Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Grigorij ŁagutaWP SportoweFakty / Michał Chęć / Na zdjęciu: Grigorij Łaguta.

Żużel. Sprzętowi oszuści będą mieli kłopoty. Kontrole co mecz

Dawid Borek
Dawid Borek
Sprzętowi oszuści od sezonu 2020 mogą mieć kłopoty. Wszystko przez wprowadzenie obowiązkowych kontroli technicznych w trakcie meczów PGE Ekstraligi.

Dotychczas było tak, że kontrole techniczne przeprowadzano tylko w rundzie finałowej PGE Ekstraligi. W regulaminie na 2020 rok punkt o sprawdzaniu sprzętu przed zawodami uległ zmianie. Teraz żużlowcy i ich mechanicy będą musieli mieć się na baczności podczas całego sezonu.

Od sezonu 2020 w PGE Ekstralidze odbywać się będą obowiązkowe kontrole techniczne. Żużlowcy będą musieli okazać swoje motocykle na 210 minut przed rozpoczęciem zawodów (drużyna gospodarzy, czas trwania - 60 minut) i na 150 minut przed zawodami (drużyna gości, czas trwania - 60 minut).

Podczas kontroli przy sprzęcie będzie mógł przebywać zawodnik, do którego należy sprawdzany sprzęt, a także do dwóch jego mechaników oraz upoważniony przez żużlowca kierownik drużyny.

ZOBACZ WIDEO Różnica zdań w kwestii obcokrajowca pod numerem młodzieżowym. Chcemy ratować inne kraje, za chwilę obudzimy się z ręką w nocniku?

"Zawodnik lub jego mechanik przedstawia do kontroli czysty motocykl z pustym zbiornikiem paliwa oraz kombinezon i kaski. Motocykl jest ważony, a wynik zapisywany w karcie kontroli technicznej. Obowiązkowej kontroli poddawane są gaźnik i tłumik. Skontrolowane gaźniki i tłumiki motocykli znakowane są nalepką lub farbą. Kontroli mogą być poddane również inne części motocykla" - opisuje speedwayekstraliga.pl.

Wygląda na to, że nie będzie już więcej domysłów i plotek o ściemnianiu zawodników przy sprzęcie. W minionym sezonie głośno było choćby o silniku Grigorija Łaguty, który płonął podczas meczu we Wrocławiu. - Poszedł ogień spod głowicy. Metanol tak się nie pali. Przy metanolu byłby błysk i jaskrawy ogień. A tu mieliśmy żywy płomień, tak jakby to była jakaś chemia. Dla mnie jest to niepokojące - mówił tuner Jacek Filip.

Nadprogramowe kontrole sprzętu miał z kolei Paweł Miesiąc, któremu zarzucano nieregulaminowe triki przy sprzęcie. - Kontroli sprzętu jest tyle, że gaźnik jest cały wytarty. Za chwilę zrobią się w nim dziury - żartował żużlowiec Speed Car Motoru Lublin.

Różnie mówiło się też o sprzęcie Leona Madsena, jednak podobnie jak we wcześniejszych przypadkach niczego nikomu nie udowodniono. A teraz nawet nie będzie trzeba niczego udowadniać, bo wszystko wykaże przedmeczowa kontrola. Sprzętowi oszuści będą mieli kłopoty.

Zobacz też:
Kibice mogą odetchnąć z ulgą. Leon Madsen wznowił treningi
Najbardziej pokręcone historie transferowe. Zdrady, pieniądze i nagłe zwroty akcji

Czy słusznie wprowadzono obowiązkowe kontrole sprzętu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (23):

Wszystkie komentarze (23)

Komentarze (23)

×
    Wszystkie komentarze (23)
    PRZEJDŹ NA WP.PL