Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Bartosz ZmarzlikWP SportoweFakty / Michał Szmyd / Na zdjęciu: Bartosz Zmarzlik

Żużel. Bartosz Zmarzlik w elitarnym gronie. Razem z nim Jonsson, Havelock i Crump

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Bartosz Zmarzlik do złotego medalu IMŚJ zdobytego w roku 2015 dołożył tytuł mistrzowski wśród seniorów. Polak jest dopiero czwartym żużlowcem, któremu udało się dokonać tej sztuki.

Jak się okazuje, przełożenie sukcesu wśród juniorów na kategorią seniorską nie jest zadaniem łatwym. Polscy żużlowcy wiedzą to doskonale, bo od lat hurtowo sięgamy po złote medale IMŚJ, a mimo to nasz bilans zwycięstw w seniorskim Speedway Grand Prix wypada dość blado.

Bartosz Zmarzlik jest dopiero trzecim żużlowcem z Polski, który został mistrzem świata wśród seniorów. Równocześnie jest pierwszym Polakiem, który ma w swojej kolekcji złote medale IMŚ i IMŚJ. Pozostali czempioni w postaci Tomasza Golloba i Jerzego Szczakiela nie mieli okazji triumfować w kategorii juniorskiej.

Czytaj także: Zmarzlik przejął pałeczkę po Gollobie

O tym, że wywalczenie tytułu w obu kategoriach jest nie lada wyczynem najlepiej świadczą statystyki. Tylko czterech żużlowców w historii dokonało czegoś takiego. Jako pierwszy zrobił to Per Jonsson. Szwed został najlepszym juniorem globu w roku 1985, a pięć lat później był też czempionem wśród seniorów.

ZOBACZ WIDEO Żużel. Magazyn Bez Hamulców: Ścisk na gorącym krześle u Ostafińskiego!

Jako kolejny w statystykach zapisał się Gary Havelock. Brytyjczyk w sezonie 1987 w Zielonej Górze wygrał finał IMŚJ, a następnie po pięciu latach był najlepszy w finale IMŚ rozgrywanym we Wrocławiu. Havelock może zatem dziękować polskiej ziemi, bo okazała się ona dla niego niezwykle szczęśliwa.

Trzecim i do niedawna ostatnim żużlowcem z tytułami IMŚJ i IMŚ w swojej kolekcji był Jason Crump. Australijczyk po młodzieżowe mistrzostwo sięgnął w roku 1995 w norweskim Elgane. Później bardzo długo musiał czekać na wygranie cyklu Grand Prix, bo trafił na okres dominacji Tony'ego Rickardssona. Hegemonię Szweda udało mu się jednak przerwać w sezonie 2004. Później zostawał jeszcze mistrzem świata w latach 2006 i 2009.

Czytaj także: Rola ojca w żużlowym sukcesie. Każdy zawodnik jest inny

"Jestem bardzo dumny, że jestem w tym zaszczytnym gronie. Per, Gary czy Bartek należą do moich ulubionych żużlowców" - skomentował Crump w social mediach, gdy od jednego z kibiców dowiedział się, że zapisał się na kartach historii.POLECAMY: Kup bilet na finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie

Czy Bartosz Zmarzlik w swojej karierze zdobędzie więcej niż jeden tytuł IMŚ?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (3):

Komentarze (3)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL