Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Wiktor Kułakow na pierwszym planieWP SportoweFakty / Sebastian Maciejko / Na zdjęciu: Wiktor Kułakow na pierwszym planie.

Żużel. Ważne zmiany w pierwszej lidze. Będzie ósmy zawodnik i większa stawka za punkt

Jarosław Galewski
Jarosław Galewski
Działacze klubów pierwszoligowych spotkali się w zeszłym tygodniu w Gdańsku i rozmawiali o regulaminie na sezon 2020. Wszystko wskazuje na to, że można spodziewać się dwóch istotnych zmian.

- Mamy za sobą posiedzenie prezesów pierwszej i drugiej ligi w Gdańsku. Padło wiele ciekawych pomysłów dotyczących regulaminu. GKSŻ przyjęła je do wiadomości, ale na razie nie zamierzamy zdradzać szczegółów. O nowościach będziemy mówić, kiedy zostaną one wprowadzone - mówi nam wiceprzewodniczący GKSŻZbigniew Fiałkowski.

To oczywiście wersja oficjalna. Żużlowa centrala nie zamierza wychodzić przed szereg. Z uzyskanych przez nas z klubów informacji wynika jednak, że w sezonie 2020 składy drużyn pierwszoligowych będą mogły składać się z ośmiu zawodników. Pod numerami 8 i 16 będzie mógł pojawić się żużlowiec do 23. roku życia (dokładnie tak jak w PGE Ekstralidze). Podczas posiedzenia w Gdańsku większość działaczy opowiedziała się za takim rozwiązaniem, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że przepis wejdzie w życie.

Zobacz także: Jakub Kępa: Wierzę, że po ostatniej kolejce będziemy się cieszyć z utrzymania

Druga ważna zmiana ma dotyczyć maksymalnej stawki za punkt, którą będą mogli otrzymać zawodnicy. W tej chwili wynosi ona 1100 zł, ale w środowisku panuje powszechne przekonanie, że wszyscy i tak płacą więcej. To właśnie z tego powodu górna granica punktówki ma wzrosnąć do 1500 zł. Podobno taka suma jest zdecydowanie bardziej zbliżona do realiów panujących na rynku.

W regulaminie można spodziewać się jeszcze jednej nowości. Kadry klubów mają składać się maksymalnie z 10 seniorów. W tym przypadku mówimy o regulacji, która będzie dotyczyć zarówno pierwszej, jak i drugiej ligi. Wiadomo jednak, że zostanie ona wprowadzona z myślą o zespołach startujących w najniższej klasie rozgrywkowej, bo głównie tam dochodzi do takich przypadków.

Zobacz także: Leszek Demski znów pod ostrzałem. Regulamin do wymiany?

ZOBACZ WIDEO O startach Motoru na piłkarskiej Arenie Lublin

Czy kluby pierwszej ligi powinny mieć możliwość korzystania z rezerwowego pod numerami 8 i 16?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (16):

 • getwellfan Zgłoś
  Czyli Bogdanowicz nie skończy kariery. :-)
  • intro Zgłoś
   8??Tak, ale POLAK
   • stary_trener Zgłoś
    Prosze Pana aby byla rownosc o ktorej Pan wspomina to podstawowym warunkiem musi byc ROWNOSC FINANSOWA a tutaj jest przepasc. Jakies dziwne marzenia o rownosciach lig czego niema w zadnej
    Czytaj całość
    dyscyplinie sportowej? Waruniem awansu na pierwszym miejscu budzet. Regulaminy i obecne przpisy do glebokiej weryfikacji. Wszystko jest ponad i przerasta mozliwosci klubow szczegolnie w tej najnizszej lidze.Kto bedzie interesowal sie meczami bez swoich? Jest swiezy przyklad w siatkowce [Leon] i ile krzyku przeciw a Pan chce sanych zagranicznych.
    Wszystkie komentarze (16)

    Komentarze (16)

    ×
     Wszystkie komentarze (16)
     PRZEJDŹ NA WP.PL