Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Maciej Janowski WP SportoweFakty / Jarosław Pabijan / Na zdjęciu: Maciej Janowski

Żużel. Zawodnicy boją się rywalizacji o miejsce w kadrze. "Nie są godni bycia reprezentantami"

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Nie brakuje głosów, że problemy z dyscypliną w polskiej kadrze żużlowej to pochodna braku DPŚ. Część żużlowców nie wierzy, że dostanie szansę jazdy z orzełkiem na piersi. - Nie są godni bycia reprezentantem - uważa Jan Krzystyniak.

Jeszcze kilka lat temu skład na rozgrywki Drużynowego Puchara Świata składał się z pięciu zawodników. Dodając do tego ryzyko kontuzji oraz walkę o miejsce w zespole, o powołaniu do narodowej drużyny mogło marzyć nawet sześciu, siedmiu żużlowców.

To jednak przeszłość. Dominacja Polaków, którzy seryjnie wygrywali rozgrywki wyłaniające drużynowego mistrza świata, doprowadziła do likwidacji DPŚ. W to miejsce powołano Speedway of Nations, który ma formułę parową.

Czytaj także: Bewley na celowniku Betard Sparty Wrocław

W tej chwili powołanie na SoN otrzymuje dwóch zawodników, do tego jeden znajduje się w pogotowiu w razie kontuzji któregoś z reprezentantów. To wszystko sprawia, że rywalizacja w kadrze Polski powinna być jeszcze bardziej zacięta. Tymczasem jest na odwrót.

ZOBACZ WIDEO Kibice na PGE Narodowym. Tak wygląda największe żużlowe wydarzenie na świecie


Odkąd mamy Speedway of Nations, zaczęły się problemy m.in. z przyjazdem żużlowców na zimowe zgrupowania reprezentacji Polski. Trener Marek Cieślak ma na to jedną teorię. Powoływana przez niego kadra seniorów liczy ok. dziesięciu zawodników. Część z nich nie wierzy jednak, że dostaną szansę w SoN.

- Bzdura. Kadra nigdy nie może się składać z dwóch zawodników. Po to trener Cieślak powołuje większe zaplecze. To nie jest tak, że sobie ubzduram, że jestem gorszy i nie mam szansę na reprezentowanie biało-czerwonych barw. Jeśli ktoś tak mówi, to nie jest godny bycia reprezentantem - uważa Jan Krzystyniak, były żużlowiec i trener.

Zdaniem naszego eksperta, takie podejście może być powodem, dla którego nie wszyscy polscy seniorzy potrafią odnosić sukcesy na arenie międzynarodowej. - To dużo tłumaczy. Najwidoczniej niektórzy mają kiepską samoocenę. To jest bardzo złe myślenie i wolałbym, żeby polscy żużlowcy nie mieli takiego. Przecież każdy z nich powinien dążyć do tego, by być najlepszym, by pokonać kolegów z reprezentacji. Takie poddawanie się nie podoba mi się kompletnie - dodaje Krzystyniak.

Czytaj także: Miedziński już oficjalnie w Toruniu 

W przyszłym roku rywalizacja o miejsce w SoN może mieć inny charakter. Po tym jak pod koniec sezonu w dość nietypowych okolicznościach L-4 przedstawili Maciej Janowski, Maksym Drabik, Piotr Pawlicki oraz Przemysław Pawlicki, mają oni zostać pominięci przy wyborach szkoleniowca. Wspomniana czwórka wskutek zwolnienia lekarskiego opuściła finał Złotego Kasku, Janowski i Drabik ominęli też mecz reprezentacji Polski z Resztą Świata.

Czy część członków żużlowej kadry nie wierzy w to, że otrzymają powołanie na SoN?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (9):

 • Kacper.U.L Zgłoś
  Nie wiem jak reszta ale z Pietrkiem grubsza sprawa.Po tym sukcesie Bartka,i tych spotkaniach w zakładach pracy,wywiadach w TV ze śniadaniem,obiadem,i kolacją ale bez podwieczorka,i bez
  Czytaj całość
  drinka z palemką,ogólnie rzecz nazywając po imieniu zwariowanym czasem Pietrek postanowił przedłużyć L-4 drogi Janie Panie ekspercie Byczy.Innymi słowy jeszcze raz nazywając rzecz po imieniu dla czytających inaczej,Pietrek jeszcze się oswaja....
  • HR_Sparta Zgłoś
   Jeżeli trener dba bardziej o swój tyłek i stołek niż o zawodników to nie ma w tym nic dziwnego, że nie chcą u niego jeździć. I nie chodzi tu o kasę, bo tej w kadrze to nigdy nie
   Czytaj całość
   było i nie ma. To trener jest odpowiedzialny za zbudowanie team spirit (nie mylić z Borewiczem). Jak widać nie bardzo mu to wychodzi. A Pan Krzystyniak razem z redakcją SF niech wybiorą się z kadrą na zimowe zgrupowanie - całe, a nie na jeden dzień. Zobaczycie jak te zgrupowania wyglądają i co wnoszą do przygotowania zawodników. Wtedy będziecie mogli coś na ten temat napisać. Sam jestem ciekaw jak w tym roku to będzie wyglądało.
   • PIŁAt Zgłoś
    Jeszcze tak głupiego i prymitywnego myślenia jak ten nie czytałem !!!!!!!!! o zgrozo to jest porażające.p. krzystyniak daj pan sobie spokój na równi z cieślakiem, Panowie czasy was już
    Czytaj całość
    dawno przerosły !!!
    Wszystkie komentarze (9)

    Komentarze (9)

    ×
    PRZEJDŹ NA WP.PL