Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Jerzy Kanclerz z Tomaszem Gollobem / Jerzy Kanclerz z Tomaszem Gollobem

Żużel. SGP. Zmiana organizatora to dobra decyzja, ale zapadła zbyt szybko (wywiad)

Przemysław Półgęsek
Przemysław Półgęsek
- Boję się, że najbliższe 2 sezony Grand Prix będą organizowane na odwalenie - mówi naszej redakcji jedyny człowiek, który widział na żywo wszystkie zawody w cyklu SGP, prezes ZOOleszcz Polonii Bydgoszcz Jerzy Kanclerz.

Słynny fotoreporter Jarosław Pabijan odpuścił dwa turnieje w historii cyklu, Greg Hancock nie uczestniczył - choćby jako widz - w dziesięciu. Tylko jedna osoba może pochwalić się stuprocentową frekwencją od czasu pierwszego Grand Prix zorganizowanego w 1995 roku we Wrocławiu. Któż ma więc wyrażać opinię na temat ostatnich zmian w indywidualnych mistrzostwach świata, jeśli nie Jerzy Kanclerz.

8 największych dinozaurów polskich torów. Zobacz kto to!

Przemysław Półgęsek, WP SportoweFakty: Panie prezesie, zacznijmy bez owijania w bawełnę. Co pan sądzi o tych zmianach? Kibice mogą się cieszyć?

Jerzy Kanclerz: Każda zmiana na nowe ma sens. Jeśli na przykład zmieniamy prezesa, to ten prezes przez najbliższe parę lat będzie wyjątkowo zmotywowany, by udowodnić, że postawienie na niego było dobrą decyzją. Takie decyzje są bardzo wskazane, szczególnie w świetle tego jak wyglądały ostatnie działania BSI.

Pan chyba nie należy do zwolenników aktualnego organizatora?

Przez 24 lata mieli patent na organizację Grand Prix. Dużo było hucznych zapowiedzi, szczególnie w kwestii nowych obiektów, a okazało się, że kibice zostali - brzydko mówiąc - zrobieni na szaro. Miała być kontynuacja Nowej Zelandii, przymiarki do Stanów Zjednoczonych. Nic z tego nie wychodziło, a fani bardzo w to wierzyli. Jeśli tego nie realizowali, to po co w ogóle coś zapowiadali? Z czasem stało się to nudne i męczące. 

ZOBACZ WIDEO Żużel. Bartosz Zmarzlik o sukcesie, drodze do złota i marzeniach, które się spełniają

Niespełnione, to pewnie jeden z zarzutów.

Pamiętam jak w 2018 roku ktoś pytał mnie o turniej w Australii, a ja byłem pewny, że on się po prostu nie odbędzie. W oficjalnym kalendarzu zapisany był ze znakami zapytania. BSI w momencie informowania mediów też było świadome tego, że plan spali na panewce. To w normalnych strukturach nie mieściłoby się w głowie. To tak jakbym ja teraz powiedział, że awansuję do PGE Ekstraligi, bo wciąż są na to teoretyczne szanse mimo, że inne drużyny mają mocniejsze składy.

Tylko to Pana irytuje?

Oczywiście, że nie. Denerwuje mnie na przykład ta nowa punktacja. Po mistrzostwie Tomka Golloba wprowadzono nowe tłumiki, a po złocie Bartka Zmarzlika...

...zmieniono sposób punktacji

Gdyby obowiązywał on w minionym sezonie zwycięzca cyklu byłby inny. Nie do końca rozumiem te zmiany, są one w mojej ocenie nieprzemyślane.

A czy uważa pan, że to dobrze, iż nowego organizatora poznaliśmy tak wcześnie?

Zadałeś bardzo dobre pytanie! Oczywiście, że nie! Uważam, że jeszcze przez co najmniej rok ta sprawa powinna pozostać niewiadomą. Nowego organizatora powinniśmy poznać najwcześniej o tej samej porze w 2020 roku. Zostawilibyśmy sobie tylko rok przerwy.

Teraz czeka nas swoisty niebyt?

Dokładnie, niebyt. BSI też nie będzie się już wysilało. Podejdą do tego na zasadzie odwalenia dwóch lat. Wydaje się, że tegoroczne wprowadzenie Togliatii jest ostatnią ciekawą zmianą za ich kadencji.

Czytaj także: Były zawodnik odbudowuje bułgarski tor. Za własne pieniądze!

KUP BILET NA 2020 PZM WARSAW FIM SPEEDWAY GRAND PRIX OF POLAND (PGE NARODOWY, 16.05.2020)

Czy cieszysz się ze zmiany organizatora cyklu SGP?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (8):

 • RECON_1 Zgłoś
  Ciężko się nie zgodzić że bsi mamilo ludzi obiecankami, a teraz siła rozpędu odwala dwa sezonu i odejdą ekscytujące się jacy dobrzy byli, tylko gdzie tu dalej zarabiać? PLN od
  Czytaj całość
  Polaków na długo nie starcza.
  • zawodowiec Zgłoś
   Zmiana punktacji jest dobra! Kazda runda IMS to ma byc walka o wygranie poszczegolnych turniejow by na koncu wygrac calosc, a nie to ciagle ciulanie punktow o czym juz nawet Tai mowil,
   Czytaj całość
   sygnalizujac ze ma w d... poszczegolne GP...
   • robbb Zgłoś
    Ta zmiana punktacji, to fakt jest nieco niesprawiedliwa. Dla przykładu: gościu wygrywa rundę zasadniczą z 14 punktami, a drugi typ jakimś cudem awansuje do półfinałów z 7 punktami, bo
    Czytaj całość
    i tak się zdarza. Gościu, który wygrał rundę zasadniczą nie wyszedł bieg półfinałowy, ale dorzucił jeszcze punkt, zatem razem uzbierał ich 15. Typ, który ledwo co awansował w półfinale przyjechał drugi, a w finale wyszedł mu start i wygrał, a więc do 7 dorzuca jeszcze 5, co razem 12. Pierwszy gościu zajął odpowiednio 5-6 miejsce, co daje mu 11-12 pkt, czyli mniej niż sam uzbierał na torze!! Drugi typ otrzymuje 20, czyli aż o 8-9 pkt więcej!!Troszkę to niesprawiedliwe. Gościu, który wyjeździł sobie w turnieju 15 pkt, dostaje 11, a typ, który uciułał w rundzie zasadniczej ledwo tyle, co wystarczyło do awansu, ale wygrał turniej wyjeździł 12, a dostaje w nagrodę 20. Czyli pierwszy zgromadził w turnieju 3 pkt więcej, ale 8 mniej!! Ciekawe.
    Wszystkie komentarze (8)

    Komentarze (8)

    PRZEJDŹ NA WP.PL