły w parku maszyn.

Z Grudziądza przenosimy się do Lublina, gdzie mieliśmy festiwal błędów Michała Sasienia. Za ten mecz sędzia dostaje od nas dwójkę z plusem, co skutkuje spadkiem w rankingu z pierwszego na piąte miejsce. Pierwsza wpadka to brak wykluczenia dla Grigorija Łaguty, który przejechał oboma linię wyznaczającą wewnętrzną krawędź toru. W tym przypadku skrzywdzony został forBET Włókniarz Częstochowa.

ZOBACZ WIDEO Ważne informacje w sprawie Grzegorza Zengoty. Motor chce z nim przedłużyć kontrakt!

Prawie wszystkie sytuacje na starcie sędzia ocenił prawidłowo. Prawie robi w tym przypadku jednak wielką różnicę, bo Michał Sasień nie zauważył, że w wyścigu trzynastym pod taśmą ruszał się Fredrik Lindgren. Bieg powinien być przerwany, a Szwedowi należało się ostrzeżenie. Jednego i drugiego zabrakło, a częstochowianie wygrali wtedy 5:1.

Poza tym sędzia nie pokazał w tym spotkaniu dwóch żółtych kartek. Należały się one Pawłowi Miesiącowi (za atak nogą w wyścigu dziewiątym) i Adriana Miedzińskiego (za ostentacyjne brawa w kierunku arbitra po wykluczeniu w biegu jedenastym). Sędziego możemy pochwalić za wykluczenie Michała Gruchalskiego w pierwszym łuku i powtórkę w pełnym składzie po upadku Wiktora Trofimowa jr.

Lepiej wypadł Jerzy Najwer, który prowadził w niedzielę mecz Get Well Toruń - Betard Sparta Wrocław. Do ideału było jednak daleko, więc sędzia otrzymuje czwórkę. Uwagi mamy przede wszystkim do startów. Zawodnicy bardzo często się ruszali, a arbiter nie reagował. Przez cały mecz udzielił tylko jednego ostrzeżenia. Rażącą pomyłkę mieliśmy zwłaszcza w biegu jedenastym, kiedy torunianie wygrali podwójnie, ale Rune Holta i Jason Doyle ruszali się pod taśmą. Plus za to, że sędzia nie przerwał wyścigu siódmego, kiedy Maksym Drabik najechał na Jacka Holdera i zanotował defekt. Junior gości powinien mieć pretensje tylko do siebie.

Na koniec rankingu szóstka dla Pawła Słupskiego za mecz truly.work Stal Gorzów - Fogo Unia Leszno. To spotkanie dostarczyło ogromnych emocji, ale sędzia spisał się bez zarzutu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Magazyn PGE Ekstraligi. Michał Świącik ma dość nadużywania ostrzeżeń. "Z żużla powoli robi się kabaret"

Ranking sędziów PGE Ekstraligi:

MiejsceSędziaMeczeŚrednia not
1.Paweł Słupski85,50
2.Piotr Lis75,43
3.Krzysztof Meyze95,33
4.Artur Kuśmierz65,17
5.Michał Sasień75,07
6.Remigiusz Substyk64,75
7.Jerzy Najwer54,00


SKALA OCEN
6 - Fenomenalnie
5 - Bardzo dobrze
4 - Dobrze
3 - Przeciętnie
2 - Słabo
1 - Kompromitacja

POLECAMY: Kup bilet na finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie

Czy zgadzasz się z notą dla Michała Sasienia?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (30):

 • DonLemon ACM and CKM Zgłoś
  1. Mam nadzieję, że to ostatni sezon taki wybryk sf z ocenianiem pracy sędziów. Jakie przepraszam macie kompetencje, żeby to robić? Ktokolwiek z was przeczytał kiedyś cały regulamin?
  Czytaj całość
  Jest to po prostu nieetyczne, w dodatku efekt jest taki, że kibice się nakręcają, a wizerunek zawodu sędziego leci na łeb na szyję.2. Negatywnie oceniony sędzia za mecz poprzedniej kolejki z udziałem Włókniarza został wyznaczony do sędziowanie kolejnego meczu Włókniarza, w dodatku o być albo nie być w play off. Gratulacje...
  • Brill Zgłoś
   Artykuł jest subiektywną opinią red Galewskiego, a więc tytuł powinien brzmieć: "Fatalne sedziowanie w Lublinie według red Galewskiego". Generalnie ten cały ranking jest o
   Czytaj całość
   kant d... rozbić bo równie dobrze mógłby go tworzyć jakikolwiek kibic i oceniać sobie pracę arbitrów wedle własnych upodobań i sympatii. Pismaki są od pisania a sędziowie od sedziowanie i bardzo dobrze bo jak widzę ten tekst Pana Galewskiego to ręce opadają. Jak dla mnie sędzia meczu w Lublinie nie popelnil ani 1 błędu. Laguta nie został wykluczony bo nie było na to dowodów o czym mówili w magazynie Ziółkowski i Demski. Nie wiem na jakiej podstawie red Galewski chciałby go wykluczyć. Proszę pokazać jeden konkretny kadr na którym widać wyraźnie, że całe tylne koło jest poza linia. Ale kadr, konkretny dowód, a nie domysły, że "tak musiało być bo tam nie było miejsca"! Tak samo bardzo dobrze, że Miesiąc nie dostał żółtej za rzekomy "atak" nogą bo żadnego ataku nie było. Co więcej, nie było nawet blisko bo zawodnik gości jechał jakiś metr przed nim, Miesiac fizycznie nie był w stanie cokolwiek tą nogą zrobić nawet gdyby miał 2 metry wzrostu i stopy wielkie jak kajaki. Tam była za duża odległość, a zdjęcie nogi z haka to efekt jego stylu jazdy, a nie złych intencji. A już przyznanie żółtej kartki Miedziakowi za ironiczne oklaski to kompletna kpina. Rozumiem że to jakaś cenzura? Zawodnik może stwierdzić, że klaskal sobie w stronę kibiców i życzę powodzenia w udowodnieniu mu, że było inaczej. To już kompletny absurd, karanie płatnymi kartkami za oklaski. Reasumując, przy całym szacunku do Pana redaktora ale jego ocenami pracy sędziów nawet bym się nie podtarł. Jak dla mnie są kompletnie odrealnione.
   • Wawi L Zgłoś
    Ach gdyby można było udzielać takich stopni dziennikarzom na SyF. Jak dla mnie pan Galewski nie zasługuje nawet na 2 .Ale taki pomysł, pod każdym artykułem nota od 1-5, co panowie
    Czytaj całość
    redaktorzy myślicie o tym?
    Wszystkie komentarze (30)

    Komentarze (30)

    ×
     Wszystkie komentarze (30)
     PRZEJDŹ NA WP.PL