Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Tomasz Gollob (z prawej) z Jackiem KrzyżaniakiemWP SportoweFakty / Michał Szmyd / Tomasz Gollob (z prawej) z Jackiem Krzyżaniakiem.

Żużel. Tomasz Gollob walczy o limit wagowy. Skończą się kroplówki i odchudzanie

Dariusz Ostafiński
Dariusz Ostafiński
- Zawodnicy odchudzają się, potem biorą odżywki, czy kroplówki, które dają im energię na kilka godzin. Następne trzy dni są nieprzytomni. Trzeba z tym skończyć, dlatego przekonuję PZM do wprowadzenia wagowego limitu - mówi Tomasz Gollob.

Tomasz Gollob już 10 lat temu przestrzegał, że żużel idzie w złym kierunku. Mówił, że zawodnicy zaczynają mocno walczyć z wagą, a przez to podupadają na zdrowiu. Wtedy pokazywał palcem Janusza Kołodzieja, który w pewnym momencie ważył 53 kilogramy. Teraz Gollob nie podaje konkretnych nazwisk, ale przekonuje, że kroplówki i wszelkiej maści odżywki pojawiły się w żużlu jako forma rekompensaty dla utraconej wagi.

- Dlaczego w ogóle regulamin pozwala na odchudzanie? - pyta Gollob. - Zawodnicy chcą ważyć po 50 kilogramów, żeby motocykl miał mniejszy ciężar do udźwignięcia. Problem w tym, że żużlowiec potrzebuje energii w mięśniach. Tej nie ma i potem żużlowcy nadrabiają odżywkami czy kroplówkami. Dają sobie taki zastrzyk energii na trzy godziny. Potem trzy dni chodzą nieprzytomni. Doskonale pamiętam, jak Janusz Kołodziej mdlał, bo nie miał siły.

Kołodziej eksperymenty z wagą zakończył. Teraz waży 60 kilogramów, o 7 więcej niż wtedy, kiedy Tomasz widział go mdlejącego. - I przykład Janusza najlepiej pokazuje, że ta zabawa nie ma sensu. Przez te kilka kilogramów mniej nie jeździł lepiej niż teraz. Rok temu był przecież w Grand Prix, wygrał turniej, a w lidze prezentuje wysoki poziom. Waga mu w tym nie przeszkadza, a przynajmniej zdrowia sobie nie niszczy.

ZOBACZ WIDEO Bartosz Zmarzlik typował Roberta Lewandowskiego na sportowca roku w Polsce

Gollob jednak doskonale wie, że nie wszyscy pójdą w ślady Kołodzieja. - Dlatego rozmawiam z PZM, że trzeba wprowadzić limit wagi zawodnika z motocyklem. Jeśli mamy maszynę ważącą 77 kilogramów, to do tego trzeba dodać może i nawet 70 kilogramów dla zawodnika. Oczywiście w ubiorze, bo jednak ochraniacze są ciężkie. Niektórzy będą musieli przybrać. Dzięki temu staną się jednak mocniejsi. Nie będzie potrzeby brania dziwnych suplementów. Nie będzie szukania energii tam, gdzie szukać się jej nie powinno - komentuje Tomasz.

Gollob przypomina, że w roku, w którym zdobywał mistrzostwo świata, ważył 68 kilogramów. Nigdy nie zszedł mniej. - To była ta dolna granica. A teraz, takie odnoszę wrażenie, nikt nie wyznacza sobie granic, dlatego to wszystko zaczyna być takie niebezpieczne. Mam nadzieję, że w związku ruszą temat. Kiedyś nie było odżywek ani mody na odchudzanie, a jednak mieliśmy żużel na wysokim światowym poziomie - podsumowuje Gollob.

Środowisko pozytywnie odbiera pomysł mistrza. Mówi się, że limity uratują zawodników przed anoreksją. Z drugiej strony nikt nie łudzi się co do tego, że znikną odżywki czy inne cudowne metody stawiania na nogi, w tym kuracje kroplówkowe. Krzysztof Cegielski, menedżer Kołodzieja, mówi nam, że kiedyś żużlowcy z tego nie korzystali wyłącznie, dlatego że nie było takiej możliwości. Teraz jest, więc każdy próbuje sobie pomóc w zrobieniu lepszego wyniku.

Wypada mieć nadzieję, że autorytet mistrza podziała na PZM i samych zawodników. Gollob to multimedalista. Zdobył siedem medali w Grand Prix (1 złoty, 2 srebrne, 4 brązowe), ale też 6 złotych medali z reprezentacją Polski w DMŚ i DPŚ. Od kwietnia 2017 roku Tomasz walczy o swoje zdrowie. Po wypadku na crossie uszkodził sobie kręgosłup, porusza się na wózku.

Czytaj także: Życie w strachu. Od presji do depresji

Czytaj także: Syn zwierzaka wraca na tor. Pojedzie w Polsce?POLECAMY: Kup bilet na finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie

Czy popierasz pomysł Tomasza Golloba z wprowadzeniem limitów wagowych?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (23):

 • RECON_1 Zgłoś
  Tylko jak określić dobry współczynnik wagi? Przecież wiadomo że zawodnik wysoki i szczupły i tak będzie cięższy niż ten niski.
  • Only Retro Speedway Zgłoś
   Ważenie motocykli bez żużlowca to największy doping w żużlu! Powinno się ważyć zawodnika, ale nie samego, tylko z motocyklem. Nie musi być to co do grama jak w skokach, ale musi być
   Czytaj całość
   sprawiedliwie, a nie że leszcze od lat wożą kogo chcą bo nic nie ważą. Przez to wygrywają, a do takich lgną tunerzy i przewaga robi się kolosalna.Dobrze, ze Tomek o tym mówi (bo Cegielski zajmuje się bzdurami zamiast tym). Kasprzaka i Zagara nikt nie słucha bo nikt ich nie lubi, ale Tomek to instytucja, mógłby zrobić wielką rzecz, gdyby lobbing się udał.
   • speed_koleina Zgłoś
    I kto to mówi "chudy" :).
    Wszystkie komentarze (23)

    Komentarze (23)

    ×
     Wszystkie komentarze (23)
     PRZEJDŹ NA WP.PL