Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Leon MadsenWP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / Na zdjęciu: Leon Madsen

Żużel. Tak nowa punktacja zmieniłaby układ sił w Grand Prix. Madsen byłby mistrzem, Zmarzlik przegranym

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Gdyby nowa punktacja obowiązywała w Grand Prix już w tym roku, mistrzem świata zostałby Leon Madsen, a Bartosz Zmarzlik byłby wielkim przegranym. Do cyklu SGP, jako mistrz Europy, awansowałby też Mikkel Michelsen.

W sobotę poznaliśmy zmiany w regulaminie Speedway Grand Prix na sezon 2020. BSI postanowiło odejść od systemu, w którym zawodnicy otrzymują do klasyfikacji generalnej tyle punktów, ile zdobyli w danym turnieju. W zamian będą wynagradzani określoną zdobyczą za swoją pozycję.

Gdyby podobny system obowiązywał w tym roku, to mistrzem świata zostałby Leon Madsen. Duńczyk w kilku turniejach nie punktował bowiem najlepiej w rundzie zasadniczej, ale już w półfinałach i finałach potrafił wygrywać wyścigi. W efekcie 31-latek rozprawiłby się z Bartoszem Zmarzlikiem.

Czytaj także: Speed Car Motor rozpalił kibiców transferami

Zmarzlik, mistrz świata sezonu 2019, musi mieć na uwadze nowy system punktacji w kolejnych rozgrywkach. Polak musi poprawić skuteczność w biegach finałowych, jeśli chce obronić tytuł. W tym roku Zmarzlik trzykrotnie wygrywał turnieje Grand Prix, ale też zdarzały mu się słabsze występy.

ZOBACZ WIDEO #dziejesiewsporcie: czapki z głów! Fantastyczne nożyce piłkarza z Izraela

Od sezonu 2020 utrzymanie w mistrzowskim cyklu zapewnione będzie mieć jedynie czołowych sześciu żużlowców. Gdyby ta zasada obowiązywała już teraz, to nie mielibyśmy emocjonującej walki o miejsce w czołowej ósemce. Do ostatniego turnieju o pozostanie w cyklu walczyli bowiem Patryk Dudek, Matej Zagar czy Niels Kristian Iversen.

Czytaj także: Kułakow podziękował Unii za miniony sezon

Polak musiałby liczyć na "dziką kartę" przy takim rozwiązaniu, a Zagar i Iversen pozostaliby w SGP jako triumfatorzy Grand Prix Challenge. Szans na awans do mistrzostw nie miałby Anders Thomsen, ale jako panujący mistrz Europy do cyklu wjechałby Mikkel Michelsen.

Klasyfikacja SGP 2019 według nowej punktacji: 

Lp.ZawodnikSuma
1.Leon Madsen201618816181172020154
2.Bartosz Zmarzlik1120810201018201614147
3.Emil Sajfutdinow612102012612141818128
4.Fredrik Lindgren18411115201016126113
5.Martin Vaculik818418181139118108
6.Maciej Janowski0371611162058793
7.Jason Doyle4614669512141288
8.Patryk Dudek1614165105932383
9.Matej Zagar753122816189282
10.Niels K. Iversen147191714831680
11.Artiom Łaguta21093814747973
12.Antonio Lindbaeck1022490810101065
13.Tai Woffinden511007461151164
14.Janusz Kołodziej38202142211558
15.Robert Lambert996100426138




KUP BILET NA 2020 PZM WARSAW FIM SPEEDWAY GRAND PRIX OF POLAND (PGE NARODOWY, 16.05.2020)

Czy podobają ci się zmiany w SGP?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (37):

Wszystkie komentarze (37)

Komentarze (37)

    Wszystkie komentarze (37)
    PRZEJDŹ NA WP.PL