Najnowsze Wyniki/Kalendarz
żużlowcy PGG ROW-u Rybnik WP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / Na zdjęciu: żużlowcy PGG ROW-u Rybnik

Żużel. PGG ROW już nie śpi na miejskiej kasie. Klub na poważnie wziął sugestie Frątczaka

Dariusz Ostafiński
Dariusz Ostafiński
Kibice, którzy zarzucali prezesowi Krzysztofowi Mrozkowi, że powinien zakasać rękawy i zabrać się na poważnie za szukanie sponsorów mogą odpuścić. PGG ROW właśnie zrywa z etykietą klubu, który śpi na miejskiej kasie.

W poprzednich sezonach pieniądze z miasta stanowiły istotną część klubowego budżetu PGG ROW-u Rybnik. W ostatnich trzech latach to było zawsze grubo powyżej 20 procent całego budżetu. W tym roku ma być jednak inaczej. Już teraz wkład miasta w budżet klubu nie przekracza 20 procent. A finalnie ma wynieść około 15 procent, bo prezes Krzysztof Mrozek wciąż finalizuje rozmowy ze sponsorami.

Zmniejszenie procentowego wkładu miasta w budżet oznacza, że PGG ROW wziął sobie do serca słowa Jacka Frątczaka. Żużlowy menedżer i ekspert mówił niedawno, że Ekstraliga Żużlowa wręcz powinna zapisać w papierach licencyjnych, iż kluby ze wsparciem finansowym samorządów na poziomie większym niż 20 procent powinny być uznawane za takie, które nie mają stabilnych podstaw. W efekcie powinny być wręcz skreślane.

Czytaj także: Pawlicki nie trenuje z Unią. Menedżer mistrza Polski uspokaja

Tamte słowa Frątczaka odnosiły się zresztą go sytuacji w PGG ROW-ie z grudnia zeszłego roku. Wtedy wyszło na jaw, że w rybnickim klubie trwa kontrola dotycząca wykorzystania miejskiej dotacji za rok 2018. Pojawiły się informacje, że PGG ROW będzie musiał zwrócić około miliona złotych. Nagle okazało się, iż klub rozważa wycofanie się z ligi, a Zespół ds. Licencji dla Klubów wezwał prezesa Mrozka na dywanik. Skończyło się na strachu, ale zdarzenie pokazało, iż trudno opierać budżet na mieście.

W tym roku miasta mają większe wydatki (ma to m. in. związek z reformą szkolnictwa i przerzuceniem kosztów na samorządy), więc tną koszty na sport. PGG ROW ma dostać 2 miliony brutto, czyli po zapłaceniu podatku do kasy wpłynie 1,6 miliona. A jeszcze 3 lata temu klub dostał 2,8 miliona złotych. Jest różnica.

Czytaj także: Mecenas od cudów będzie bronił Drabika. Łagucie dał drugie życie

Mimo zmniejszenia wsparcia z miejskiej kasy PGG ROW ma wyższy budżet od ubiegłorocznego (około 8,5 miliona). Raz, że dostanie kasę z Ekstraligi, a dwa, że jednak prezesowi Mrozkowi udało się zatrzymać PGG i pozyskać drugiego potężnego sponsora, jakim jest Grupa Famur.

ZOBACZ WIDEO Bartosz Zmarzlik typował Roberta Lewandowskiego na sportowca roku w PolsceTAURON dziękuje za kibicowanie podczas cyklu Speedway Euro Championship

Czy inne kluby też powinny ograniczyć się do wsparcia miasta na poziomie 15 procent budżetu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (16):

Wszystkie komentarze (16)

Komentarze (16)

×
    Wszystkie komentarze (16)
    PRZEJDŹ NA WP.PL