Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Fogo Unia LesznoWP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Na zdjęciu: Fogo Unia Leszno

Żużel. Baron - polski Gaurdiola niczym Midas. Czego się nie dotknie zamienia to w złoto (najlepszy polski menedżer)

Kamil Hynek
Kamil Hynek
Piotr Baron, to żużlowy polski Pep Guardiola. Czego się nie dotknie zamienia w złoto. Zdobył tytuł drużynowego mistrza Polski zarówno w roli zawodnika jak i trenera. Fogo Unię Leszno doprowadził do hat-tricka zgarniając tytuły w latach 2017-2019.

Piotr Baron ur. 5.02.1974 r. w Toruniu

Trener:
Wrocław: srebro 2015
Leszno: złoto 2017, 2018, 2019

Zawodnik:
Wrocław: złoto 1993, 1994, 1995,  srebro 1999, brąz 2002
Toruń: złoto 1990

CZYTAJ TAKŻE: Fogo Unia ligowym dominatorem

Jeden z najbardziej utytułowanych polskich trenerów. Jego drużyny często są porównywane do Realu Madryt i FC Barcelony więc nic dziwnego, że przez wzgląd na dokonania jest nazywany polskim Mourinho albo Guardiolą. Zadaje kłam teorii, która ma nierzadko zastosowanie w piłce nożnej, że dobry zawodnik jest średnim szkoleniowcem i na odwrót. Niewielu jest bowiem menedżerów, którzy potrafią powtórzyć sukces w roli żużlowca i menedżera.

Baron natomiast zapisał się historii jako ten, który wieszał na szyi złote medale jako zawodnik i głównodowodzący zespół. Worek z menedżerskim złotem otworzył mu się jednak dopiero w Lesznie. Po srebrze w 2015 roku we Wrocławiu w połowie sezonu 2016 zastąpił w Lesznie na stanowisku szefa zespołu Adama Skórnickiego.

Zmiana środowiska bardzo mu posłużyła, a prezes Piotr Rusiecki na pewno nie żałuje, że sięgnął po Barona. Sam Baron dziękuje pewnie Opatrzności za to, że trafił do Wielkopolski. Fogo Unia zdobyła trzeci złoty medal DMP z rzędu, a pan Piotr jest głównym architektem tego osiągnięcia. 

45-latek jest ostatnio niczym Midas, czego się nie dotknie zamienia, to w złoto. Chociaż złośliwi powiedzieliby, że obecny dream team z Leszna do tytułu poprowadziłaby nawet sprzątaczka. 

CZYTAJ TAKŻE: Nietypowe zajęcia żużlowych mistrzów

W sezonie 2019 Fogo Unia była niczym samolot, którego lot rejsowy zakłóciła jedna zupełnie nic nie znacząca turbulencja, czyli porażka w Gorzowie. Przez finał z byłym klubem Barona - Betard Spartą Wrocław leszczynianie przeszli jak burza. To była demonstracja siły. Nikt nie miał wątpliwości, że DMP trafiło w najwłaściwsze ręce.

Baron potrafił zjednać zespół. Dysponując praktycznie wyłącznie gwiazdami miał posłuch, a to wielka sztuka. Nie każdy przecież umie utrzymać w ryzach tyle rozbuchanych ego. U progu rozgrywek przypisał zawodników do konkretnych numerów i tego się trzymał. Nie majstrował później przy ustawieniu par. Wszyscy wiedzieli czego mogą się spodziewać. Z toru też uczynił atut. Do Leszna ekipy przyjeżdżały jak na ścięcie. Przedstawiciele gości nie próbowali zresztą marudzić, bo i tak wiedzieli, że gdzie jak gdzie ale na stadionie im. A. Smoczyka nic im nie pomoże. Coś na zasadzie: odjechać i zapomnieć. Nic więc dziwnego, że na wieńczącej sezon gali PGE Ekstraligi Baron zasłużenie odebrał "Szczakiela" w kategorii trenera roku.

ZOBACZ WIDEO Żużel. #MagazynBezHamulców. Prezes Włókniarza w ogniu pytań o Drabika, Cieślaka i Doyle’aPOLECAMY: Kup bilet na finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie

na Facebooku.

Komentarze (25):

 • baron to pokraka zwykla.Wystarczy patrzec co pokazywal we Wroclawiu i jaki robil tor.NIe dalo sie jezdzic metr od kraweznika.Dajcie tego grubasa do innego klubu pokroju rybnik i niech tam
  Czytaj całość
  zdobedzie zloto.Dostac kompletny sklad i jeszcze piszac, ze jest fenomenem, niezle autorzy musza tu miec nasrane w glowie
  • Andrzej Łukaszewski Zgłoś
   Co za barany biorą się za pisanie.Czy można osiągnąć cokolwiek, jeśli czegoś się nie dotknie? Ja mogę np. powiedzieć że wygram wszędzie gdzie nie pojadę-czy to nie bzdura?
   • sympatyk żu-żla Zgłoś
    Temat trener Baron,Jestem innego zdania ,, Czego się nie dotnie zamienia w złoto,,Każdy trener będzie zamieniał w złoto czego się nie dotnie jeżeli będzie miał taki skład osobowy jak
    Czytaj całość
    Leszno.Przypomnę takie zdarzenie w naszej lidze .Zdobył ze składem złoty medal .Był uznany za najlepszego trenera roku .Kolejnym sezonie wieszali na nim psy choć człowiek nie był nic winien jedynie prezes gdyż klub jechał takim składem że dostawał nawet na własnym torze manto, Tak samo jest i z trenerem Baronem.
    Wszystkie komentarze (25)

    Komentarze (25)

    ×
     Wszystkie komentarze (25)
     PRZEJDŹ NA WP.PL