Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Maksym Drabik w finale IMŚJWP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / Maksym Drabik w finale IMŚJ.

Żużel. Ogromny wyczyn Maksyma Drabika. Polak na szczycie razem z Darcy'm Wardem

Tomasz Janiszewski
Tomasz Janiszewski
Sięgając po mistrzostwo świata do lat 21, Maksym Drabik został jednym z dwóch najbardziej utytułowanych młodzieżowców w historii. W Pardubicach reprezentant Polski wyrównał wyczyn Darcy'ego Warda. Obydwaj sięgnęli po dwa złota i srebro.

W Pardubicach szansę na powtórzenie wyniku nieodżałowanego Darcy'ego Warda miało dwóch Polaków. Maksym Drabik i Bartosz Smektała w poprzednich dwóch latach zdobyli w IMŚJ solidarnie po złocie i srebrze. Jeśli któryś sięgnąłby w Czechach po drugie mistrzostwo, wyrównałby osiągnięcie Australijczyka. Większe szanse miał Drabik, który do prowadzącego po dwóch rundach Dominika Kubery tracił tylko punkt, a nad Smektałą miał przewagę siedmiu. Ostatecznie zdołał wygrać tegoroczne mistrzostwa i po roku odzyskać tytuł.

CZYTAJ WIĘCEJ: Roszady między Polakami. Oto klasyfikacja końcowa IMŚJ!

Drabik zakończył więc wiek juniora z takim samym dorobkiem medalowym co Ward. Tylko ta dwójka oraz Emil Sajfutdinow może poszczycić się dwoma złotymi krążkami w światowej rywalizacji do lat 21. 21-latek jest więc też pierwszym Polakiem z dwiema koronami w młodzieżowym czempionacie i niewykluczone, że na długo tym jedynym pozostanie.

Wspomniany Smektała kończy z kolei przygodę z juniorskim okresem ze złotem i dwoma srebrami, zrównując się pod tym względem z Maciejem Janowskim. Daje im to ex-aequo czwarte miejsce w tabeli wszech czasów, którą prezentujemy poniżej.

ZOBACZ WIDEO: Stal jest już po słowie z Kasprzakiem. Ucieczki z Gorzowa raczej nie będzie

Kubera natomiast zdobył swój pierwszy medal w IMŚJ. 20-letni leszczynianin jest tym samym 24. reprezentantem naszego kraju, który stanął na podium w tej rywalizacji. Dodajmy, że tegoroczne polskie podium nie jest pierwszym w historii. W 2013 roku po komplet medali sięgnęli Patryk Dudek, Piotr Pawlicki i Kacper Gomólski.

Czołówka tabeli medalowej wszech czasów IMŚJ (1977-2019):

L.p.ZawodnikKrajZłoteSrebrneBrązoweRazem
1.Maksym DrabikPolska2103
1.Darcy WardAustralia2103
3.Emil SajfutdinowRosja2002
4.Maciej JanowskiPolska1203
4.Bartosz SmektałaPolska1203
6.Lukas DrymlCzechy1102
6.Mikael KarlssonSzwecja1102
6.Antonin KasperCzechy1102
6.Krzysztof KasprzakPolska1102
6.Chris LouisWielka Brytania1102
6.Piotr PawlickiPolska1102
...
74.Dominik KuberaPolska0011

Czy Maksym Drabik powinien otrzymać stałą dziką kartę na Grand Prix 2020?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (8):

Wszystkie komentarze (8)

Komentarze (8)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL