Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Finał SoN Bartosz Zmarzlik i Patryk Dudek WP SportoweFakty / Jarosław Pabijan / Finał SoN. Bartosz Zmarzlik i Patryk Dudek.

Żużel. Czy SoN zmienił układ sił w światowym żużlu? Zyskali Rosjanie, stracili Duńczycy

Jakub Czosnyka
Jakub Czosnyka
W sezonie 2019 odbyła się druga edycja mocno krytykowanego Speedway of Nations. Pomysł zawodów nie do końca przypadł do gustu Polakom. Przez dwa lata nie udało się zdobyć złotego medalu. Jednak światowy żużel wcale nie wywrócił się do góry nogami.

TAURON zaprasza na Speedway Euro Championship w Toruniu. Oglądaj w Eurosporcie!

To pewne, że za rok znów przyjdzie nam się emocjonować zmaganiami w Speedway of Nations. Generalnie środowisko jest mocno podzielone co do oceny tych zawodów. Na pewno ręce zacierać mogą Rosjanie. To oni najwięcej ugrali na zmianie i odejściu od Drużynowego Pucharu Świata. Ich reprezentacja na razie może pochwalić się stu procentową skutecznością. Triumfowała we Wrocławiu w 2018 roku i w Togliatti w tym sezonie.

Taka formuła zawodów jest na rękę Rosjanom, bo nie dysponują czwórką czy piątką zawodników na najwyższym poziomie. O najwyższe cele mogą walczyć Grigorij Łaguta i jego brat Artiom oraz Emil Sajfutdinow. Dalej mielibyśmy problem. W środowisku słyszy się, że zmiany najbardziej uderzyły w Polaków. W końcu nasza reprezentacja ma w swoim dorobku "tylko" brąz i srebro. Coś w tym pewnie jest. Jednak gdyby wrócić pamięcią do DPŚ, to wcale nie było tak, że rok rocznie kadra Marka Cieślaka stawała na najwyższym stopniu podium. Były przecież lata suche, jak w sezonach 2014 i 2015. Wtedy kończyło się odpowiednio brakiem medalu i srebrem.

Żużel. Kasprzak stracił wiarygodność wśród prezesów. Kłamał w żywe oczy, powinien przeprosić. CZYTAJ TAKŻE!

Ciężko więc o jednoznaczne stwierdzenie, że po wprowadzeniu SoN żużlowy świat stanął na głowie. Zasadniczo większe "ale" od Polaków mogliby mieć Duńczycy. Przez dwa lata nie zdobyli w tych zawodach ani jednego medalu. Z kolei w DPŚ przez lata uznawani byli za jedynego godnego rywala dla naszej reprezentacji. W końcu ciągle przewodzą w klasyfikacji medalowej. Inna sprawa, że kadra pod rządami Hansa Nielsena targana była wewnętrznymi konfliktami. Nie zawsze było więc tak, że reprezentowali ją rzeczywiście najlepsi zawodnicy. Jakie były tego skutki, sami widzimy.

ZOBACZ WIDEO Przepis na sukces Wiktora Lamparta. Junior Motoru przeszedł na wegetarianizm

Abstrahując już od dorobków medalowych poszczególnych krajów trzeba wspomnieć, że formuła SoN wymaga sporu poprawek. Szczególnie gdy idzie o wątpliwy momentami regulamin. Poza wszystkim ostatnie dwa lata pokazały, że daleko tym zawodom do prestiżu, którym cieszył się DPŚ. W ostatnim sezonie podczas finału w Togliatti trybuny świeciły pustkami. Słaba to promocja światowego żużla. Coraz częściej słyszy się więc, że czas na powrót do starej formuły. Problem w tym, że międzynarodowe władze chyba ciągle mają inne zdanie w tym temacie.

Żużel. PGG ROW w sporym kłopocie. Transfery zawodników, których klub by chciał, na razie pod znakiem zapytania

Które zawody powinny być rozgrywane każdego roku?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (5):

Wszystkie komentarze (5)

Komentarze (5)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL