Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Rywalizacja w meczu Betard Sparty z MRGARDEN GKM-emWP SportoweFakty / Katarzyna Łapczyńska / Na zdjęciu: Rywalizacja w meczu Betard Sparty z MRGARDEN GKM-em

Żużel. Kto kogo ignoruje? Trwa przeciąganie liny między prezydentami żużlowych miast i Ekstraligą

Dariusz Ostafiński
Dariusz Ostafiński
Za nami dwa spotkania prezydentów żużlowych miast, które pompują wielką kasę w kluby PGE Ekstraligi i chcą, by jej władze traktowały ich po partnersku. Samorządowcy mówią, że są ignorowani. Jednak Ekstraliga twierdzi to samo.

Prezydenci żużlowych miast skrzyknęli się w październiku przerażeni kosztami stadionowych inwestycji, których wymaga Ekstraliga Żużlowa w zamian za licencję. Od marca 2021 każdy klub ma mieć odwodnienie liniowe i plandekę chroniącą tor przed deszczem. Ma to kosztować około 1,2 miliona złotych. Samorządowcy liczyli, że jeśli stworzą wspólny front, to część pomysłów uda im się co najmniej odwlec w czasie. Jednak dotąd nic takiego się nie stało.

Za nami już dwa spotkania prezydentów, a nikt z PZM, ani Ekstraligi Żużlowej dotąd nie zamienił z nimi ani słowa. Prezes Michał Sikora był zapraszany na ostatnie posiedzenie okrągłego stołu samorządowców do Grudziądza, ale nie przyjechał. W związku słyszymy, że zaproszenie przyszło na cztery dni przed spotkaniem, czyli zdecydowanie za późno. Prezes jest bardzo zajętym człowiekiem, ma szczelnie wypełniony kalendarz. Tak czy inaczej, samorządowcy są coraz bardziej poirytowani i coraz głośniej mówią o tym, że druga strona ignoruje ich.

Czytaj także: Karnetowy zawrót głowy w Lublinie. Lindbaeck w cenie Pedersena

Dla wielu samorządów wyłożenie miliona złotych w sytuacji, gdy trzeba łatać prawie 100-milionowe dziury (po reformie szkolnictwa wydatki z tym związane wzrosły o 100 procent, a subwencje oświatowe z budżetu państwa zostały na tym samym poziomie) w miejskich budżetach jest niezwykle trudne (więcej przeczytasz TUTAJ). Zwłaszcza że kluby przyzwyczajone są też do rocznych dotacji od 2 do 3 milionów złotych.

ZOBACZ WIDEO Żużel. Bartosz Zmarzlik o sukcesie, drodze do złota i marzeniach, które się spełniają

Ekstraliga Żużlowa w ogóle nie komentuje kolejnych spotkań prezydentów. Jej władze wydają się zniesmaczone narracją drugiej strony. Mówią, że nikt ich nie zaprasza do stołu. Owszem pojawił się swego czasu list otwarty prezydenta Leszna Łukasza Borowiaka, ale trudno było go potraktować jako zaproszenie do rozmów o stadionowych inwestycjach.

Trudno powiedzieć, czy do spotkania i rozmów obu stron w ogóle kiedykolwiek dojdzie. Z naszych informacji wynika, że front samorządowców wcale nie jest taki silny, zwarty i gotowy. Na ostatnim spotkaniu w Grudziądzu nie było prezydentów Częstochowy, Lublina, Wrocławia czy Torunia. Tymczasem Ekstraliga rozmawia na bieżąco z prezydentami kolejnych miast i jak dotąd nie napotkała na żadne problemy.

Czy samorządowcy powinni zaprosić prezesów Ekstraligi Żużlowej do rozmów o wydatkach na stadionową infrastrukturę?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (13):

 • RECON_1 Zgłoś
  Ciekawe jakby wyglądał polski zuzel bez pieniędzy podatników, pewnie wtedy elitserien byłaby najlepsza liga świata.
  • ZKS Stal Rzeszów. Zgłoś
   Piszę to od lat. Żużel zatrzymał się w PRL, bez kasy z miasta żużla w Polsce nie ma. Coraz większe wymogi, które opłacają podatnicy. Mam nadzieję , że To wszystko padnie i odrodzi
   Czytaj całość
   się na zdrowych zasadach albo się nie odrodzi. W Polsce dobrze zarządzany klub to taki który dostaje 3-4 miliony z miasta,a sportowe fakty jeszcze w to grają.
   • sympatyk żu-żla Zgłoś
    Wcale nie dziwię się samorządowcom,mają słuszność .EX LIGA. CENTRALA PZM, ONI TYLKO CHCĄ I WYMAGAJĄ ,Sami nic w tej kwestii nic nie robią jedynie jak powiedział jeden z panów z
    Czytaj całość
    centrali oni tylko kibicują .
    Wszystkie komentarze (13)

    Komentarze (13)

     Wszystkie komentarze (13)
     PRZEJDŹ NA WP.PL