Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Walka Bartosza Zmarzlika i Leona Madsena WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Na zdjęciu: Walka Bartosza Zmarzlika i Leona Madsena

Żużel. Na pełnym gazie: Który z polskich działaczy zrezygnuje z Grand Prix? Trzeba będzie okroić terminarz (felieton)

Jan Krzystyniak
Jan Krzystyniak
Nie wyobrażam sobie, że uda się odjechać cały sezon Speedway Grand Prix. Z dziesięciu rund będzie może pięć - sześć. Zastanawiam się, który z polskich działaczy odpuści sobie wtedy naszą rundę?

TAURON zaprasza na Speedway Euro Championship w Rybniku. Oglądaj w Eurosporcie!

Mamy końcówkę marca. Właśnie słucham wypowiedzi ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, który mówi, że szczyt zachorowań koronawirusa dopiero przed nami. W innych krajach wcale nie jest lepiej, a może nawet jest gorzej. Dlatego nie chce mi się wierzyć, że w tym roku odjedziemy pełen sezon Speedway Grand Prix.

Będziemy mieć krótki i intensywny sezon, a to oznacza cięcia, bo nierealny jest plan, by wyjechać na tor w maju. Niedawno niektórzy zakładali taki scenariusz. Tymczasem widzimy, że korekty w kalendarzu będą nieuniknione. Szacuję, że terminarz SGP ostatecznie będzie mógł liczyć pięć, może sześć rund.

To z kolei rodzi inne pytanie. Który z polskich działaczy zrezygnuje ze swojej rundy? Bo przecież to mają być mistrzostwa świata, a nie mistrzostwa Polski. Przy pięciu czy sześciu rundach, aż trzy nie mogą się odbywać w naszym kraju. Musimy też pamiętać o innych nacjach, gdzie żużel odgrywa jakąś poważniejszą rolę - Danii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, może Rosji.

ZOBACZ WIDEO PGE Ekstraliga 2020: Wielcy Speedwaya - Mark Loram

Jestem przekonany, że żaden z polskich prezesów nie będzie chciał słyszeć o rezygnacji z polskiej rundy SGP. Przecież we Wrocławiu czy Toruniu zarabiają na nich spore pieniądze. Dlatego może być ciekawie, gdy BSI zacznie rozmowy na ten temat z działaczami.

Chętnych do rezygnacji pewnie byłoby sporo, ale wśród zagranicznych promotorów. Wiemy, jaka tam jest frekwencja na zawodach. Oni też płacą niewielkie kwoty za prawa do ich organizacji i niewiele na nich zarabiają. O ile w ogóle.

Dlatego coś czuję, że BSI stanie przed dylematem. Będą mieli do wyboru zorganizowanie rund w kilku różnych krajach, ale wtedy zgarną mniej pieniędzy. Będą też mogli zostawić w kalendarzu turnieje w Warszawie, Wrocławiu i Toruniu. Tylko, czy to będzie dobrze świadczyć o mistrzostwach, jeśli Polska będzie organizować połowę z zaplanowanych rund?

Jan Krzystyniak 

Czytaj także:
Czarne charaktery. Rafał Sz. nie jest pierwszy
Australijczycy mają problem z powodu koronawirusa

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Czy uda się rozegrać większość z tegorocznych rund SGP?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (5):

 • Japa Zgłoś
  Który z polskich działaczy....?Panie Krzystyniak.Tam, gdzie władze MIASTA kopną działacza w d...Wtedy pan działacz i kibice zobaczą, że zarabia to BSI, a płaci samorząd. Każdy
  Czytaj całość
  chory układ trwa do czasu. Właśnie jest ten czas.
  • BartekS Zgłoś
   Jeśli cykl się odbędzie, to nie wypadnie żadne z polskich miast. Powód jest oczywisty - kasa. BSI odpowiada za cykl ostatni rok, a nasze stadiony są jednymi z większych na świecie i
   Czytaj całość
   zapewniają największy przychód :)
   • yes Zgłoś
    A ja dla równowagi wymienię narodowy. Już nie ma ich na swoim miejscu w kalendarzu. Wspomnienia są różnorodne. Miejsce dla ściągnięcia ludzi i pieniędzy, a nie kibiców z tego
    Czytaj całość
    stadionu...
    Wszystkie komentarze (5)

    Komentarze (5)

    ×
    PRZEJDŹ NA WP.PL