Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Maciej Janowski, Bartosz Zmarzlik WP SportoweFakty / Jarosław Pabijan / Na zdjęciu: Maciej Janowski, Bartosz Zmarzlik

Żużel. Nie wyrzucą Janowskiego z Grand Prix. Będzie nowelizacja artykułu o kadrze

Dariusz Ostafiński
Dariusz Ostafiński
Krzysztof Cegielski rozmawiał z PZM o złagodzeniu przepisu umożliwiającego jazdę w Grand Prix wyłącznie kadrowiczom. Można się spodziewać nowelizacji, która pomoże Maciejowi Janowskiemu. Nie ma go w reprezentacji, za to jeździ w GP.

TAURON dziękuje za kibicowanie podczas cyklu Speedway Euro Championship

W nowym Regulaminie Sportu Żużlowego mamy zapis, który jasno określa, jacy zawodnicy mogą jeździć w Grand Prix. Zawęża to grono wyłącznie do żużlowców będących w szerokiej kadrze reprezentacji Polski (więcej przeczytasz TUTAJ). Zmiana jest odpowiedzią na zachowanie zawodników, którzy w październiku 2019 roku, w tygodniu poprzedzającym mecz kadry i finał Złotego Kasku, wysłali L-4.

Trzeba też od razu dodać, że zmiana, która ma wejść od sezonu 2021, uderza bezpośredniego w Macieja Janowskiego. Gdyby zapis w obecnym kształcie obowiązywał już teraz, to nie miałby on prawa reprezentować Polski w Grand Prix. Z kadry został skreślony, bo był jednym z tych, co wysłali zwolnienie lekarskie.

Czytaj także: Złoty Kask po nowemu. Tylko finał, a pojadą w nim sami kadrowicze

Wiemy jednak, że za chwilę można się spodziewać nowelizacji artykułu, która sprawi, że taki Janowski nie będzie wyrzucany poza nawias. Nawet jeśli dalej będzie stał odwrócony plecami do kadry. Działacze PZM pogadali z szefem stowarzyszenia zawodników Metanol Krzysztofem Cegielskim i doszli do wniosku, że prawo nie może działać wstecz, że żużlowców będących obecnie w cyklu nie można z GP wyrzucać. Nawet jeśli zaprezentowali postawę niegodną reprezentanta Polski.

Także można spodziewać się poprawki i kilku zdań wyjaśnienia, że przepis "Grand Prix dla kadrowiczów" nie dotyczy zawodników będących już w cyklu. To oczywiście mniej radykalne rozwiązanie, ale jednak całkiem słuszne. Być może unikamy w ten sposób kolejnego skandalu, bo przecież Janowski może się utrzymać w cyklu na sezon 2021, a nie jest powiedziane, że do kadry wróci. Jeśli wypadnie, to będzie się starać o powrót do łask.

ZOBACZ WIDEO Żużel. #MagazynBezHamulców. Prezes Włókniarza w ogniu pytań o Drabika, Cieślaka i Doyle’a

Czy to dobrze, że PZM nowelizuje przepis i ratuje skórę Janowskiemu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (23):

 • AJ10 Zgłoś
  Pomijając SGP, to ja bym oczekiwał od Cieślaka, że w SoN pojadą najlepsi w danym momencie polscy zawodnicy. Mnie nie interesuje, kto jeździ w sztucznym tworze Reprezentacja Polski kontra
  Czytaj całość
  coś tam, nie interesuje mnie kto te mecze wygrywa. Jeżeli Cieślak uważa, ze zawodnicy powinni w takich imprezach jeździć, to powinien przemyśleć przede wszystkim co ma zawodnikom do zaoferowania. Głównym celem powinny być medale SoN a nie jakieś meczyki, których wyniku po tygodniu mało kto pamięta.
  • Unia L. Zgłoś
   Najpierw coś uchwalą, a zaraz potem robią wyjątki... ja nie mogę ile Ci ludzie mają lat? prezentują poziom dzieci z piaskownicy. Dlaczego ci sami ludzie nie wzięli się tak konkretnie
   Czytaj całość
   za Cieślaka po jego sławetnej akcji w parkingu w Ostrowie? Każdy z nas za przyjście lub bycie w pracy w stanie "naczętym" miałby wylot z pracy, a tutaj facet dalej reprezentuje nas na arenie międzynarodowej, wstyd i żenada.
   • YAROO Zgłoś
    Chory kraj, chorzy ludzie, pijany człowiek, jest w parkingu, żeby było ciekawiej ten sam jest trenerem kadry!!! Dramat! Tego gościa trzeba wywalić, on żadnego zawodnika nie nauczył,
    Czytaj całość
    fachu, on tylko chce by klub w którym się panoszy, kupował zawodników. Zawodnicy ryzykują życiem i nie mają prawa protestować ze na torze krawężniki rosną. A teraz ten samozwańczy fachowiec, podkłada świnie chłopakom. Jak to on się wychwala o swym rowerowaniu
    Wszystkie komentarze (23)

    Komentarze (23)

    ×
     Wszystkie komentarze (23)
     PRZEJDŹ NA WP.PL