Najnowsze Wyniki/Kalendarz
maszyna w boksie Kacpra WorynyWP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Na zdjęciu: maszyna w boksie Kacpra Woryny

Żużel. Nowinka techniczna pomaga Kacprowi Worynie. Stoi za nią 51-letni rybniczanin

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Kacper Woryna w ostatnich tygodniach imponuje formą. Wpływ na to ma m.in. nowinka techniczna w boksie rybniczanina. Zawodnik PGG ROW-u Rybnik schładza sprzęgło za pośrednictwem specjalnej maszyny.

Dwa podia w finałach TAURON SEC w Toruniu i Vojens, do tego świetna postawa w barwach PGG ROW-u Rybnik w Nice 1.LŻ. Obecny sezon jest niezwykle udany dla Kacpra Woryny. Wpływ na to ma m.in. nowinka techniczna w boksie rybniczanina.

Od pewnego czasu w parku maszyn przy boksach Woryny można zobaczyć specjalną maszynę ze srebrną rurą.

Czytaj także: Łogaczow wraca do ścigania w Nice 1. LŻ

- To zwyczajna klimatyzacja, która pozwala schłodzić przegrzane sprzęgło do temperatury 5-10°C w kilka sekund. Czym sprzęgło zimniejsze, tym jest bardziej dynamiczne. W jakimś tam procencie moja klimatyzacja usprawnia start - wytłumaczył na rybnik.com.pl Mariusz Stronczek, pomysłodawca urządzenia.

ZOBACZ WIDEO Żużel. Zobacz kapitalny wyścig Bartosza Zmarzlika! Kronika 13. kolejki PGE Ekstraligi

Stronczek pracę nad maszyną zaczął przed kilkoma laty, współpracował w tym okresie z wieloma zawodnikami i trenerami. W ostatnim okresie postanowił wesprzeć swoim patentem Worynę, bo 51-latek sam pochodzi z Rybnika i leży mu na sercu dobro rybnickiego żużla.

- Od lat znam się z jego tatą Mirkiem. Postanowiliśmy połączyć siły. Myślę, że Kacper jest zadowolony z naszej współpracy. Mój patent na pewno mu nie zaszkodzi, a być może w paru procentach pomoże w walce o podium indywidualnych mistrzostw Europy - dodał Stronczek.

Czytaj także: Możliwy powrót Iversena do Stali Gorzów

Woryna ze specjalnego klimatyzatora korzysta obecnie tylko w zawodach indywidualnych. Niewykluczone jednak, że w przyszłości to się zmieni i maszyna znajdzie się u jego boku również podczas meczów ligowych.

Po trzech turniejach finałowych TAURON SEC rybnicki żużlowiec ma spore szanse na medal. W tej chwili zajmuje czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej z 29 punktami na koncie. Ostatni finał odbędzie się pod koniec września na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Przed rokiem Woryna stanął w "Kotle Czarownic" na podium. Wtedy startował jednak jedynie z "dziką kartą".

Czy Kacper Woryna zdobędzie w tym roku medal w TAURON SEC?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (3):

 • YX Zgłoś
  Panie autorze, Panie Kuczera,napisał Pan, cytuję: ,,dwa podia w finałach TAURON SEC w Toruniu i Vojens, do tego świetna postawa w barwach PGG ROW-u Rybnik w Nice 1.LŻ. Obecny sezon jest
  Czytaj całość
  niezwykle udany dla Kacpra Woryny. Wpływ na to ma m.in. nowinka techniczna w boksie rybniczanina." Następnie to: ,,Woryna ze specjalnego klimatyzatora korzysta obecnie tylko w zawodach indywidualnych."Rozumiem, że owa nowinka techniczna na wyniki w Nice 1. LŻ. wpływu nie ma żadnego.Natomiast we wstępie artykułu napisał Pan: ,,zawodnik PGG ROW-u Rybnik schładza sprzęgło za pośrednictwem specjalnej maszyny." Później cytuje Pan słowa pomysłodawcy urządzenia: ,,to zwyczajna klimatyzacja..." Być może jest to specjalna maszyna i wykorzystanie takiego rozwiązania wymagało sporo nakładów pracy i wielu godzin testów jednak widząc to urządzenie podczas transmisji telewizyjnych z zawodów SEC miałem wrażenie, że jest to właśnie przenośny klimatyzator z elastyczną rurą, kierującą schłodzone powietrze w kierunku sprzęgła.Z pozdrowieniamiJanusz Tłok
  • intro Zgłoś
   klimatyzator za 1000 + rura spirokilka lat pracy to przesada....
   • -Stan- Zgłoś
    Tak się zastanawiam, by wytworzyć ciśnienie w takim przekroju rury, jaki to trzeba wentylator. Mnie się wydaje, że na taki wentylator trzeba dodatkowy pojazd i to napędzany silnikiem
    Czytaj całość
    spalinowym by wykorzystać dmuchawę także na torze po przerwanym biegu.

    Komentarze (3)

    PRZEJDŹ NA WP.PL