Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Jerzy Najwer WP SportoweFakty / Marcin Inglot / Na zdjęciu: Jerzy Najwer

Żużel. Fatalne błędy sędziego w Częstochowie. Leon Madsen uniknął dzięki temu wykluczenia (ranking sędziów)

Jarosław Galewski
Jarosław Galewski
Za nami 13. kolejka PGE Ekstraligi. Najwięcej błędów sędziowskich mieliśmy w Częstochowie, gdzie forBET Włókniarz rywalizował z MRGARDEN GKM-em. Świetnie w Lublinie wypadł z kolei Krzysztof Meyze.

Ranking sędziów rozpoczynamy od meczu forBET Włókniarz Częstochowa - MRGARDEN GKM Grudziądz, który prowadził Jerzy Najwer. Arbiter otrzymuje od nas trójkę z plusem, bo od początku nie radził sobie ze startami. Już w inauguracyjnym biegu ostrzeżenie powinien otrzymać Leon Madsen. Sytuacja była o tyle dziwna, że ten wyścig został przerwany ze względu na upadek w pierwszym łuku. Na powtórkach było wyraźnie widać, że Duńczyk ruszał się pod taśmą.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jan Krzystyniak. Na pełnym gazie: Get Well musiał w końcu spaść. Awans po roku? Nie wierzę (felieton)

Kolejny błąd to bieg piąty. Wtedy zabrakło ostrzeżenia dla Fredrika Lindgrena. W siódmej odsłonie dnia mieliśmy kolejną dziwną decyzję arbitra, który słusznie przerwał rywalizację, ale nie udzielił ostrzeżenia Pawłowi Przedpełskiemu. To właśnie wtedy oglądaliśmy kuriozalne obrazki. Marek Cieślak gestykulował żywiołowo w kierunku arbitra, manifestując w ten sposób swoje niezadowolenie z przerwania wyścigu. Sędzia Najwer nie ukarał Przedpełskiego, przyznając się do błędu. Po czasie okazało się, że zarówno trener Włókniarza, jak i arbiter nie mieli racji.

W powtórce tego biegu ostrzeżenie powinien otrzymać Leon Madsen, ale sędzia znowu się nie popisał. W rezultacie Duńczykowi się upiekło. Gdyby arbiter podejmował właściwe decyzje, to lider forBET Włókniarza zostałby wykluczony z tego wyścigu.

ZOBACZ WIDEO Żużel. Zobacz kapitalny wyścig Bartosza Zmarzlika! Kronika 13. kolejki PGE Ekstraligi

Z Częstochowy przenosimy się do Leszna, gdzie Fogo Unia rozbiła Get Well Toruń. Sędzia Remigiusz Substyk nie miał wiele pracy. Arbiter nie popełnił żadnego błędu, więc otrzymuje od nas szóstkę.

Maksymalna ocena również dla Krzysztofa Meyze za spotkanie Speed Car Motor Lublin - truly.work Stal Gorzów. Duży plus dla arbitra za powtórkę biegu piątego, w którym taśma poszło nierówno od wewnętrznej strony toru. Sędzia nie mógł tego zauważyć od razu. Sytuację wyjaśniły dopiero powtórki. Arbiter wykazał się również dużą czujnością, kiedy cofnął ostrzeżenie dla Grigorija Łaguty, którego udzielił Rosjaninowi, zanim podjął decyzję o powtórce. Krzysztof Meyze nie pomylił się również w biegu dziewiątym, kiedy niektórzy mieli wątpliwości co do startu Pawła Miesiąca. Bieg nie został przerwany. Słusznie, bo start żużlowca Speed Car Motoru był prawidłowy.

Na koniec Paweł Słupski i mecz Stelmet Falubaz Zielona Góra - Betard Sparta Wrocław. Dla sędziego piątka. Zauważyliśmy tylko jeden błąd. W wyścigu trzecim Max Fricke czołgał się na starcie. Sędzia udzielił mu wprawdzie ostrzeżenia, ale to zdecydowanie za mało. Ten bieg należało zatrzymać i powtórzyć, bo Australijczyk odniósł wyraźną korzyść.

CZYTAJ WIĘCEJ: Magazyn PGE Ekstraligi: Leszek Demski znów pod ostrzałem. Regulamin do wymiany?

Ranking sędziów PGE Ekstraligi:

MiejsceSędziaMeczeŚrednia not
1.Paweł Słupski95,44
2.Piotr Lis75,43
3.Krzysztof Meyze105,40
4.Artur Kuśmierz65,17
5.Michał Sasień75,07
6.Remigiusz Substyk74,93
7.Jerzy Najwer63,92


SKALA OCEN
6 - Fenomenalnie
5 - Bardzo dobrze
4 - Dobrze
3 - Przeciętnie
2 - Słabo
1 - Kompromitacja

TAURON zaprasza na Speedway Euro Championship w Gnieźnie. Oglądaj w Eurosporcie!

Czy zgadzasz się z oceną dla Jerzego Najwera?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (29):

 • za żużel Zgłoś
  Panie Galewski, ile razy puścił Pan bieg w czasie meczu? Może wykazać się Pan doświadczeniem w sporcie żużlowym? To, na jakiej podstawie rości Pan sobie prawo do oceny pracy
  Czytaj całość
  sędziów? Nie wystarczy obejrzeć Magazyn PGE. Trzeba jeszcze wiedzieć, o czym się pisze i zachować obiektywizm. Ale Panu chodzi o ilość kliknięć a nie rzetelność. Łatwo komentuje się z pozycji kanapy w odległości 3 metrów od 50-calowego telewizora (o możliwościach powtórek w postaci stopklatek, lup, strzałek i innych udogodnień w studiach telewizyjnych nie wspomnę). Dlaczego nikt nie mówi o tym, że sędziowie na wieżyczkach oglądają powtórki na ekranie nie większym niż monitor zwykłego laptopa a w mix zonie dla zawodników dostępny jest co najmniej 40-calowy jak nie większy. A ruch zawodnika, pełzanie, czołganie, drganie itp. muszą dostrzec z odległości 60, 80 czy 100 metrów w zależności od usytuowania wieżyczki na stadionie. Jak chcemy oceniać to niech oceniany i oceniający mają takie same szanse. Sędziowie nie mogą wypowiadać się w mediach i bronić, i dlatego można bezkarnie obrażać i poniżać i to za co, za 1500 zł, które dostają za mecz w najlepszej żużlowej lidze świata. I to nieprawda, że sędziowie tworzą regulamin zawodów, nie mają wpływu na jego treść, ale za to muszą go przestrzegać nawet , jeżeli się z nim nie zgadzają.
  • Przemek A Zgłoś
   Redaktorek tylko błędy Częstochowy widział bo Grudządz ez skazyczy seudo pismak ślepy?
   • yes Zgłoś
    Na zdjęciu Najwer patrzy jednym okiem :)Ciekawe, które jest lepsze/sprawiedliwsze?
    Wszystkie komentarze (29)

    Komentarze (29)

    ×
     Wszystkie komentarze (29)
     PRZEJDŹ NA WP.PL