Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Sparta - Unia Max Fricke i Janusz Kołodziej na pierwszym planieWP SportoweFakty / Katarzyna Łapczyńska / Sparta - Unia. Max Fricke i Janusz Kołodziej na pierwszym planie.

Żużel. PGE Ekstraliga warta 65 milionów złotych!

Wojciech Ogonowski
Wojciech Ogonowski
Wynik mediowy marki PGE Ekstraliga osiągnął w minionym sezonie rekordową wartość ponad 65 mln zł. Ekspozycje telewizyjne (widownia skumulowana) dla PGE Ekstraligi to prawie 110 mln widzów.

Nigdy wcześniej najlepsza żużlowa liga świata nie notowała takiego progresu medialnego. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Pentagon Research. Transmisje ze wszystkich 64 meczów sezonu 2019 PGE Ekstraligi w nSport+ i Eleven Sports, a także pierwszy rok współpracy z Wirtualną Polską dały wymierny efekt. Z 40 mln zł w 2017 roku i 47 mln zł w 2018 roku PGE Ekstraliga przeszła na niespotykany dotąd poziom zwrotu medialnego, który przekroczył 65 mln zł.

Największe wartości zostały wygenerowane poprzez obecność rozgrywek PGE Ekstraligi w Internecie (30 mln zł) i telewizji (24,7 mln zł). W dalszej kolejności najważniejsze media to: serwisy społecznościowe, prasa oraz outdoor+BTL i radio. Bardzo dużym plusem marki PGE Ekstraliga okazała się doskonała frekwencja na stadionach (prawie 700 tys. widzów w sezonie 2019).

Przeczytaj także: Stal Gorzów podpisała umowę z wielkim koncernem! Magia Zmarzlika pomogła klubowi

Najważniejszy miesiąc - z punktu widzenia zainteresowania rozgrywkami, a także liczby ekspozycji - to kwiecień, a następnie maj i czerwiec 2019 roku. Zainteresowanie PGE Ekstraligą, co jest stałe, spadło w lipcu - miesiącu wakacyjnym. Największą telewizyjną widownię skumulowaną PGE Ekstraliga miała zaś we wrześniu, gdy odbywały się mecze decydujące o podziale medali.

ZOBACZ WIDEO Bartosz Zmarzlik typował Roberta Lewandowskiego na sportowca roku w Polsce

W social mediach największy skok ilościowy i jakościowy związany z ekspozycjami PGE Ekstraligi utrzymał Instagram. Z kolei wśród tytułów prasowych na pierwszym miejscu znalazł się Przegląd Sportowy, a wśród portali internetowych ugruntowała się zdecydowana dominacja WP SportoweFakty - z ponad trzykrotnie większą wartością nad kolejnymi portalami. Na uwagę zwraca piąte miejsce speedwayekstraliga.pl wśród serwisów sportowych.

W zakresie wartości wynikającej z wydarzeń stadionowych największe zyski wygenerował Włókniarz Częstochowa - 616 tys. zł. Na drugim miejscu znalazła się Betard Sparta Wrocław - 571 tys. zł, a na trzecim Stelmet Falubaz Zielona Góra - 544 tys. zł.

PGE Ekstraliga może pochwalić się też rekordowym rokiem w zakresie emisji materiałów wideo. To efekt współpracy z partnerem medialnym - Wirtualną Polską. Ogółem materiały wideo pojawiające się w Internecie przyniosły ponad 50 tys. ekspozycji i 63 mln widzów. Wartość ekspozycji w materiałach wideo wzrosła czterokrotnie w porównaniu do roku 2018.

Rekordowe były też PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi, które rozegrano w lipcu w Gdańsku. Wygenerowały one w ubiegłym roku wartość 2,6 mln zł.

Przeczytaj także: Speed Car Motor ma być mocniejszy, ale to nie Zagar i Jamróg muszą zrobić największą różnicę

Z każdym rokiem daje się również zauważyć rozwój konkursu Miss Startu PGE Ekstraligi. W edycji z sezonu 2019 przyniosła ona 533 tys. zł zwrotu medialnego. To wynik lepszy o 63 tys. zł od ubiegłorocznego.

W badaniu, które mierzyło poziom zainteresowania wszystkimi rozgrywkami żużlowymi w Polsce i na świecie, PGE Ekstraliga nie ma sobie równych, zdystansowała FIM Speedway Grand Prix oraz inne formy rywalizacji żużlowej.

POLECAMY: Kup bilet na finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie

Czy jesteś zaskoczony tak wysokim wynikiem mediowym marki PGE Ekstraliga?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (2):

 • Saddam Zgłoś
  No to teraz trzeba to przełożyć na kontrakt z telewizją. Akurat umowa po sezonie 2020 się kończy, więc jest jak znalazł. Wartość ekstraligi wzrosła na tyle, że Spółka powinna
  Czytaj całość
  zacząć rozmowy z telewizją od 30 mln za sezon.
  • jotefiks Zgłoś
   Ekspozycja w materiałach wideo na WP to farsa. Koń który mówi włącza się automatycznie bez niczyjej ingerencji i śmie sobie liczyć odsłony heh.

   Komentarze (2)

   ×
   PRZEJDŹ NA WP.PL