Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Maksym Drabik (kask niebieski)WP SportoweFakty / Michał Krupa / Maksym Drabik (kask niebieski)

Żużel. FIM zmieniła system punktacji w Indywidualnych Mistrzostwach Świata Juniorów

Wojciech Ogonowski
Wojciech Ogonowski
Międzynarodowa Federacja Motocyklowa wprowadza kolejne zmiany w zmaganiach o mistrzostwo świata. Tym razem, wzorem cyklu Grand Prix, postanowiono zmodyfikować przepisy rywalizacji wśród juniorów.

Po dokonaniu zmiany formatu Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów na tapet wzięto indywidualne zmagania młodzieżowców.

Postanowiono, że wzorem turniejów Grand Prix, od sezonu 2020 w rywalizacji o tytuł najlepszego juniora globu punkty do klasyfikacji generalnej będą przyznawane na podstawie miejsce w poszczególnych turniejach.

Do tej pory żużlowcy do "generalki" zabierali ze sobą punkty wywalczone na torze. Zmiana tej zasady może mieć znaczny wpływ na losy rywalizacji o mistrzostwo świata.

ZOBACZ WIDEO Żużel. #MagazynBezHamulców. Prezes Włókniarza w ogniu pytań o Drabika, Cieślaka i Doyle’a

Przeczytaj także: Szwecja w kryzysie. A jeszcze niedawno mieli tańszą wersję PGE Ekstraligi

Gdyby takie przepisy obowiązywały już w zeszłym roku, to złotego medalu nie zdobyłby Maksym Drabik. Tytuł wywalczyłby Gleb Czugunow, który wygrał aż dwa z trzech turniejów finałowych, drugi byłby Bartosz Smektała, a Drabik zająłby trzecie miejsce.

- Chodziło nam o porządek i sytuację podobną do tych w innych sportach, gdzie zwycięzca zawsze ma najwięcej punktów. To może przyciągnąć i utrzymać szerszą publikę do tego sportu - tłumaczył Armando Castagna, odpowiadający w FIM za żużel, gdy tę zmianę wprowadzono do cyklu Grand Prix.

Indywidualny Mistrz Świata Juniorów w 2020 roku ponownie zostanie wyłoniony po rozegraniu trzech turniejów finałowych. Na razie oficjalnie potwierdzona jest tylko lokalizacja decydujących zawodów, które tak jak w poprzednich latach odbędą się w Pardubicach (2 października) i zainaugurują wielki żużlowy weekend, podczas którego odbędą się także Zlata Stuha i Zlata Prilba.

Foto QUIZ: Powrót do przeszłości! Sprawdź, czy rozpoznasz tych zawodników

Uczestnicy finałów IMŚJ zostaną wyłonieni z trzech rund eliminacyjnych, które odbędą się na torach w Ludwigslust, Rydze i Manchesterze. Z każdych zawodów przepustkę uzyska czterech żużlowców. Następnie organizatorzy przyznają trzy stałe "dzikie karty" i jedną przejściową na każdy z finałów.

Czy podoba Ci się pomysł ze zmianą punktacji w IMŚJ?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (5):

 • zibix Zgłoś
  proponuję liczyć od końca, kto najmniej punktów ten wygrywa
  • ADASOS Zgłoś
   Ta punktacja miałaby sens gdyby były finały "D,C,B,A na podstawie RZ.Jednak gdy ósmy zawodnik może wygrać zawody , jest to raczej kpina i chichot losu.
   • ADASOS Zgłoś
    "Czy podoba Ci się pomysł ze zmianą punktacji w IMŚJ?"Teraz się pytacie o zdanie kibiców ? Przecież nikogo to i tak nie obchodzi.Od lat piszę ,że eliminacje powinny być
    Czytaj całość
    dwudniowe, na torach leżących w pobliżu.Oni potrafią tylko "dzikusy" rozdawać a prawdziwy sport im wadzi.
    Wszystkie komentarze (5)

    Komentarze (5)

    ×
    PRZEJDŹ NA WP.PL