Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Edward MazurWP SportoweFakty / Marcin Inglot / Na zdjęciu: Edward Mazur

Żużel. RzTŻ Rzeszów wystosowało oświadczenie. Klub wybrał barwy i odniósł się do nazwy "Stal"

Bartosz Komsta
Bartosz Komsta
W środę działacze Rzeszowskiego Towarzystwa Żużlowego opublikowali oświadczenie dotyczące barw klubowych. Zarząd postanowił kontynuować tradycję, wobec czego kibice mogą przygotować biało-niebieskie szaliki.

Od początku istnienia Rzeszowskiego Towarzystwa Żużlowego kwestia barw klubowych była tematem zapalnym. Potwierdzeniem tego jest fakt, że w przeciągu miesiąca kolorystyka logo została zmieniona dwukrotnie. We wtorkowy wieczór na klubowym profilu na Facebooku RzTŻ zaproponował nowy pomysł na symboliczne kolory drużyny. Propozycja działaczy zakładała połączenie innowacyjności miasta Rzeszowa, które w swoim symbolu kojarzy się z kolorem pomarańczowym oraz barw biało-niebieskich, które są nieodłącznym elementem historii rzeszowskiego żużla.

Przeczytaj także: Trudne chwile Polonii Piła. W przyszłym tygodniu miasto zadecyduje o wsparciu finansowym

Pod postem wybuchła lawina komentarzy. Większość z nich zakładała tylko jedną dopuszczalną możliwość będącą przedłużeniem wieloletniej tradycji barw biało-niebieskich. W środę działacze opublikowali oświadczenie, w którym informują o wyborze barw klubowych jednocześnie uzasadniając brak członu "Stal" w nazwie drużyny.

Oświadczenie RzTŻ Rzeszów:

"Jesteśmy zgodni co do kultywowania tradycji żużlowych w Rzeszowie. Tradycja to Stal Rzeszów przy zakładach WSK PZL Rzeszów, to takie postacie jak Florian Kapała, Stefan Kępa, Jan Malinowski. Moglibyśmy tak wymieniać bez końca, gdyż historia żużlowej Stali Rzeszów jest bogata w sukcesy. Teraźniejszość jest jednak taka, że mamy rok 2019 i po obniżeniu lotów i całkowitej zapaści klub się dźwiga do góry. Odradza się sekcja piłki nożnej, akrobatyczna, a teraz usiłuje się podnieść żużlowa.

ZOBACZ WIDEO Różnica zdań w kwestii obcokrajowca pod numerem młodzieżowym. Chcemy ratować inne kraje, za chwilę obudzimy się z ręką w nocniku?

Wszędzie miały miejsce większe lub mniejsze długi i niespłacone wierzytelności, co sprawia, że komornik sprawdza każdą zarobioną złotówkę. Wyrwa w sekcji żużlowej po poprzednikach jest ogromna i dołu nie da się zasypać od tak. Dlatego na bazie sekcji żużlowej powstał nowy podmiot o nazwie Rzeszowskie Towarzystwo Żużlowe. Nazwa, jak to zwykle bywa części osób odpowiada, innym się nie podoba. Liczymy się z tym, że można ją zmienić. W dużej mierze zdecyduje o tym sponsor strategiczny, na znalezienie którego liczymy. Aktualnie ze względów prawnych nie może być to Stal Rzeszów, chociaż ta nazwa wydaje się być naturalną i oczywistą.

Trzeba jednak kierować się rozsądkiem, a nie emocjami. Nikt o zdrowych zmysłach nie przejmie klubu zadłużonego przez naszych poprzedników na kilka milionów złotych tylko po to, aby zachować nazwę Stal Rzeszów. Za te pieniądze moglibyśmy zbudować silną drużynę lub poprawić bazę sprzętową na miarę ekstraligi. Nowy podmiot będzie korzystał z doświadczeń i dorobku sekcji żużlowej oraz Stadionu Miejskiego STAL w Rzeszowie.

