Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Maksym Drabik WP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / Maksym Drabik.

Żużel. Kroplówka może ujść Drabikowi na sucho. Wniosek o TUE poparty dowodami na leczenie ambulatoryjne

Dariusz Ostafiński
Dariusz Ostafiński
Jeśli Komitet Wyłączeń dla Celów Terapeutycznych przyzna Maksymowi Drabikowi wsteczne TUE, to nie zostanie on zawieszony i będzie mógł jeździć w tym sezonie w PGE Ekstralidze. Wiemy, że wniosek zawodnika ma szanse na pozytywne rozpatrzenie.

TAURON zaprasza na Speedway Euro Championship w Gnieźnie. Oglądaj w Eurosporcie!

Maksym Drabik we wrześniu ubiegłego roku przyznał się na kontroli antydopingowej do przyjęcia pół litra kroplówki, co jest złamaniem procedury. Może się jednak okazać, że nie zostanie za to ukarany przez POLADA. Reprezentujący zawodnika mecenas Łukasz Klimczyk złożył wniosek o wsteczne TUE. POLADA w tej chwili czeka na jego rozpatrzenie przez Komitet Wyłączeń dla Celów Terapeutycznych. Nieoficjalnie wiemy, że decyzja komitetu może być pozytywna i sprawa kroplówki ujdzie Drabikowi na sucho.

Wniosek Drabika o wsteczne TUE został poparty mocnymi papierami. Są dowody na leczenie ambulatoryjne zawodnika, są precyzyjne wyjaśnienia dotyczące tego, kto i w jakich okolicznościach podał kroplówkę. Wcześniej mówiło się, że przyznał się do tego lekarz klubowy Betard Sparty Wrocław Bartosz Badeński, teraz jest wersja, że był to ratownik medyczny. Zasadniczo komitet ma o czym myśleć, bo wcześniej druga strona miała udzielać wymijających odpowiedzi, a teraz nagle przedstawiła mocne dowody na to, że podanie kroplówki było jak najbardziej uzasadnione, bo trzeba było leczyć ostry stan chorobowy zawodnika.

Czytaj także: Czy w polskim żużlu są równi i równiejsi. Dlaczego sprawa Drabika ciągnie się tak długo

Jeśli Komitet Wyłączeń dla Celów Terapeutycznych przyzna Drabikowi wsteczne TUE, to sprawa zostanie zamknięta. W tym sensie, że nie będzie już posiedzenia panelu dyscyplinarnego POLADA z Drabikiem na ławie oskarżonych. Możliwe będzie jedynie przeprowadzenie śledztwa polegającego na sprawdzeniu wiarygodności przedstawionych dokumentów z Drabikiem jako świadkiem w sprawie.

ZOBACZ WIDEO Żużel. #MagazynBezHamulców. Prezes Włókniarza w ogniu pytań o Drabika, Cieślaka i Doyle’a

W POLADA można usłyszeć, że w razie korzystnej dla żużlowca decyzji komitetu odbędzie się postępowanie wyjaśniające. Polska antydopingówka sprawdzi dokumenty przedstawione przez mecenasa Klimczyka w ministerstwie zdrowie i prokuraturze.

Przypomnijmy, że Drabik w trakcie kontroli przyznał się do przyjęcia pół litra kroplówki, ale nie wspomniał, w jakich okolicznościach do tego doszło. Sparta w pierwszych wyjaśnieniach też się do tego precyzyjnie nie odniosła. Właśnie dlatego POLADA, w razie przyznania wstecznego TUE, będzie chciała zweryfikować prawdziwość papierów. Do momentu wyjaśnienia sprawy nad Drabikiem będzie wisiała groźba kary, bo przedawnienie mamy dopiero po 10 latach.

Jedno jest pewne, w sprawie Drabika możemy się spodziewać jeszcze wielu zwrotów akcji. Kilka dni temu dyrektor POLADA Michał Rynkowski mówił o 2 latach zawieszenia zawodnika i możliwości skrócenia kary, gdyby poszedł na współpracę (więcej przeczytasz TUTAJ). Teraz mamy obrót o 180 stopni, ale w razie śledztwa możemy być pewni kolejnego zwrotu akcji.

Czy uważasz, że Drabik powinien dostać wsteczne TUE i uniknąć kary?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (123):

 • Ralf_S Zgłoś
  Skoro "...trzeba było leczyć ostry stan chorobowy zawodnika", to powinien iść na L4, a nie wsiadać na motor. Przecież L4 dla Maksyma to "no problem". Ściema totalna i
  Czytaj całość
  fabrykowanie dowodów. Tu zamiast POLADY powinna prokuratura wejść. Nie nikomu źle nie życzę , ale szanuję ludzi którzy potrafią przyznać się do błędu i przyjąć karę na klatę. A takie zagrania to zalatują tchórzem...
  • Gekon Zgłoś
   Bez osądzania bo od tego jest sąd, ale jeżeli mowa jest o wystawieniu czegoś ze wsteczną datą to zalatuje to czynem nielegalnym. Po tylu miesiącach chcą mieć datę wsteczną na
   Czytaj całość
   papierach? Ludzie opamiętajcie się. Nie wiem czy Drabik jest winny, lekarz, ktoś z klubu, pani z warzywniaka czy pan Edmund co sprzedaje koszyki wiklinowe, ale zaczyna się z tej całej sprawy "dopingowej" robić śmiech na sali. Chciałbym nie ulegać emocjom, ale najwyraźniej to nie pierwsza zagrywka "Sparty" aby się wybielić.
   • Janusz Wojciechowski Zgłoś
    Ludzie nie dajmy się zwariować, ta kroplowka służy do wyplukiwanie dopingu, sportowcy w cudzyslowie kłamią, oszukują w Pogoni za za kasą, nabijaja nas w butelkę my płacimy za bilety
    Czytaj całość
    za dekodery, a oni dwupie nas maja, karać surowo
    Wszystkie komentarze (123)

    Komentarze (123)

    ×
     Wszystkie komentarze (123)
     PRZEJDŹ NA WP.PL