Najnowsze Wyniki/Kalendarz
indywidualny mistrz świata Bartosz Zmarzlik WP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / Na zdjęciu: indywidualny mistrz świata Bartosz Zmarzlik

Żużel. Bartosz Zmarzlik nowym mistrzem świata. Dołączył do Jerzego Szczakiela i Tomasza Golloba

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Bartosz Zmarzlik został nowym żużlowym mistrzem świata. Polak podczas Grand Prix Polski w Toruniu odparł atak Emila Sajfutdinowa i Leona Madsena. Gorzowianin jest trzecim mistrzem z Polski - wcześniej tytuły zdobywali Jerzy Szczakiel i Tomasz Gollob.

Bartosz Zmarzlik przystępował do Grand Prix Polski ze świadomością, że ma siedem punktów przewagi nad drugim w klasyfikacji cyklu Emilem Sajfutdinowem. Polak utrzymał nerwy na wodzy i w sobotni wieczór na Motoarenie został nowym mistrzem świata.

Do koronacji Zmarzlika doszło po drugim biegu półfinałowym Grand Prix Polski w Toruniu, w którym Polak okazał się najlepszy. W tym momencie stało się jasne, że odrabiający mozolnie straty Leon Madsen nie będzie w stanie wyprzedzić Polaka w klasyfikacji SGP nawet w przypadku wygranej w finale. 

W biegu finałowym Zmarzlik nie podjął walki z rywalami i zajął czwarte miejsce w Grand Prix Polski. Ze zwycięstwa w całej imprezie cieszył się Madsen i to on został wicemistrzem świata. Sajfutdinow musiał zadowolić się brązowym medalem.

W klasyfikacji generalnej SGP Zmarzlik zgromadził 132 punkty, Madsen - 130, a Sajfutdinow - 126. 

24-letni Zmarzlik zapisał się w historii polskiego żużla. Jest trzecim reprezentantem Polski, który wywalczył miano najlepszego żużlowca globu. Przed nim dokonali tego Jerzy Szczakiel w roku 1973 oraz Tomasz Gollob w roku 2010.

Czytaj także: Zmarzlik potwierdził, że jest świetnie przygotowany

To właśnie Gollob został mentorem Zmarzlika i uczył go żużlowego rzemiosła w barwach Stali Gorzów. Przez kilka lat obaj startowali wspólnie w gorzowskim klubie. Od Golloba różni go jednak to, że został mistrzem świata w znacznie młodszym wieku. Bydgoszczanin sięgał po upragniony triumf w wieku 39 lat.

Zmarzlik już wcześniej zdobywał srebrny medal mistrzostw świata (2018) oraz brązowy (2016). Na swoim koncie ma też tytuł najlepszego juniora na świecie (2015).

Czytaj także: Maksym Drabik mistrzem świata juniorów

ZOBACZ WIDEO: Stelmet Falubaz szykuje bombę transferową? Chodzi o zawodnika zagranicznego!

TAURON dziękuje za kibicowanie podczas cyklu Speedway Euro Championship

Czy jesteś zaskoczony tytułem mistrzowskim Bartosza Zmarzlika?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (89):

Wszystkie komentarze (89)

Komentarze (89)

×
    Wszystkie komentarze (89)
    PRZEJDŹ NA WP.PL