Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Jason Doyle, Emil Sajfutdinow WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Na zdjęciu: Jason Doyle, Emil Sajfutdinow.

Żużel. Debata ekspertów WP SportoweFakty. Play-off dla sześciu, mimo wszystko KSM, a regulamin finansowy do kosza

Sebastian Zwiewka
Sebastian Zwiewka
Zmienić system rozgrywek i szkolenia, wzmocnić licencje nadzorowane, wrzucić regulamin finansowy, a jak będzie trzeba, to wprowadzić KSM - takich zmian potrzebuje polski żużel według naszych ekspertów.

Zakończyła się żużlowa debata ekspertów WP SportoweFakty. Postanowiliśmy przepytać czołowych polskich trenerów i osoby ze środowiska na temat zmian w dyscyplinie. Co można zmienić, czego jej potrzeba? Spójrzmy, jak rozkładały się głosy przy każdym pytaniu.

Powiększenie PGE Ekstraligi: za - 6, przeciw - 8, kto się wstrzymał - 0. Niektórzy byli przekonani do swojego wyboru, inni odpowiadali trochę niepewnie. Obie opcje szły łeb w łeb i ostatecznie wyszło, że nie powinniśmy powiększać najwyższej klasy rozgrywkowej. To chyba dobrze, skoro było już dziesięć drużyn w elicie i raczej ten pomysł się nie sprawdził.

Połączenie I i II ligi: za - 3, przeciw - 11, kto się wstrzymał - 0. W tym przypadku większość ekspertów była zgodna - połączenie I i II ligi byłoby ogromnym błędem. 1. Liga Żużlowa w ostatnich sezonach jest naprawdę bardzo ciekawa, w obecnych rozgrywkach ciężko przewidzieć końcowe scenariusze. Po co to niszczyć? Większość klubów z 2. Ligi Żużlowej nawet nie stać na większe wydatki. Zostawić temat i zapomnieć.

Zmiana systemu PGE Ekstraligi: za - 11, przeciw - 3, kto się wstrzymał - 0. Tutaj mamy taki sam rozkład głosów, jednak eksperci wybrali zmiany. Obecny system PGE Ekstraligi im nie odpowiada, bo część drużyn kończy zmagania już w sierpniu. Nie sprzyja to rozwojowi naszej dyscypliny, cierpią na tym kibice. Co najlepiej byłoby zrobić? W fazie play-off powinny występować zespoły z miejsc 1-6 po rundzie zasadniczej. Emocje gwarantowane, a chyba o to nam właśnie chodzi.

Zagraniczne kluby w polskiej lidze: za 11 - przeciw - 3, kto się wstrzymał - 0. Zamykamy się na zagranicznych juniorach, ale na kluby już nie. Lokomotiv Daugavpils od kilkunastu lat dodaje kolorytu rozgrywkom. To właśnie przykład Łotyszy najczęściej przywoływano. Mniej szczęścia i kasy miały inne zespoły. Zobaczymy, którą drogę obierze drużyna Wolfe Wittstock.

KSM: za - 7, przeciw - 5, kto się wstrzymał - 1. Mniej głosów niż w przypadku innych pytań. Temat rzeka i trochę kontrowersyjny wynik. Dosłownie co chwilę rozmawiamy o tym, żeby wprowadzić KSM i ten pomysł ma więcej krytyków niż zwolenników. A jednak. Nasi eksperci odpowiedzieli odwrotnie, choć różnica nie jest duża. Dlaczego podjęli taką decyzję? Doświadczamy po prostu mało ruchu na rynku transferowym, nie ma zmian w składach. Nie można też zapominać o problemach beniaminków na giełdzie. Rok temu Speed Car Motor Lublin miał wielki kłopot z pozyskaniem zawodników, a teraz duża bieda jest w kadrze PGG ROW-u Rybnik.

