Najnowsze Wyniki/Kalendarz
mecz Elitserien Woryna z Lejonen (kask czerwony) walczy z Lambertem z Rospiggarny WP SportoweFakty / Krzysztof Urban / Na zdjęciu: mecz Elitserien. Woryna z Lejonen (kask czerwony) walczy z Lambertem z Rospiggarny

Żużel. Koronawirus. Szwedzi wprowadzają zmiany, żeby ratować ligę

Mateusz Kozanecki
Mateusz Kozanecki
W Szwecji podjęto decyzję, że rozgrywki Bauhaus-Ligan (Elitserien) rozpoczną się co najmniej miesiąc później. Kluby i federacja zgodziły się na takie rozwiązanie, a także na szereg zmian regulaminowych.

TAURON dziękuje za kibicowanie podczas cyklu Speedway Euro Championship

- Kluby i federacja SVEMO zatwierdziły propozycję, aby rozpoczęcie sezonu zostało przesunięte o miesiąc i że w 2020 roku wprowadzonych zostanie szereg zmian w celu zwiększenia możliwości odjechania rozgrywek - powiedział wiceprezes Elitspeedway Sweden (ESS), Mikael Holmstrand.

- Oczywiste jest, że nie będziemy jeździć bez publiczności. W związku z tym odraczamy rozpoczęcie sezonu do 2 czerwca i mamy nadzieję, że w tym czasie organiczenia będą już złagodzone - dodał.

Przedstawiciele szwedzkiego żużla podjęli szereg działań, aby uratować tegoroczny sezon. Cztery pierwsze kolejki ligowe zostaną przełożone na inny termin. Oprócz tego dokonano zmian w regulaminie.

ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. Szalenie trudna sytuacja w światowym sporcie. "Nie ma rozgrywek, nie ma kibiców, nie ma pieniędzy"

- Chcemy zakończyć sezon w rozsądnym czasie, co oznacza, że rezygnujemy z fazy ćwierćfinałowej. W przypadku rozszerzenia ograniczeń związanych z organizacją imprez masowych, mamy do dyspozycji szereg różnych scenariuszy - skomentował Holmstrand.

Szwedzkie kluby obawiają się o dostępność zawodników, którym przyjdzie startować w kilku krajach. Wszyscy będą musieli zaplanować starty w mocno okrojonym sezonie, gdzie imprezy będą zagęszczone.

Drużyny będą mogły przeprowadzić nie po trzy, a aż siedem transferów, ponadto obniżono dolny KSM, aby łatwiej było skompletować skład. Ponadto istnieje możliwość startu "gościa", jeżeli któryś z zawodników klubu będzie musiał wystąpić tego samego dnia w lidze zagranicznej.

- Dzięki tym zasadom kluby będą miały znacznie więcej pola manewru i możemy zapewnić sportową i atrakcyjną ligę nawet w 2020 roku. Kluby i stowarzyszenia wykazały wielką chęć współpracy i pokorę przed sytuacją i szybko przedstawiły kompleksową propozycję, która naszym zdaniem umożliwi przeprowadzenie sezonu. Trzymamy kciuki, aby pandemia zniknęła tak szybko, jak to możliwe - zakończył Holmstrand.

W rozgrywkach Bauhaus-Ligan bierze udział dziewięć zespołów. W 2019 roku mistrzem kraju - po raz trzeci z rzędu - została Eskilstuna Smederna. "Kowale" w finale pokonali Dackarnę Malilla 54:36 i 53:37.

Czytaj także:
Bez Hamulców 2.0: Lepszy byle jaki sezon niż żaden. Ostatecznie można pojechać na torze za stodołą (felieton)
Były prezes Falubazu mówi, że PGE Ekstraliga po wirusie pobije rekord. Telewizja zrobi świetny biznes (wywiad)

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Czy Szwedzi podjęli słuszną decyzję?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (1):

Komentarze (1)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL