Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Gleb Czugunow, Maksym DrabikWP SportoweFakty / Jakub Brzózka / Gleb Czugunow, Maksym Drabik.

Żużel. Ostafiński i Hynek biorą się za łby: Czy w poniedziałek strzelimy sobie w stopę? Debata nad zagranicznym juniorem

 Redakcja
Redakcja
- 28 października, w poniedziałek prezesi będą głosować, czy wprowadzać zagranicznego seniora. Strzelimy sobie w stopę Kamil - pyta Ostafiński. - Przecież prezesi mówią, że to zmiana w interesie polskiego i światowego speedway’a - ironizuje Hynek.

Dariusz Ostafiński, WP SportoweFakty: W poniedziałek głosowanie, które może zmienić układ sił w PGE Ekstralidze. Nie wiem, jak to się skończy i czy zagraniczny junior przejdzie, ale jestem pełen uznania dla prezesa Sparty Andrzeja Rusko za to, że udało mu się, ni stąd, ni zowąd, wywołać temat tak bardzo odpowiadający potrzebom jego klubu. Nie udało się pozyskać Cierniaka, więc zmieniamy przepisy tak, żeby na pozycji juniorskiej mógł jeździć Czugunow. Oczywiście wszystko robione jest dla dobra polskiego i światowego żużla.
Kamil Hynek, WP SportoweFakty: Z naciskiem na światowy, bo dla polskiego to ja tu nie widzę nic korzystnego.

Hynek: Polscy prezesi od lat nie patrzą na interes globalnie, tylko zerkają na czubek własnego nosa i ani krzty dalej. Każdy chce ugrać dla siebie jak najwięcej. Tak teraz funkcjonuje polski żużel i jako stary wyga powinieneś się do tego przyzwyczaić.
Ostafiński: Stefan Kisielewski powiedział dawno temu o życiu w PRL-u: "To, że jesteśmy w duXXX to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać". Z polskim żużlem może nie jest aż tak źle, ale do niczego nie będę się przyzwyczajał.

Czytaj także: Los zagranicznego juniora w rękach MRGARDEN GKM-u Grudziądz

Ostafiński: Wiem, że światowy oznacza klubowy, dlatego już teraz apeluję do sumienia prezesów, żeby jednak wychylili nos z własnego podwórka. Swoją drogą, ciekawe co zrobiłaby taka Sparta, gdyby Czugunow nie był już młodzieżowcem? Czy też mówiłaby, wprowadźmy zagranicznego juniora, bo to jest dobre dla polskiego i światowego żużla? To się chyba nazywa retoryczne pytanie.
Hynek: Apeluj sobie ile chcesz. Twoje wołanie odbije się od ściany i zostanie przez prezesów zabite śmiechem. Nie, pan Andrzej nie walczyłby tak zaciekle o przeforsowanie tego przepisu, gdyby miał Czugunowa seniora.

ZOBACZ WIDEO Kibice na PGE Narodowym. Tak wygląda największe żużlowe wydarzenie na świecie


Hynek: W sumie trochę mu się dziwię, bo formacja juniorska Sparty wygląda naprawdę nieźle, a zamiana z Czugunowem nie daje gwarancji na złoto.
Ostafiński: Jak przejdzie przepis, to Wojdyło będzie mógł kończyć karierę. Natomiast w przypadku Sparty walka nie idzie o złoto, ale o powtórkę z tego roku. obronę pozycji tego drugiego. Bez Czugunowa juniora będzie o to bardzo ciężko. Jakby nie spojrzeć wrocławianie na tej zmianie ugrają najwięcej.

Ostafiński: Zyskać mógłby też PGG ROW, który na juniorce nie ma prawie nic, a miałby Bewleya. Słyszałem, że głosowanie za rozważają w Falubazie i Stali. Ktoś jeszcze dołączy? No i czy Falubaz ze Stalą faktycznie powinny iść w tę zmianę?
Hynek: Prezes Rusko ma obsesję zdetronizowania Fogo Unii, więc jego podkopy pod zmiany nie dziwią. Co do Stali i Falubazu to naprawdę przykre, co mówisz, bo juniorzy stamtąd, przy już aktualnej bryndzy naprawdę nie są, jak to mówi trener Cieślak jacyś garbaci. Zwłaszcza w Stali mogą sobie strzelić konkretnego samobója. W składzie są dwie przyszłościowe perełki, które niedługo mogą odpalić. A wprowadzając nową regulację zabijemy jednego już na starcie. Szkoda, że nie ma myślenia długofalowego, a jest na zasadzie tu i teraz. Mnie to boli.

Ostafiński: Dlatego pomysł o zagranicznym juniorze, ale i też wszystkie inne, powinien zostać gruntownie przeanalizowany. Działacze powinni się zastanowić na spokojnie, co on nam da. Poza wszystkim każdy powinien sobie odpowiedzieć na pytanie, jak ta regulacja ma się do obowiązku szkolenia. Przecież regulamin PZM narzuca szkoleniowe limity. Już bez przepisu o zagranicznym było narzekanie, że produkujemy juniorów na sztukę. Jak polski młodzieżowiec straci jedno miejsce w składzie, to dopiero będzie się działo. Wtedy to szkolenie całkiem straci sens. No i kluby stracą wędkę, na którą będą mogły łapać zakochanych w szybkiej jeździe nastolatków.

Ostafiński: Inna sprawa, że obserwując to co dzieje się z żużlem na świecie, widzę potrzebę zaangażowania się polskich władz i klubów, ale nie takimi pomysłami.
Hynek: To jest właśnie w tym najlepsze. Mamy nagradzać za szkolenie i produkowanie wychowanków, a za chwilę zapętlimy się, w tym co wprowadzamy. Mówisz, że pomysł z zagranicznym juniorem powinien zostać gruntownie wzięty pod lupę. Pod jakim kątem? Czuje, że w innych krajach zaczynają zacierać rączki, bo do Polski będzie zjeżdżał zagraniczny szrot. Nie obrażając nikogo
Ostafiński: Nie wiem, o jakiej lupie mówisz. Stwierdzam jedynie, że zagraniczny junior pod numerami 6 i 7 i przepisy zmuszające kluby do szkolenia wzajemnie się wykluczają.

Ostafiński: Natomiast trzeba coś wymyślić, żeby za chwilę nie kisić się we własnym sosie. Dania, Anglia, Szwecja, tam jest dramat i zawodnikom stamtąd jakoś trzeba pomóc w rozwoju. I to nie jest tak, że hodujemy sobie rywali. Oczywiście po części tak, ale z drugiej strony, jeśli za chwilę w żużlu będzie Polska i długo, długo nic, to może się okazać, że ten produkt już nie jest tak atrakcyjny dla telewizji i sponsorów. Za tym mogą pójść straty. Szrot, nie szrot, ale jakaś furtka musi być. Ta z zagranicznym rezerwowym jest niezła, ale może należałoby coś jeszcze wykombinować. Może w niższych ligach. Oczekiwałbym od prezesów jakichś propozycji. Na razie bowiem każdy chce wygrywać tu i teraz, a mało kto myśli o tym, co będzie za kilka lat.

Hynek: Myślisz, że w innych krajach przejmowaliby się tym, że w Polsce jest bieda z młodzieżowcami i zapraszaliby po jednym naszym do siebie? Tam każdy miałby uśmiech od ucha do ucha, bo widziałby w polskiej mizerii szansę wygrania wszystkiego na arenie międzynarodowej. Chyba że nam o to chodzi. Żeby z dominatorów zejść do poziomu osiągalnego dla innych. Żeby ktoś z nami nawiązał walkę. To teraz kumam ten zabieg. Wiadomo, że to gdybanie i nigdy się o tym nie przekonamy, ale obawiam się, że przy tych wszystkich wynalazkach nie byłoby Zmarzlika mistrza świata. Przy tym przepisie nie dostałby szansy i zginąłby wśród zagranicznych no name'ów. Zawsze przecież lepiej wstawić gotowca niż swojego choćby nie wiadomo jak rokował.

Ostafiński: Nie rozumiemy się. Ja nie postuluję, żeby wprowadzać zawodników zagranicznych kosztem naszych. Chodzi mi raczej o znalezienie złotego środka. Tak, żeby było atrakcyjnie tu i teraz i żeby były jakieś perspektywy na przyszłość. Mówisz, że inni by nas olali? Ci inni nie byli w takiej sytuacji, a jakiej my teraz jesteśmy. Jeśli ciebie będzie cieszyło, że za 10 lat Polacy tłuką się z Polakami, a inni stanowią tło, to w porządku. Żeby tylko nie doszło do tego, że za kilkanaście lat nie będzie wystarczającej liczby zawodników, by stworzyć ligę. Przed tymi wizjami chciałbym jakoś uciec. Przed żużlem, który mógłby się zamienić w Formułę 1.

Hynek: Kiedyś Polacy jak to nazwałeś, tłukli się nawzajem, było po jednym zagranicznym zawodniku w składzie, mnóstwo wychowanków i ludzie z łezką w oku wspominają te czasy. Wtedy się dało, to teraz tym bardziej. Było atrakcyjnie i swojsko zarazem. Ni rozumiem tylko stwierdzenia, że chcesz wprowadzić zagranicznego juniora kosztem naszych. Masz jakiś pomysł? Podrzuć, chętnie wysłucham, działacze pewnie też
Ostafiński: Kamil, nie słuchasz mnie. Za często grasz w kręgle z Kubą Jamrogiem i zaczynasz słyszeć rzeczy, których nie powiedziałem.
Hynek: Właśnie tak średnio z tym Kubą wyszło, bo zobaczył, że wysoki poziom i szybko zrezygnował.
Ostafiński: Wykańczasz polskich seniorów, a chcesz ratować żużel.

Czytaj także: Klątwa mistrzów świata. Jak poradzi sobie z nią Bartosz Zmarzlik

Ostafiński: No dobrze, ale ja nikogo nie chcę wprowadzać kosztem naszych. Mam ci 10 razy powtórzyć, że jestem przeciwny pomysłowi z zagranicznym juniorem? Ja tylko mówię, że polski żużel, z racji tego, że ma stabilne podstawy, powinien jakoś zmierzyć się z problemami światowego speedway'a. Pomóc jak bardzo się da. Nie mam jednak gotowej recepty, co i jak zrobić. Tyle że tu nie chodzi o jakieś błyskawiczne działania. Trzeba pomyśleć. Może dopuścić zagranicznych juniorów do DMPJ, zrobić jakieś zespoły narodowe. Pomysły trzeba zebrać i podyskutować o nich w mądrym gronie, a potem wprowadzić do regulaminu na sezon 2021.

Hynek: Lokomotiv jeździ w DMPJ i jakoś nie widzę drastycznych postępów tamtejszych zawodników. Założę się z Tobą o dobry alkohol, że jeśli ten przepis wyjdzie w życie zniknie w ciągu 5 lat i żadne złote rady tu nie pomogą
Ostafiński: Nie powiedziałem, że to jakieś złote rozwiązanie. Rzuciłem myśl pod rozwagę, a ty od razu, że nie, bo Lokomotiv jest i nie ma efektu. Ok, tyle że wdrożenie czegokolwiek wymaga czasu i jakiejś wizji. Musi być program szkoleniowy i tak dalej. Wykończyłeś Jamroga w kręgle, a teraz chcesz pozamiatać cały zachodni rynek, żeby Polacy mogli zostać Panami świata.

POLECAMY: Kup bilet na finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie

Czy wprowadzenie zagranicznego juniora zaszkodzi polskiemu żużlowi?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (73):

 • Kuba Kubek Zgłoś
  Powinni wprowadzić przepis, że jeden z juniorów musi być wychowankiem klubu. Taki przepis wymusiłby na niektórych prezesach poważne podejście do szkolenia.
  • Wielebny666 Zgłoś
   Dlaczego nie dwóch od razu juniorów z zagranicy? Barany, myślicie w ogóle o tym co będzie za parę lat? Pewnie, ważniejsze jest to co tu i teraz...
   • Sebol Zgłoś
    Panowie Prezesi trzeba dbać o własne podwórko - co Nas obchodzą inne nacje. Niech na własnym terenie, inne państwa walczą i rozwijają swój żużel. Jak u Nas była posucha to były
    Czytaj całość
    wprowadzane jakieś przepisy, żeby polski żużel był rozwijał. Nie przypominam sobie. Dzięki, że na horyzoncie pojawił się Tomasz Gollob, który też musiał walczyć z przeciwnościami losu - był niewygodnym zawodnikiem, łokcie miał mocne i dał radę. Więc skupcie się Panowie Prezesi nad rozwojem żużla w Polsce, tu naprawdę jest jeszcze dużo do zrobienia.
    Wszystkie komentarze (73)

    Komentarze (73)

    ×
     Wszystkie komentarze (73)
     PRZEJDŹ NA WP.PL