Zagraniczny junior:  za - 3, przeciw 10, kto się wstrzymał - 1. Zostawmy tak jak jest i więcej nie kombinujmy, bo po co? Mieliśmy kiedyś obcokrajowców na pozycjach juniorskich i zmieniliśmy zdanie. Mamy najlepszą ligę na świecie i niech młodzi Polacy zbierają doświadczenie. Pomysł z zagranicznym juniorem wyrzucić do śmietnika.

System płatności w żużlu, ryczałt czy punktówka: ryczałt 4, punktówka 9, kto się wstrzymał - 1. Na początku więcej plusów miał ryczałt, jednak później do głosu doszła punktówka i wygrała o kilka długości. Obecny system płatności wydaje się optymalny - dobrze działa, dlatego nie trzeba tutaj niczego zmieniać.

Licencje nadzorowane: za - 10, przeciw - 4, kto się wstrzymał 0. Dobry pomysł, choć powinniśmy zaostrzyć przepisy. Każdy klub zasługuje na drugą szansę, jednak jeśli nie widać postępów w działalności, to trzeba wyrzucić go z ligi. Ostatnio zbyt często przymykaliśmy oko, zawodnicy jeździli na siłę, a i tak nie zobaczyli zarobionej kasy.

System szkolenia, czyli produkcja juniorów na sztukę: za - 5, przeciw - 9, kto się wstrzymał 0. Koniecznie trzeba to zmienić. Obecnie juniorzy są przygotowywani do egzaminu na siłę i z większości nie wyrośnie żaden dobry zawodnik. Prędzej doczekamy się tragedii, a tego nie chcemy. Powinniśmy iść w jakość, nie w ilość.

Tylko wychowankowie na pozycjach juniorskich: za - 4, przeciw 9, kto się wstrzymał 1. Tutaj też nie powinniśmy robić zmian. Kluby powinny szkolić od podstaw, jednak nie można blokować młodych chłopaków przed zmianą barw klubowych. Co się stanie, jeśli słaby ośrodek wyszkoli perełkę? Nie dostanie szans jazdy w PGE Ekstralidze. Pomysł do zapomnienia.

Regulamin finansowy: za - 5, przeciw - 8, kto się wstrzymał - 1. Kompletnie nietrafiony pomysł. Prezesi i tak myślą jak obejść przepisy. Do usunięcia.

Zobacz takżeŻużel. To piękna twarz Falubazu. Poznajcie Angelikę
Zobacz także
Żużel. Apator nie mógł mieć lepszego kapitana. Wkładał głowę tam, gdzie inni bali się włożyć nogę

ZOBACZ WIDEO Bartosz Zmarzlik typował Roberta Lewandowskiego na sportowca roku w PolsceTAURON dziękuje za kibicowanie podczas cyklu Speedway Euro Championship

Czy zgadzasz się z naszymi ekspertami?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (20):

 • HR_Sparta Zgłoś
  Napiszę krótko: jacy eksperci, taka konkluzja!
  • Japa Zgłoś
   Panie Zwiewka.Ekspertem jest kibic.Nie Cugowski, czy paczpan. I kibic pisze tu, gdzie ma tych ekspertów i ich animatorów.Nagle jakimś odkrytym świeżo bożkiem jest "ruch kadrowy
   Czytaj całość
   w klubach". Już nie ważna jest stabilizacja, utożsamianie się kibica z zawodnikami, z kadrą klubową. Nagle pod pozorem troski o ruch promuje się KSM. On zapewni duuży ruch. Zmiecie kadry klubów w puch!Takim animatorom sportu, jak Seba Zwiewka, to ja radzę--poszukaj sobie lepszej roboty.
   • Saddam Zgłoś
    Zazwyczaj mianem "eksperta" nazywa się człowieka, który nie posiada jakiegokolwiek innego tytułu bądź profesji. Nad wyraz widoczne na SF.
    Wszystkie komentarze (20)

    Komentarze (20)

    ×
     Wszystkie komentarze (20)
     PRZEJDŹ NA WP.PL