Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Tomasz Gollob WP SportoweFakty / Sonia Kaps. / Na zdjęciu: Tomasz Gollob

Żużel. Tomasz Gollob wybrał drużynę 100-lecia Polonii Bydgoszcz. Uszanował historię, ale też Piotra Protasiewicza

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Tomasz Gollob to żywa legenda Polonii Bydgoszcz. Mistrz świata z 2010 roku został poproszony o wybranie drużyny 100-lecia z okazji jubileuszu klubu. W składzie znalazło się miejsce m.in. dla jego brata Jacka i Piotra Protasiewicza.

Przez wiele lat Tomasz Gollob był liderem i kapitanem Polonii Bydgoszcz. Razem z nim "Gryfy" sięgnęły po pięć tytułów mistrza Polski. Dość powiedzieć, że łącznie w dorobku klubu jest siedem ligowych triumfów, co tylko pokazuje, jak Gollob odmienił realia bydgoskiego speedwaya.

Ponieważ Polonia w tym roku obchodzi 100-lecie istnienia, prezes Jerzy Kanclerz poprosił żywą legendę klubu o wybranie siódemki marzeń. Gollob miał utrudnione zadanie, bo Kanclerz pod numer jeden wpisał mu… jego nazwisko. Tym samym 48-latek musiał do składu wpisać sześciu zawodników.

Czytaj także: Trener z Rybnika potrzebuje pomocy

Jeden wybór wydawał się dla mistrza świata z 2010 roku dość oczywisty. Gollob wpisał bowiem swojego starszego brata, Jacka. I trudno mu się dziwić, bo ten bronił barw Polonii w podobnym okresie i niejednokrotnie razem tworzyli parę na torze, która była nie do przejścia dla rywali.

ZOBACZ WIDEO Bartosz Zmarzlik typował Roberta Lewandowskiego na sportowca roku w Polsce

O klasie Golloba świadczy fakt, że umieścił on w drużynie 100-lecia Piotra Protasiewicza. Wielu bydgoszczan ma bowiem świadomość tego, że obu panom było nie po drodze w końcówce lat 90. Zwłaszcza po finale Złotego Kasku w roku 1999, w którym doszło do zderzenia Protasiewicza i Golloba. Kosztowało to wtedy bydgoszczanina niemal pewnego tytułu mistrza świata, a Polonię utratę złotego medalu DMP. Z czasem obaj zapomnieli sobie dawne waśnie i teraz darzą się ogromnym szacunkiem.

Gollob nominował do drużyny marzeń również nieznacznie starszego od siebie Ryszarda Dołomisiewicza, który był wierny Polonii przez całą karierę. Bydgoszczanin miał okazję m.in. startować w finale mistrzostw świata.

Drużynę 100-lecia Golloba uzupełniły postaci historyczne -  Henryk Glücklich, Bolesław Proch i Mieczysław Połukard.

Czytaj także: Włókniarz na zgrupowaniu w niepełnym składzie?

Glucklich urodził się w Rybniku i tam zaczynał swoją karierę. Trafił jednak na złoty okres żużla w tym mieście i po kilku latach przeniósł się do Bydgoszczy, której był wierny aż do zakończenia kariery. Razem z reprezentacją Polski zdobył Drużynowe Mistrzostwo Świata w roku 1969.

Z kolei Połukard był pierwszym w historii Polakiem, który wystąpił w finale IMŚ. On również z Biało-Czerwonymi zdobył tytuł mistrza świata.

Drużyna 100-lecia Polonii Bydgoszcz według Tomasza Golloba:
1. Tomasz Gollob
2. Jacek Gollob
3. Henryk Glücklich
4. Bolesław Proch
5. Mieczysław Połukard
6. Ryszard Dołomisiewicz
7. Piotr Protasiewicz

Czy zgadzasz się z wyborami Tomasza Golloba?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (11):

Wszystkie komentarze (11)

Komentarze (11)

×
    Wszystkie komentarze (11)
    PRZEJDŹ NA WP.PL