Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Maciej Janowski, Jarosław HampelWP SportoweFakty / Katarzyna Łapczyńska / Na zdjęciu: Maciej Janowski, Jarosław Hampel.

Żużel. Kryjom mówi o zamachu na Fogo Unię. Propozycje zmian w regulaminie uważa za absurdalne

Jarosław Galewski
Jarosław Galewski
Sławomir Kryjom bardzo krytycznie odnosi się do pomysłów zmian w regulaminie PGE Ekstraligi. Dopuszczenie do startów zagranicznego juniora lub okrojenie składów drużyn nazywa absurdem. Twierdzi, że to pomysły wymierzone w Fogo Unię Leszno.

O możliwych zmianach w regulaminie informowaliśmy już wcześniej. Plan jest taki, by jeszcze przed otwarciem w listopadzie okna transferowego wprowadzić jedną z nich. Pierwsza to umożliwienie startu zagranicznego juniora pod numerami 6, 7 (lub 14, 15), co miałoby być odpowiedzią na kurczący się rynek polskich młodzieżowców.

Druga zakłada okrojenie składów drużyn PGE Ekstraligi do sześciu zawodników. Celem miałoby być zbicie kosztów. - Obu propozycjom należy powiedzieć zdecydowane nie - komentuje Sławomir Kryjom, były menedżer Unibaksu Toruń. - Mamy najlepszą, najbogatszą i najciekawszą ligę świata. Zaczynam się zastanawiać, w czyim interesie myślimy o tych zmianach. W tych rozgrywkach pod względem sportowym wszystko funkcjonuje rewelacyjnie - dodaje.

Zobacz także: Paweł Przedpełski: Mam plan na 2020. Wiem, gdzie będę jeździł (wywiad)

Kryjom nie ma wątpliwości, że każda ze zmian mogłaby uderzyć w Fogo Unię Leszno, która dominuje w PGE Ekstralidze w ostatnich latach. - Jeśli ktoś ma problem, że Unia Leszno została trzeci raz z rzędu mistrzem kraju, to dochodzimy do absurdu. W Niemczech nikt nie podnosi dyskusji, a od wielu lat wygrywa Bayern Monachium. Pozostałe zespoły robią wszystko, żeby dojść do tego poziomu. A u nas? Trzeba tak pogrzebać w regulaminie, żeby komuś przeszkodzić. Tak to odbieram - tłumaczy.

ZOBACZ WIDEO: Gollob zarzucił mu pranie pieniędzy. W sądzie jednak przegrał

Były menedżer Unibaksu bardzo krytycznie ocenia dopuszczenie do startów na pozycjach juniorskich jednego obcokrajowca. Podkreśla, że już to przerabialiśmy i skutki były fatalne. - Wprowadzamy do regulaminu wymogi szkoleniowe we wszystkich klasach. Wszystko jest obarczone bardzo wysokimi karami finansowymi. W związku z tym zadaję pytanie: gdzie później ci juniorzy mają startować? To jest jakaś paranoja. Z jednej strony bawimy się w szkolenie młodzieży. W większości ośrodków dzieje się to za publiczne pieniądze. Z drugiej chcemy zabrać jedno miejsce w składzie polskiemu juniorowi na rzecz żużlowca zagranicznego. Absurd - wyjaśnia.

- Są inne metody, żeby pomóc Szwedom czy Brytyjczykom. Możemy to jak najbardziej zrobić. Wystarczy jednak, żeby wystawili swoje reprezentacje w DMPJ. Dlaczego ich go tego nie zaprosić? Mamy i tak bardzo rozbudowaną formułę, więc dwa lub cztery nowe zespoły nie zrobią różnicy - dodaje.

Kryjom nie rozumie również idei okrojenia składów drużyn. - Dlaczego nie robiliśmy tego, kiedy sytuacja klubów ekstraligowych była bardzo zła i nie było regulaminu finansowego? Dziś wszystko funkcjonuje zdrowo. Mamy pieniądze, bo jest gigantyczny kontrakt ze sponsorem i telewizją. Wszystkie kluby są wspierane mocno przez samorządy. Frekwencja na stadionach jest świetna, a my będziemy pozbawiać kogoś pracy? W imię czego? - zastanawia się Kryjom.

Nasz ekspert uważa, że obecny regulamin jest prawie idealny. Nie widzi potrzeby radykalnych zmian. Jego zdaniem wskazane są w zasadzie tylko kosmetyczne ruchy. - Pochyliłbym się jedynie nad martwym przepisem dotyczącym obowiązku posiadania w składzie dwóch polskich seniorów. Wiadomo, że można to łatwo obejść - podsumowuje.

Czy zgadzasz się ze Sławomirem Kryjomem?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (62):

 • fanakonda Zgłoś
  Pan Witkowski już skrytykował naszych żużlowców z GP, że jadą jak panienki a tu za chwilę Pan Bartek będzie mistrzem świata. Precz od żużla... Poważne zmiany mogą wchodzić np za
  Czytaj całość
  3 lata. I nie bronię tu żadnego klubu, Unii Leszno.. Ale każdy prezes czy działacz klubu ma jakieś wizje i plany budowy druzyny na kilka kolejnych lat, np.szkolenie do których przekonuje sponsorów. Kto miałby z konieczności opuścić klub i w nim nie jeździć bo kilku mądrych tak chce dzisiaj, już, bo tak... Z takim niepowaznym podejściem zabijemy szybciej żużel a dyscyplina stanie się nie poważna, odejdą sponsorzy itd
  • Longley Zgłoś
   Moim zdaniem PZM chce poprostu uatrakcyjnić rozgrywki. Swego czasu przez chyba 9 sezonów z rzędu w koszykówce Asseco było mistrzem co "zabiło" dyscyplinę. Teraz po sukcesie
   Czytaj całość
   kadry jest szansa na odrodzenie. Sądzę że trzeba coś zrobić dla żużla żeby kibice pasjonowali się walką nie o drugie a o pierwsze miesce na koniec sezonu.
   • saxon Zgłoś
    Jasne, że Sparcie przepis o juniorze-obcokrajowcu by pomógł, ale czy tylko Sparcie???Myślę, że większość prezesów ekstraligowych wolałoby taki przepis, dlatego jest możliwe, że
    Czytaj całość
    go niestety przeforsują:( Przynajmniej 5 klubów jest na moje oko takim rozwiązaniem zainteresowane. Tylko Unia, Gorzów i Lublin nie maja interesu w nowym przepisie (w tym roku).Krótka analiza stanu posiadania młodzieżowców:Unia - nie musi mieć przepisu (Kubera, Pludra, Szlauderbach) ale może być LindseySparta - Liszka, Wojdyło ale bardzo chętnie obcokrajowiec CzugunovWłókniarz - Miśkowiak i bardzo chętnie obcokrajowiecFalubaz - niby ma swoich Tonder, Krakowiak, Pawliczak ale Kvecha podpisali z jakąś myśląGKM - niby ma, ale bardzo chętnie obcokrajowiec (Lahbaum już nie może chyba)Lublin - ma Lamparta i Trofimowa ale za rok już będzie szukał Gorzów - ma Bartkowiaka i Karczmarza ale za rok musi szukaćRybnik - ma kilku juniorów w szkółce ale bardzo chętnie obcokrajowiec Bewley.
    Wszystkie komentarze (62)

    Komentarze (62)

     Wszystkie komentarze (62)
     PRZEJDŹ NA WP.PL