Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Finał SoN Bartosz Zmarzlik i Patryk DudekWP SportoweFakty / Jarosław Pabijan / Finał SoN. Bartosz Zmarzlik i Patryk Dudek.

Żużel. Wygrywasz albo przegrywasz. Zmiana punktacji także w Speedway of Nations

Tomasz Janiszewski
Tomasz Janiszewski
Nie tylko w cyklu Grand Prix w nowym sezonie dojdzie do zmian w punktacji. Światowi decydenci ogłosili, że w tym roku również w Speedway of Nations zostanie zastosowany nowy system. Wiadomo, że wyeliminuje on wyniki remisowe.

Rywalizacja parowa nazwana szumnie Speedway of Nations po raz pierwszy odbyła się w 2018 roku. Nowy format spotyka się z wieloma zwolennikami, jak i wieloma przeciwnikami. Kontrowersji w zasadach, jakie obowiązują w tych mistrzostwach, nie brakuje. Światowa federacja poinformowała własnie, że w trzeciej edycji wciąż pachnącego nowością projektu dojdzie do zmiany punktacji biegowej.

Dotąd wyglądała ona standardowo i zawodnikom przyznawano kolejno: 3, 2, 1, 0 punktów. Od 2020 roku wejdzie już nowy system: 4, 3, 2, 0. Spowoduje to całkowite wyeliminowanie wyników remisowych i jeszcze bardziej podkreśli znaczenie jazdy parowej. Poprzednio przy wyniku 3:3 uprzywilejowany był duet, który dojechał do mety na drugim i trzecim miejscu, ale de facto nie zyskiwał na tym punktowo. Od teraz w takiej sytuacji bieg zakończy się rezultatem 5:4.

Zmiana ta na pewno jest z korzyścią dla tych reprezentacji, które mogą pochwalić się wyrównaną parą, a nie tych, które polegają głównie na jednym zdecydowanym liderze i to do zrozumienia chce dać szef FIM-u Jorge Viegas. - Kibice na stadionach i ci przed telewizorami powinni zobaczyć więcej taktycznej jazdy i będą mogli łatwiej śledzić całe mistrzostwa - przyznał Portugalczyk cytowany przez speedwaygp.com.

ZOBACZ WIDEO #dziejesiewsporcie: gorąco na meczu w Rosji. Wielka bijatyka wisiała w powietrzu

- Speedway of Nations to zawody, w których zespołowa jazda jest nieodzowna i aby to nagrodzić, zmieniliśmy system punktacji. Fani będą mogli łatwiej ustalić, który kraj wygrał wyścig oraz który będzie wyżej w klasyfikacji ogólnej w przypadku równej liczby punktów i potem w finale - powiedział z kolei Steven Gould, wiceprezes i dyrektor zarządzający BSI.

Pozostałe regulacje nie uległy większym zmianom. Z wyjątkiem jednej. Od teraz w obydwu półfinałach o trzecie miejsce premiowane awansem do finałów SoN powalczą w jednym biegu kwalifikacyjnym drużyny z miejsc 3-4 po odjechaniu 21 gonitw. Wcześniej trzecia czekała na rywala z biegu, gdzie pojedynkowały się zespoły z miejsc 4-5. 

Terminarz Speedway of Nations 2020:

Półfinały:
25 kwietnia - Landshut (Niemcy, Polska, Dania, Słowenia, Czechy, Francja, Włochy)
2 maja - Daugavpils (Łotwa, Rosja, Australia, Szwecja, Ukraina, Finlandia, USA)

Finał:
8-9 maja - Manchester (Wielka Brytania)

CZYTAJ WIĘCEJ:
Troy Batchelor ze spokojem o ewentualnej próbie powrotu do Grand Prix
Janusz Kołodziej z kontraktem w klubie Speedway Bundesligi

POLECAMY: Kup bilet na finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie

Czy popierasz pomysł o zmianie punktacji biegowej w SoN na 4-3-2-0?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (8):

Wszystkie komentarze (8)

Komentarze (8)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL