Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Nicki Pedersen [b] i Michael Jepsen Jensen [ż]WP SportoweFakty / Michał Chęć / Na zdjęciu: Nicki Pedersen [b] i Michael Jepsen Jensen [ż]

Żużel. PGE Ekstraliga. Oceniamy drużyny po sezonie. Stelmet Falubaz Zielona Góra. Kasa nie daje sukcesu

Dawid Borek
Dawid Borek
W żużlu można wydać fortunę, a skończyć z ręką w nocniku. Przekonał się o tym Stelmet Falubaz Zielona Góra, który mimo potężnych inwestycji zamknął sezon z niczym.

KOMENTARZ. Kwotami rzucać nie będziemy, ale nie da się ukryć, że zakontraktowanie duetu Nicki Pedersen - Martin Vaculik do najtańszego nie należy. Z tym, że pieniądze i nazwiska sukcesu nie dają, o czym Stelmet Falubaz Zielona Góra boleśnie przekonał się w tegorocznym sezonie PGE Ekstraligi.

- W tak mocnym zespole jeszcze nie jeździłem - mówił przed startem rozgrywek Piotr Protasiewicz. Na papierze - owszem - zielonogórzanie wyglądali bardzo mocno, w formacji seniorskiej w zasadzie nie było żadnej dziury. Ale jak to w żużlu bywa tor wszystko zweryfikował.

Skończyło się porażką, bo tak należy oceniać brak medalu DMP. Czy z Pedersenem, który z powodu kontuzji wypadł na play-off, Stelmet Falubaz osiągnąłby lepszy wynik? Pewnie tak, bo choć Pedersen w sezonie 2019 nie jechał kosmicznego speedwaya, to jednak był podstawowym filarem drużyny.

ZOBACZ WIDEO: Stelmet Falubaz szykuje bombę transferową? Chodzi o zawodnika zagranicznego!

Marnym pocieszeniem jest fakt, że zespół zamiast walki o utrzymanie bił się o medale DMP. Czy za kilka(naście) lat ktoś będzie pamiętał o tym progresie? Nie. Nie ma medalu, więc sezon należy spisać na straty.

BOHATER. Martin Vaculik. Niezaprzeczalnie lider Stelmet Falubazu w sezonie 2019. Słowak najrzadziej się mylił, był najbardziej regularny, co też widać po jego średniej biegowej - 2,319. Zamknął usta tym, którzy śmiali się, że z Vaculika żadna gwiazda, a zwykły ligowy rzemieślnik. 

KONTROWERSJA. Adamowi Skórnickiemu często obrywało się za podjęte przez niego decyzje taktyczne. Jedna z nich miała miejsce w Lesznie, gdzie do biegu juniorskiego wystawił rezerwowego Mateusza Tondera, a po zdobytych przez niego dwóch punktach po skutecznym ataku na Dominiku Kuberze odstawił go na 10 wyścigów. - To nie fair. To dobicie młodego żużlowca, zahamowanie jego rozwoju! - grzmiał Jan Krzystyniak.

PLUS. Faktem jest, że w przekroju całego sezonu juniorów Stelmet Falubazu należy ocenić raczej przeciętnie aniżeli dobrze. Ale ich przebłyski w kilku występach dają nadzieję na przyszłość. Tu należy wspomnieć choćby o ostatnim meczu sezonu, w którym duet Damian Pawliczak - Norbert Krakowiak zdobył w sumie 13 punktów z trzema bonusami. Jeśli w sezonie 2020 notowaliby choć w połowie tak dobre rezultaty, w Zielonej Górze byliby w siódmym niebie.

MINUS. Nicki Pedersen. Owszem - wyniki go broniły, bo jednak wykręcił średnią biegową powyżej dwóch punktów (2,032) na wyścig. Ale na tym koniec. Duńczyk nie pojawił się na przedsezonowym obozie, a w trakcie rozgrywek niejednokrotnie woził kolegów z drużyny po płotach, jego szaleństwa negatywnie odbiły się na atmosferze w zespole. Niewiele wyszło też z zapowiedzi drużynowej jazdy. Stelmet Falubaz pożegnał Pedersena bez większego żalu.

CYTAT. - Trzeba się zastanowić, na ile przeszkodził nam tor, a na ile nie pomógł drużynie menedżer - wypalił Adam Skórnicki po przegranej z Fogo Unią Leszno (43:47). Wówczas ruszyła lawina spekulacji. Pojawiły się nawet daleko idące wnioski, że to może być koniec Skórnickiego w zielonogórskim klubie. - Nie pozwolę się skrzywdzić, bo zbyt wielu kolegów z toru straciłem. Za Falubaz umierać nie będę - tłumaczył nam menedżer.

LICZBA. 33,5. Średnio tyle punktów zdobywał Stelmet Falubaz w wyjazdowych meczach play-off. I właśnie przez wysokie porażki na terenach rywali drużyna Skórnickiego nie była w stanie wygrać dwumeczu w decydującej fazie zmagań. Efekt każdy zna.

Zobacz też:
Żużel. PGE Ekstraliga. Sezon widziany z... Zielonej Góry. A miało być tak pięknie. Falubaz przegranym
Żużel. Stelmet Falubaz słabszy po odejściu Nickiego Pedersena. "Zamienił stryjek siekierkę na kijek"

Aktualne składy drużyn żużlowych:

PGE Ekstraliga -->>

Nice 1. Liga Żużlowa -->>

2. Liga Żużlowa -->>

Czy przed startem sezonu spodziewałaś/eś się, że Falubaz skończy rozgrywki bez medalu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (15):

 • mari Zgłoś
  "Cwaniaczki" z Leszna najpierw załatwili Toruń podsyłając im pana Kryjoma, a teraz Adaś rozdupczył wielki Falubaz ;)
  • barabasz Zgłoś
   Papier pokazywał siłę Falubazu, a tor rzeczywisty stan drużyny. Czwarte miejsce to progres, ale miał być medal?? Ze wzmocnień jedynie Martin był prawdziwym liderem, Niki jechał w
   Czytaj całość
   kratkę tak samo Patryk dużo dobrego dał MJJ a Pepe znowu zawalił sezon. Gdyby juniorzy jechali zawsze tak jak w ostatnim meczu to medal był by w kieszeni. Koniec sezonu co będzie w 20 roku zobaczymy!!!
   • Adam Linke Zgłoś
    Kurczę no Falubaz niezdobyl medalu a tyle kasy wydali dobrze ze Unia wydała tylko 20 kilowy worek ziemniaków a maja mistrza co panie redaktorze.
    Wszystkie komentarze (15)

    Komentarze (15)

     Wszystkie komentarze (15)
     PRZEJDŹ NA WP.PL