Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Fredrik Lindgren w walce z zawodnikami MotoruWP SportoweFakty / Michał Chęć / Na zdjęciu: Fredrik Lindgren w walce z zawodnikami Motoru

Szwedzki żużel w dużym kryzysie. Drastycznie spada liczba zawodników z licencjami!

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Jeszcze kilkanaście lat temu szwedzka Elitserien była najlepszą ligą na świecie, a żużlowcy z tego kraju stanowili o sile dyscypliny. Obecnie speedway w Szwecji jest w dużym kryzysie, a uprawia go łącznie nieco ponad 100 zawodników.

- Musimy uratować to, co da się uratować - grzmi na Facebooku Peter Nahlin. To były utytułowany szwedzki żużlowiec, który w latach dziewięćdziesiątych w polskiej lidze ścigał się dla Apatora Toruń, Polonii Piła, Morawskiego Zielona Góra i Polonii Bydgoszcz. W czasach jego startów, licencje żużlowe posiadało blisko 200 zawodników.

Kilkanaście lat temu światowa czołówka nie wyobrażała sobie braku startów w lidze szwedzkiej. To właśnie ona była najlepsza na całym globie, tam były największe pieniądze, a w Polsce tylko snuto plany i marzenia o tym, by przejąć palmę pierwszeństwa. Szwecja nie wykorzystała jednak swojego potencjału. Żużel obecnie jest tam w gigantycznym kryzysie.

Jak wynika z danych opublikowanych przez szwedzką federację (SVEMO), w tym sezonie tylko 67 zawodników posiadało licencję żużlową w klasie 500ccm. Do tego dodać należy 35 młodych adeptów ścigających się w miniżużlu (klasa 50ccm). Łącznie daje to 102 uprawnionych do jazdy żużlowców. Dla porównania, 30 lat temu było to 374 zawodników: 268 w "dorosłym" speedway'u i 106 w miniżużlu.

ZOBACZ WIDEO Demolka! Obejrzyj skrót meczu forBET Włókniarz Częstochowa - Stelmet Falubaz Zielona Góra

- Wszystkie kluby żużlowe muszą się zebrać i opracować plan działania. Teraz nie mówimy już tylko o działaniach na rzecz Elitserien, ale o tym, by szwedzki żużel istniał w przyszłości - dodał Nahlin.

Liczba zawodników z licencjami w Szwecji:

RokKlasa 500ccmKlasa 50ccmRazem
1989268106374
199918866254
200913561196
20196735102


Ostatnim Szwedem, który sięgnął po tytuł Indywidualnego Mistrza Świata był Tony Rickardsson. Był on dominatorem przez lata, wywalczył sześć złotych medali i napędzał żużel w tym kraju. Jego następców próżno znaleźć. Co prawda Fredrik Lindgren czy Andreas Jonsson zdobywali medale mistrzostw świata, ale to nie tej klasy żużlowcy, co Rickardsson.

Szwedom nie pomógł też złoty medal w Drużynowym Pucharze Świata, który wywalczyli w 2015 roku. Wtedy w kadrze byli Antonio Lindbaeck, Linus Sundstroem, Andreas Jonsson i Fredrik Lindgren. W Szwecji mamy dziurę pokoleniową, a młodych zawodników, którzy mogą namieszać nawet w gronie juniorów, próżno szukać. Wkrótce mogą nadejść trudne lata dla żużla w Szwecji.

Zobacz także:
Kacper Woryna nie chce składać deklaracji. "Wszystko w rękach prezesa"
ROW długo czekał na taki awans - po raz piąty był najlepszy na zapleczu. Polonia opuszcza trzeci poziom

Aktualne składy drużyn żużlowych:

PGE Ekstraliga -->>

Nice 1. Liga Żużlowa -->>

2. Liga Żużlowa -->>

Czy żużel w Szwecji odrodzi się?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (11):

 • Wawi L Zgłoś
  Zastanawiają mnie użytkownicy, którzy piszą o latach 60-70-ych (@-Stan- itp.). to były inne czasy pod każdym względem: sprzętowym, mentalnym nawet były inne ubiory a jaki był ustrój
  Czytaj całość
  polityczny 50-60 lat temu? Tylko ludzie pokroju dinozaurów, mogą wspominać te lata z nostalgią. Też mam swoje lata, ale zdaję sobie sprawę, że życie, sport, motoryzacja, to co nas otacza, ciągle ewoluuje i należy iść z duchem, czasem i postępem. Są jednak tacy, co maja problem z pojęciem prozy dnia dzisiejszego.
  • Wawi L Zgłoś
   Pisanie o kryzysie żużla w Szwecji mija się z celem. To nie jest tak, że ten sport przeżywa kryzys, on po prostu upada. W Australii, Nowej Zelandii czy USA w zaniku, Szwecja, Czechy,
   Czytaj całość
   Niemcy, Francja a nawet Dania to sport piknikowy a w Anglii zamykają mało rentowne kluby by tory sprzedać pod lofty, lub urządzać wyścigi psów. My w Polsce budujemy nowe stadiony, pasjonujemy się tym sportem i to tylko my ratujemy ten sport ściągając najlepszych zawodników do wszystkich trzech lig. Jednak ciągle żużel to sport niszowy i takim pozostanie, aż któregoś dnia zniknie (mam nadzieję, że tego nie dożyję).
   • Maveral Zgłoś
    Prosta sprawa, trzeba zakazać tuningu.
    Wszystkie komentarze (11)

    Komentarze (11)

     Wszystkie komentarze (11)
     PRZEJDŹ NA WP.PL