Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Stadion im Alfreda Smoczyka w LesznieWP SportoweFakty / Jakub Brzózka / Stadion im. Alfreda Smoczyka w Lesznie

Prezydenci żużlowych miast debatowali w Grudziądzu. Chcą racjonalnej polityki inwestowania w stadiony

Wojciech Ogonowski
Wojciech Ogonowski
W Grudziądzu, na zaproszenie prezydenta Macieja Glamowskiego, spotkali się w czwartek 14 listopada prezydenci żużlowych miast, samorządowcy oraz dyrektorzy samorządowych instytucji administrujących infrastrukturą sportową.

"Racjonalne finansowanie sportu żużlowego na poziomie ekstraligi, ale nie tylko, było tematem kolejnego spotkania przedstawicieli miast, w których funkcjonują kluby żużlowe" - czytamy w komunikacie nadesłanym przez Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.

Pełna treść komunikatu (pisownia oryginalna):

"Jest to ciąg dalszy debaty zainicjowanej niedawno przez Prezydenta Leszna Łukasza Borowiaka. Ze względu na wagę tematu, krąg samorządów chcących przystąpić do rozmów na temat finansowania żużla poszerza się także o kluby pierwszoligowe, a w ostatnim czasie chęć uczestniczenia w projekcie zgłosili także przedstawiciele miast, w których funkcjonują drużyny z drugiej ligi, co inicjatorzy przedsięwzięcia przyjęli z zadowoleniem.

Przypomnijmy, że narzucane klubom sportowym przez Ekstraligę wymagania odnośnie standardów infrastruktury stadionów w lwiej części są ciężarem finansowym spadającym na barki samorządowych budżetów. Niespełnianie tych warunków, których zasadność bardzo często jest co najmniej dyskusyjna, może skończyć się w ekstremalnej sytuacji wykluczeniem klubu z rozgrywek.

ZOBACZ WIDEO Cieślak o odejściu Miedzińskiego z Włókniarza. "Dużo do powiedzenia miał jego sponsor"

Właśnie dlatego prezydenci miast postanowili solidarnie upomnieć się racjonalną politykę inwestowania w żużlową infrastrukturę. Stawianie coraz większych wymogów technicznych staje się niekończącym pasmem oczekiwań i roszczeń, które z perspektywy miast są najzwyczajniej nieracjonalne.

Samorządy chcą być partnerem dla Polskiego Związku Motorowego, a partnerstwo to ma polegać przede wszystkim na opiniowaniu proponowanych przez Ekstraligę zmian oraz na zgłaszaniu własnych uwag i sugestii. Nie wykluczono przedstawienia władzom Polskiego Związku Motorowego propozycji formalnego uregulowania w przepisach konieczności uwzględnienia głosu samorządów przy opiniowaniu wprowadzania zmian regulaminowych w zakresie infrastruktury.

Aby głos miast był silny i wyrazisty, samorządowcy postanowili swoje spotkania ująć w formę stowarzyszenia. Na następne spotkanie przygotowana będzie propozycja statutu, który zostanie przedstawiony reszcie partnerów.

Kolejne spotkanie odbędzie się 9 stycznia 2020 r. w Gnieźnie. Uczestnicy grudziądzkiej debaty byli zgodni, że do swojego gremium zaproszą samorządowców wszystkich miast, w których działają kluby żużlowe na poziomie Ekstraklasy, I Ligi oraz II Ligi.

W spotkaniu 14 listopada udział wzięli przedstawiciele Zielonej Góry, Gniezna, Rybnika, Leszna, Gdańska, Gorzowa Wielkopolskiego, Łodzi, Grudziądza. Także nieobecny z przyczyn niezależnych Prezydent Częstochowy zadeklarował swoje wsparcie dla projektu.

Obecni samorządowcy jednogłośnie podtrzymali chęć spotkania z Prezesem Polskiego Związku Motorowego Panem Michałem Sikorą."

Przeczytaj także: Apator rządził na pierwszoligowej giełdzie. Oto najlepsze transfery na zapleczu PGE Ekstraligi
Przeczytaj także: Uznane marki, zawodnicy z planem i chcący się odbudować. Oto najlepsze transfery w 2. Lidze Żużlowej

na Facebooku.

Komentarze (15):

 • Nίghtmare Zgłoś
  @-ABC-: he he a ja mam wujka we francyji co to mieszko okole biarritz i jak wujek usłyszał rze my oglondamy żużel to na mecz nas żużlowy zabrał sfojom brykom wypasionom ho ho - a tamoj
  Czytaj całość
  jak to: elegancja francja - ni trybun ni kiełbasek bo każdy se koc i stołeczek i sfego grila pszywius na dwa mecze jednego dnia ale mecze były pszednie i nawet zobaczyłem w akcji ... davida bellego :)
  • RECON_1 Zgłoś
   Cóż, w kwestii stadionów mamy tradycyjne polskie zastaw się i pokaż. W dużo bogatszych krajach nie robią takich super aren a i nie brakuje kibiców którzy przychodzą na zawody, bo ich
   Czytaj całość
   interesuje zuzel a nie ekscytacja że siedzą na krzesełka a nie kocyku.
   • Nίghtmare Zgłoś
    @Waldemar Kowalski: a ty to widzem siem pszemianowałeś z mojego wujaszka amona co to ostatnio nie doszet do nas na działeczke okole ulicy gdańskiej i zasnoł pot płotem na waldka
    Czytaj całość
    kowalskiego aleć jak nie patszeć nadal zbierasz ... puszki i pety wokuł stadionu wielkiego startu
    Wszystkie komentarze (15)

    Komentarze (15)

     Wszystkie komentarze (15)
     PRZEJDŹ NA WP.PL