Was, kibiców i sympatyków rzeszowskiego żużla, prosimy o kredyt zaufania i współpracę, lecz na tę chwilę nazwy Stal Rzeszów przy obecnym stanie prawnym i finansowym klubu nie możemy przywrócić i nasze stanowisko wydaje się być uzasadnione. Zaznaczamy, że odnosimy się do stanu aktualnego, co oznacza, że nie zamykamy się na zmiany w przyszłości.

Co do biało-niebieskich barw klubowych oraz symbolu Żurawia, cieszymy się, że pod ostatnim postem nawiązaliśmy merytoryczną dyskusję. Wszystko co robimy, robimy dla społeczeństwa, miasta, regionu i liczymy się z głosami płynącymi od fanów.
Podjęliśmy decyzję, że barwami Rzeszowskiego Towarzystwa Żużlowego będą kolory biały i niebieski.

Z żużlowym pozdrowieniem,
Zarząd RzTŻ"

Przeczytaj także: W Rzeszowie nie ma miejsca na falstart. Do trzech razy sztuka może nie być (felieton)

na Facebooku.

Komentarze (24):

 • Andrzej TRybus Zgłoś
  Nie od dzisiaj wiadomo, że pozostawienie głòwnie starej nazwy klubu , wiąże się z przejęciem długòw po poprzednikach i to jest zazwyczaj przyczyna zmiany nazwy klubu .Barwy czy logo
  Czytaj całość
  jest wtedy bardziej na drugim planie . Wiadomo ròwnież, że dla tych zwłaszcza starszych kibicòw to jest bardzo ważna sprawa i często jakieś zmiany są poddane krytyce .Młodzież może to przyjmuje bardziej na spokojnie , zwracając uwagę na coś bardziej nowoczesnego i dostosowanego do obecnych czasòw .W Krośnie to już przerobiliśmy, bo nowe władze mają nowe podejście do żużla, marketingu i oczekiwań sponsoròw , bo w sumie im wolno , ale te zmiany oczywiście nie wszystkim kibicom się podobały . Te zmiany nie były co prawda wynikiem zadłużenia klubu po poprzednikach i liczone w milionach , ale jednak nastąpiły . Zmieniono barwy i logo Wilka . Kibice byli przyzwyczajeni do barw z KKŻ czarno-żòłto-czerwonych i charakterystycznego Wilka , ale wchodziły w grę tz prawa autorskie . Teraz mamy naszego Wilka i nowe barwy czarno-czerwono-stalowe ( szare ) , ktòre jeszcze wymagają czasu do przyzwyczajenia, ale kibice patrzą obecnie na to co dzieje się w samym klubie, jakie są zmiany i co obecnie drużyna prezentuje, co osiągnęła i do czego władze klubu dążą . Na przykładzie Karpat Krosno widzimy , że powròt do tradycyjnej nazwy nie koniecznie wiąże się z jakością . Po czasach Zarembskiego i Karpat Krosno ( o dziwo to jedne z najlepszych czasòw świetności , a stadion pękła w szwach ) i długach , była nazwa Krośnianka Krosno . Pozostawienie starej nazwy oznaczało by ròwnież przejęcie długòw . Po kilku latach wròcono do nazwy i barw Karpat Krosno, ale jakość jest jaka jest , a na meczach 200 -300 osòb to już sukces . Symbol i barwy klubowe są bardzo ważne dla każdego kibica, tak jak historia i tradycje , ale też są ważni ludzie, ktòrzy aktualnie rządzą i mając na uwadze dobro klubu , dążą do tego by było jak najlepiej dla klubu i kibicòw . Oby mądrze i na miarę obecnych możliwości , a z czasem przy rozsądnym prowadzeniu , może być tylko lepiej .Pozdrawiam sąsiadòw i życzę sukcesòw .
  • szlomo Zgłoś
   NAUCZCIE SIE PISAC ANALFABECI ,DYSLEKTYCY .
   • Krzysztof Kula Zgłoś
    A czy nazwa jest taka ważna, ważna jest uczciwa praca zarządu ,pomału do przodu i bedzie dobrze,powodzenia Rzeszów !!!!!!!!!
    Wszystkie komentarze (24)

    Komentarze (24)

    ×
     Wszystkie komentarze (24)
     PRZEJDŹ NA WP.PL