Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Jason CrumpWP SportoweFakty / Jarosław Pabijan / Na zdjęciu: Jason Crump

Żużel. Lwim pazurem. Crump będzie drogowskazem dla innych. On pokaże, czy jest szansa dla kolejnych "emerytów"

Marian Maślanka
Marian Maślanka
Trudno powiedzieć, czy to będzie stała tendencja i kolejnym jeźdźcom zamarzy się pójście śladem Crumpa. Na sto procent on będzie drogowskazem, czy to ma prawo się udać - napisał w swoim najnowszym felietonie Marian Maślanka.

"Lwim pazurem" to cykl felietonów Mariana Maślanki, byłego prezesa Włókniarza Częstochowa.

***

Odnosząc się do powrotu z emerytury Jasona Crumpa, który jest grubo po czterdziestce, czy innych wciąż czynnych zawodników nie tylko z zagranicy przekraczających ten słuszny żużlowo wiek chciałbym przypomnieć, że mieliśmy już do czynienia z podobnymi fenomenami biologicznymi w postaci choćby Andrzeja Huszczy, albo Pawła Waloszka. Gdyby się szerzej przyjrzeć tematowi, panów z receptą na długowieczność było w przeszłości wielu.

Kiedyś było na pewno trudniej utrzymać się na powierzchni, zwłaszcza w lidze polskiej. Czarny sport na przestrzeni lat ewaluował, tory zrobiły się bezpieczniejsze, są komisarze, nie ma wolnej amerykanki, silniki zmieniły swoją charakterystykę, lepiej się motocykle prowadzi. Naprawdę wiele czynników składa się na to, że coraz bardziej doświadczeni zawodnicy niechętnie ustępują miejsca młodszym. Przedłużeniu karier sprzyjają również coraz większe pieniądze w speedway'u.

Nie sprowadzałbym jednak wszystkiego do materialności i aspektów finansowych. Niezwykle ważna jest również chęć ciągłego udowadniania, że bez względu na metrykę jest się w stanie ścigać na wysokim poziomie. Aktualnie zawodnicy są też bardziej świadomi. Dbają o siebie, sposób odżywiania wagę, przygotowania do sezonu.

Prezesi lubią sięgać po stare wygi. Dla nich to oznacza, że zawodnik jest może odrobinę pewniejszy, a zarazem nie jest podatny na kontuzje. To ważne dla klubu żeby mieć u siebie kogoś kto będzie w sposób w miarę przewidywalny przynosił określony wynik punktowy dla zespołu.

Na koniec jeszcze o Crumpie. To był kawał zawodnika, któremu nie przeszkadzała żadna nawierzchnia. Był gotowy na każdą ewentualność. Ale nie nakręcajmy spirali, że on od razu zacznie być petardą, liderem. Jeszcze przyjdzie moment, że zwrócimy na niego oczy. A najmocniej, gdy zacznie mu iść. 

Trudno powiedzieć, czy to będzie stała tendencja i kolejnym jeźdźcom zamarzy się pójście śladem Australijczyka. Na sto procent żaden wynik nie umknie ich uwadze, on będzie drogowskazem, czy to ma prawo się udać. Pokaże, czy jest światełko w tunelu dla innych panów odpoczywających już paru sezonów. W końcu on odwiesił kewlar po siedmiu latach. 

Marian Maślanka

CZYTAJ TAKŻE: Spadek Stali uratował kiedyś Hancocka we Włókniarzu
CZYTAJ TAKŻE: Gra na czas nic nie da Drabikowi. Wiemy co zrobi POLADA

POLECAMY: Kup bilet na finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie

na Facebooku.

Komentarze (4):

 • RECON_1 Zgłoś
  Crump wg jeśli w polskiej lidze to raczej w 1. W ex nie będzie gwarantem suoer wyników, raczej 2 linia, za duży rozbrat by coś zdziałać. Swoją drogą może pora na wywiad z samym
  Czytaj całość
  zainteresowanym? Bo to nakrecanie jest już męczące.
  • Lipowy Batonik Zgłoś
   Tyle artykułów płodzicie jakby Crump robił coś zakazanego.Przecież to jest jego życie i jego wybory.Kocha ten sport , czuje że zdrowie dopisuję więc dlaczego nie ma spróbować ? To ,
   Czytaj całość
   że ma 45 lat to oznacza , że ma teraz już czekać na śmierć czy co ? Nie oczekiwałbym od niego wielkich wyników jeśli w ogóle wróci do polskiej ligi ale na pewno byłoby to spore wydarzenie i z chęcią bym zobaczył rudzielca w akcji.
   • Maciula87 Zgłoś
    Męczycie ten temat, wypytujecie wszystkich jak leci, taki niby fachowy portal, więc może zapytajcie samego Jasona:) Dariusz lubi liczyć pieniądze innych, więc niech wypyta Crumpa czy
    Czytaj całość
    chodzi o grubą kasę czy jedynie o chęć sportowej rywalizacji... Ja wiem, że u niektórych podnieta jest ogromna, jednak nawet dwucyfrowe wyniki w Anglii nie dają żadnej gwarancji na dobre wyniki w Polsce...
    Wszystkie komentarze (4)

    Komentarze (4)

    ×
    PRZEJDŹ NA WP.PL