Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Mecz Włókniarza ze Spartą w 2018 roku (49:41) obserwował komplet publiczności Atmosfera była nieziemskaWP SportoweFakty / Tomasz Kudala / Mecz Włókniarza ze Spartą w 2018 roku (49:41) obserwował komplet publiczności. Atmosfera była nieziemska

Żużel. Liga stadionów. Arena w Częstochowie może się podobać. Tylko ten park maszyn straszy

Mateusz Makuch
Mateusz Makuch
Kontynuujemy cykl "Liga stadionów". Oceniamy częstochowską SGP Arenę, na której swoje mecze rozgrywa forBET Włókniarz. Obiekt, którego jeden z elementów pamięta zeszłą epokę.

Każdy stadion żużlowy będzie oceniany przez dziennikarza WP SportoweFakty. Pod uwagę zostanie wziętych siedem parametrów: 1. Atrakcyjność zawodów, 2. Pojemność stadionu, 3. Komfort oglądania, 4. Obrazek w telewizji, 5. Dostępność toalet i gastronomii, 6. Dostępność parku maszyn, 7. Miejsca parkingowe plus dojazd. Każdy z parametrów oceniamy w skali 1 do 6.

Atrakcyjność zawodów - 5.

Rok temu bez wahania wystawilibyśmy tutaj najwyższą ocenę, jednak w minionych rozgrywkach kilka razy zdarzyło się tak, że z toru wiało nudą. Wszystko zależy od przygotowania nawierzchni. Wyścig sezonu ustanowił przecież Emil Sajfutdinow jadąc jak w beczce śmierci.

Czytaj także: Ukrócą handel miejscami za 10 złotych

Pojemność stadionu - 6.

Blisko 17 tysięcy miejsc siedzących jest wystarczającą liczbą w stosunku do bieżącego zapotrzebowania. Teraz zapewne więcej z nich będzie zapełnionych, bo klub wprowadził system numeracji. Dotychczas wielu kibiców zasiadało na schodach, czy śledziło zawody z wysokości korony.

ZOBACZ WIDEO Żużel. #MagazynBezHamulców. Prezes Włókniarza w ogniu pytań o Drabika, Cieślaka i Doyle’a

Komfort oglądania - 4.

Trybuny zostały zaprojektowane tak, że właściwie z każdego miejsca na stadionie mecz dobrze się ogląda. Klub zadbał też o wydzielenie miejsc dla osób niepełnosprawnych.

Obrazek w TV - 2.

SGP Arena Częstochowa może robić wizualne wrażenie, gdy spoglądamy na nią z perspektywy parku maszyn. Jednak gdy już się odwrócimy, widzimy zeszłą epokę. Wszystko przez niewykonanie drugiego etapu przebudowy obiektu, która zakładała budowę hotelu wraz z trybuną nad parkiem maszyn. Realizacji zapewne się nie doczekamy, przynajmniej w najbliższym czasie. Miasto ma bowiem obecnie inny palący stadionowy problem, który dotyczy Rakowa Częstochowa.

Wobec tego odbiór telewizyjny częstochowskiej Areny nie zrobi takiego wrażenia, jak zobaczenie stadionu na żywo.

Dostępność do toalet i gastronomii - 3.

Punkty gastronomii ulokowane są na koronie obiektu i jest ich sporo. Wybór również jest duży - od klasycznej dla żużlowego kibica kiełbaski z grilla, przez zapiekanki, aż po kebaba. Problemem jest jednak przepustowość. 

Gorzej sprawa wygląda z toaletami. Na stadionie Włókniarza nie ma zwykłych WC dla kibiców, tylko toi-toie. Ulokowano je za koroną obiektu. Jest ich sporo, ale aby się do nich dostać trzeba zejść z trybun, odczekać swoje w kolejce i czym prędzej wracać pokonując kilkanaście schodów w górę, aby zdążyć na wyścig. To dlatego toi-toie są oblegane głównie podczas przerw.

Zobacz również: Czarodziej Cieślak i trzech magików z pierwszej ligi

Dostępność parku maszyn - 2.

Z racji tego, że projekt modernizacji obiektu nie został dokończony, najbliższe trybuny oddalone są od parku maszyn o kilkanaście metrów. To utrudnia kibicom zobaczenie tego, co dzieje się w parkingu w trakcie meczu.

Miejsca parkingowe plus dojazd - 4.

Mimo że czasem słychać narzekania kibiców, że muszą parkować na chodnikach, to biorąc pod uwagę inne miasta, brzmią one dość przesadnie. Największe obszary parkingowe znajdują się od strony trybuny głównej oraz za drugim łukiem - przy Hali Sportowej Częstochowa. Klub wydzielił też osobny parking VIP i dla gości, a jeszcze rok temu mogli z niego korzystać także dziennikarze. Opcji dojazdu do stadionu jest kilka, przynajmniej cztery. Przy tak dużym zainteresowaniu, jakie jest meczami w Częstochowie (najwyższa frekwencja), trzeba liczyć się z tym, że będą korki.

Średnia ocen - 3,71.

Jaka jest rola was, czyli naszych czytelników i kibiców? Otóż pod każdym tekstem o stadionie będzie sonda z pytaniem - czy dany obiekt znalazł się w wielkim finale, do którego trafi ostatecznie siedem żużlowych aren.

Co musi się stać, żeby wasz stadion się tam znalazł. Po pierwsze musi on otrzymać więcej głosów na TAK (51 lub więcej procent). To jednak nie wszystko. Do finału trafią te stadiony, które okażą się najlepsze po zsumowaniu trzech składowych - liczba głosów (każdy głos to punkt), ocena dziennikarza (od 7 do 49 punktów) oraz procent na tak (50 i więcej procent to 5 pkt, 60 i więcej to 6 itd. do 10 za 100 procent). 4 stycznia zaprezentujemy TOP-7 stadionów w Polsce i znów poprosimy was o pomoc w wybraniu tego najlepszego, ale o tym później.

POLECAMY: Kup bilet na finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie

Czy stadion żużlowy w Częstochowie powinien znaleźć się w finale Ligi stadionów WP SportoweFakty?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (13):

Wszystkie komentarze (13)

Komentarze (13)

×
    Wszystkie komentarze (13)
    PRZEJDŹ NA WP.PL