Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Eduard Krcmar, Michael HaertelWP SportoweFakty / Ilona Jasica. / Na zdjęciu: Eduard Krcmar, Michael Haertel

Żużel. Do siedmiu drużyn w drugiej lidze zabrakło pół miliona lub sakramentalnego "tak" prezesa Włókniarza

Dariusz Ostafiński
Dariusz Ostafiński
W sezonie 2020 druga liga liczyć będzie sześć drużyn. Co z tego, że doszedł niemiecki Wolfe Wittstock, skoro odpadły dwie polskie drużyny. Do tego, by w Pile i Krakowie dalej był ligowy żużel, zabrakło niewiele.

Pół miliona, dokładnie tyle zabrakło Polonii Piła, by dalej startować w drugiej lidze. Kasę miało dać miasto w formie dotacji, ale ostatecznie nie zrobiło tego. W klubie uznano, że pół miliona od sponsorów i około 300 tysięcy, które Stelmet Falubaz Zielona Góra miał wyłożyć na punktówkę swoich zawodników (w Pile mieli jechać w ramach współpracy między klubami Jan Kvech, Sebastian Niedźwiedź, Jakub Osyczka i Norbert Krakowiak jako gość) to za mało, by jechać w lidze. Zwłaszcza że trzeba jeszcze spłacić 800 tysięcy długu poprzedników.

Speedway Wanda Kraków, która także była zadłużona już przed sezonem, a w trakcie nie płaciła, była w gorszej sytuacji, ale i tu była szansa na ratunek. Gorąco namawiany do fuzji z drugoligowcem był forBET Włókniarz Częstochowa. Ostatecznie prezes Michał Świącik nie zdecydował się na ten mariaż z Wandą, co przesądziło o losie klubu, którym były prezes Paweł Sadzikowski kompletnie stracił zainteresowanie.

Czytaj także: Nie ma cię w kadrze, nie jedziesz w Grand Prix

Strata Polonii i Wandy oznacza, że w sezonie 2020 będziemy mieć w drugiej lidze sześć zespołów. Zostały Power Duck Iveston PSŻ Poznań, Stainer Unia Kolejarz Rawicz, OK Bedmet Kolejarz Opole, Wilki Krosno. Dochodzą RzTŻ Rzeszów i niemiecki Wolfe Wittstock. Od 2021 roku może dołączyć jeszcze zespół z ukraińskiego Równe. Na razie ma on startować w DMPJ.

Mniejsza niż przed rokiem druga liga oznacza, że dla niektórych sezon zakończy się po 10 meczach rundy zasadniczej (w tym sezonie było 7 drużyn i 12 spotkań). Najlepsza czwórka pojedzie jeszcze dwie rundy play-off.

Czytaj także: Lista grzechów Apatora. Wszystkie transferowe pomyłki Aniołów

Dodajmy, że szykowano już także wariant dla pięciu zespołów. Był pomysł, by w takiej sytuacji, gdyby nie dołączyli Niemcy, każdy z każdym jechałby po cztery razy (dwa razy u siebie, dwa na wyjeździe).

ZOBACZ WIDEO Żużel. Bartosz Zmarzlik o sukcesie, drodze do złota i marzeniach, które się spełniają

Czy druga liga złożona z sześciu drużyn wygląda poważnie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (4):

 • Poznaniak z Gorzowa Zgłoś
  Kadłubowa liga, która niebawem się zwinie. Szkoda.
  • motogonki Zgłoś
   Taa. Pan Świącik i pomoc dla uboższych. Śmiech na sali. Już Opole się poznało.W Ostrowie również. Ten gość to raczej skłonny jest podkupić rodziców talenciaka z biedniejszego
   Czytaj całość
   ośrodka i nie zapłacić złotówki dla klubu który go szkolił.
   • sympatyk żu-żla Zgłoś
    Jeżeli takie zarysowywują się opcje na kolejny sezon 2 L .jedzie 6 klubów należało by sięgnąć po takie rozwiązania jak są w innych ligach gdzie jedzie tyle klubów co w 2 L .Szkoda
    Czytaj całość
    że Wanda oraz Piła nie pojedzie .Czy nic już nie idzie uczynić aby pojechali wszyscy, 8 klubów. Dogadać się z miastem sponsorami .Może akurat się uda,
    Wszystkie komentarze (4)

    Komentarze (4)

    PRZEJDŹ NA WP.PL