Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Jason Crump WP SportoweFakty / Jarosław Pabijan / Jason Crump

Żużel. Na pełnym gazie: Skoro wraca Crump, to czekam na powroty Huszczy i Żabiałowicza (felieton)

Jan Krzystyniak
Jan Krzystyniak
Poziom światowego żużla ciągle się obniża. To fakt, a najlepiej dowodzi temu powrót Jasona Crumpa na tor. Australijczyk ma świadomość, że posiadając niezłej klasy sprzęt może punktować na wysokim poziomie.

Nie dziwię się, że Jason Crump wraca. On widzi, co dzieje się w światowym żużlu. Jego poziom leci na łeb na szyję. Jeśli tylko Australijczyk zdecyduje się na starty w PGE Ekstralidze, to ustawi się kolejka działaczy po niego.

Polscy prezesi będą się licytować, a on poczeka kto najwięcej da i wtedy podpisze kontrakt. Działacze będą zdesperowani, bo na rynku brakuje klasowych zawodników, którzy gwarantowaliby solidne zdobycze punktowe. A Crump, mimo przerwy w startach i zaawansowanego wieku, ciągle takim gwarantem "oczek" jest.

Fakt jest taki, że mamy braki wśród zawodników, dlatego Crump wraca. Poziom światowego żużla spada, skoro zawodnik 45-letni decyduje się wracać i ma wypierać ze składów innych, do tej pory podstawowych żużlowców.

ZOBACZ WIDEO #dziejesiewsporcie: miało być efektownie, wyszedł fatalny kiks z rzutu karnego

Pozwolę sobie na żart. Gdyby Andrzej Huszcza, Roman Jankowski czy Wojciech Żabiałowicz potrenowali trochę, zrzucili kilka kilogramów, to może też znaleźliby się w polskiej czołówce z powrotem? Bo nie mam wątpliwości, że byliby w stanie poradzić sobie z niektórymi zawodnikami z naszych rozgrywek.  

Chcę podkreślić, że ja się nie martwię o to, że Crump wraca czy też o jego zdrowie. Po prostu o sam fakt, że tak zaawansowany wiekowo zawodnik znajduje zatrudnienie, że nadal może być solidnym gwarantem punktów. Tak jak nie mam wątpliwości, że prezesi z Polski go skuszą pieniędzmi, nawet jeśli teraz ma kontrakt tylko na Wyspach Brytyjskich.

Niektórzy mówią, że Crump już pod koniec kariery nie zdobywał punktów, że ten powrót nie może się udać. Tyle że wtedy on miał dwóch, trzech godnych siebie rywali w jednym biegu. Teraz będzie miał ledwie jednego. On ma rozeznanie wśród konkurencji. Ma świadomość, że tak naprawdę już przed biegiem może mieć zagwarantowane dwa punkty.

On ma też rozeznanie w sprzęcie. Nie będzie mieć problemu ze znalezieniem tunera. Do którego by się nie zgłosił, każdy się podejmie zadania. Bo tunerom też zależy, by mieć utytułowanych żużlowców w swojej stajni. Takich, którzy gwarantują sukcesy i widowiskową jazdę, a Crump przecież potrafił jeździć widowiskowo.

Mamy do czynienia z ironią losu, że praktycznie w ciągu kilku dni karierę kończy Greg Hancock, a wraca Jason Crump. Dwie ikony speedwaya, cyklu Speedway Grand Prix. Nie wiem, czy Australijczyk ma jakieś problemy, że się na to zdecydował. Nie chciałbym spekulować. Jednak patrząc na sytuację w żużlu, nie dziwię mu się.

Jan Krzystyniak

Czytaj także:
Dymek może wrócić do pracy w Rybniku
D
laczego TVP nie pokazuje żużla?

Czy powrót Jasona Crumpa na tor zakończy się sukcesem?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (28):

 • RECON_1 Zgłoś
  Może autor troszku popracuje i wróci na tor?
  • Nίghtmare Zgłoś
   Panie Janie Krzystyniak, jeśli przeczyta pan te dwa ostatnie posty (@tejot_tejot i @N?ghtmare), choć troszkę wątpię by je pan czytał, kasa spływa na konto i wszystko w temacie. Jednak
   Czytaj całość
   jeśli, to proszę się zastanowić nad swoimi wypowiedziami. Mamy już XXI wiek a nawet już w tym XXI wieku upłynęło 19 lat! Zdaję sobie sprawę, że pan żyje w latach 80 i 90-ych, ale to już minęło, to już ponad 20 LAT!!!. Czas popatrzeć na nowe czasy.
   • tejot_tejot Zgłoś
    Poziom to się rzeczywiście obniża, ale niestety Panu, Panie Janie. Zgodzić się mogę ze stwierdzeniem, że żużel, niestety, staje się dyscypliną coraz bardziej niszową, ale dyskusja
    Czytaj całość
    o poziomie zawodników jest pozbawiona całkowicie jakiegokolwiek sensu. Powiem nawet więcej, patrząc na to, jak niezmienne bywało na przestrzeni lat podium mistrzostw świata, można się pokusić o stwierdzenie wręcz przeciwne - kiedyś żużel stał na niższym poziomie niż obecnie i o medale było zdecydowanie łatwiej.Jakiekolwiek porównywanie umiejętności żużlowców na przestrzeni lat jest kompletnym absurdem! Gdyby dzisiejszego mistrza świata - Bartka Zmarzlika posadzić na Goddenie ze stojącym silnikiem, czy dolnozaworowym Japie pewnikiem "zabiłby się" na pierwszym łuku. Tak samo, gdyby Maugera (w szczytowej formie) posadzić na dzisiejszym "leżaku" od np. Kowalskiego, efekt z pewnością byłby ten sam.
    Wszystkie komentarze (28)

    Komentarze (28)

    ×
     Wszystkie komentarze (28)
     PRZEJDŹ NA WP.PL