Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Emil Sajfutdinow, Janusz KołodziejWP SportoweFakty / Jakub Brzózka / Na zdjęciu: Emil Sajfutdinow, Janusz Kołodziej.

Żużel. Bez Hamulców 2.0: Koniec z przejadaniem pieniędzy. Włóżcie coś do skarpety (felieton)

Dariusz Ostafiński
Dariusz Ostafiński
Koronawirus obnażył żużel. Po 3 tygodniach okazało się, że klubowe budżety są puste. Wiem, sytuacja jest trudna i nadzwyczajna, ale z drugiej strony ciśnie się na usta pytanie, a co wy robicie z tą wielką kasą z telewizji? Wszystko przejadacie?

Bez Hamulców 2.0, to cykl felietonów Dariusza Ostafińskiego, redaktora prowadzącego dział żużel na WP SportoweFakty.

***

Koronawirus to jest coś, co przerabiamy pierwszy i mam nadzieję ostatni raz. Eksperci od ekonomii już mówią, że kryzys, jaki dotknie gospodarkę, będzie podobny do tego z lat 30. XX wieku. Słowem będzie strasznie, bo wtedy upadały wielkie fortuny, wzrosła liczba samobójstw, a bezrobocie było gigantyczne.

Jeśli teraz ma być równie źle, jak w czasach Wielkiego Kryzysu, to jestem w stanie zrozumieć kłopoty klubów. Nie rozumiem jednak, dlaczego poskładały się tak szybko. Bo jeśli PGE Ekstraliga pisze w liście do zawodników: "wiemy, że macie swoje rachunki do opłacenia, że macie na utrzymaniu teamy, ale klubowe kasy są puste", to dla mnie to brzmi niepokojący. Naprawdę? Wystarczyły 3 tygodnie kryzysu i pozamiatane?

ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

Nie wiem, jak wy, ale ja uważam, że koronawirus obnażył żużel. Pokazał, że zarządzaniu klubów nie towarzyszy żadna wizja. Byle przeżyć od pierwszego do trzydziestego. Więcej się nie liczy. Po nas choćby potop. I to wszystko wygląda źle, czy wręcz bardzo źle, choć każdy dostaje ponad 2 miliony z Ekstraligi Żużlowej w ramach podziału środków z kontraktu telewizyjnego i sponsorskiego.

Przecież to nie może tak wyglądać, że żyjemy z dnia na dzień. Rozumiem rodziny żyjące z zasiłków, czy średniej krajowej, że ledwo wiążą koniec z końcem, ale kompletnie nie kapuję, jak zawodowy klub, gdzie mówi się, że sport to biznes, po 3 tygodniach pandemii ledwo zipie. To, co będzie za miesiąc czy dwa? Rozumiem, że wtedy powiemy sobie, że lepiej nie jechać, bo nie ma za co.

Nie byłoby tych kłopotów, co obecnie, a przynajmniej nie w tej skali, gdyby jednak kluby nie żyły ponad stan, lecz działały według pewnego planu. Gdyby nie wydawały niemalże wszystkich pieniędzy na kontrakty zawodników (efekt licytacji), to pewnie udałoby się co nieco odłożyć do skarpety. A taka żelazna rezerwa potrafi zdziałać cuda. Wystarczy podać przykład Car Gwarant Startu Gniezno, gdzie w sezonie 2019 wypracowano 50 tysięcy zysku i dzięki temu klub jako tako funkcjonuje.

Jeśli przeżyjemy koronawirusa, to trzeba będzie powiedzieć, że kluby muszą stać się przedsiębiorstwami, które nie tylko przejadają kasę, ale i też inwestują i oszczędzają, by mieć na lepsze jutro, by każdego następnego sezonu nie zaczynać od zera, bo to zwyczajnie słabe. Przecież nikt nie powiedział, że każdy co roku musi walczyć o złoto. Czasami nawet lepiej zrobić krok w tył, bo kibice poczują głód i ten kolejny medal lepiej smakuje.

Do refleksji nad stylem życia klubów skłania mnie zwłaszcza to, co stało się z Fogo Unią Leszno. Trzy tytuły z rzędu, premie za medale od ligi i sponsorów, ale to wszystko dawno przejedzone i teraz trzeba prosić MOSiR, żeby wziął stadion na utrzymanie, trzeba ciąć płace pracownikom, trzeba powiedzieć zawodnikom, że na przelewy kontraktów muszą poczekać. A przecież tu chodzi o kwoty na przygotowanie do sezonu. Żużlowcy już dawno te pieniądze wydali. Z oszczędności. Szkoda tylko, że kluby też tych oszczędności nie mają. Teraz by się przydały.

PS1: Z ulgą przyjąłem informację, że miasto Gorzów wypłaciło kolejną transzę truly.work Stali. Po wycofaniu się tytularnego sponsora klub potrzebował tej informacji. Trzeba pamiętać, że klub wciąż ma 600 tysięcy złotych długu z lat minionych do spłacenia.

PS2: Boję się myśleć, co będzie w tym roku z 1. i 2. Ligą Żużlową. W pierwszej kasa z telewizji i sponsora nie jest aż tak wielka (po około 350 tysięcy na głowę), w drugiej nie ma żadnych ekstra dodatków. Za chwilę prezesi tych ekip zaczną pytać: jak żyć?

Czytaj także:
Mistrz Polski obniżył kontrakt menedżera. Efekt koronawirusa
Zwolnienia w firmie prezesa i sponsora Wybrzeża. Klub też ucierpiZapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Czy prezesi klubów powinni zmienić sposób zarządzania i odejść od przejadania niemal całej kasy na kontrakty?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (19):

 • Jerzy Figiel Zgłoś
  Czy ty Ostafiński dajesz jakąś kasę na kluby, że masz tak wiele do powiedzenia na ten temat? Co ciebie dziennikarzyno obchodzi co kluby robią z pieniędzmi? Jeżeli kogoś może to
  Czytaj całość
  obchodzić, to tych którzy dają, a nie ciebie. Wniosek: nie zaglądaj do cudzego portfela.
  • Lipowy Batonik Zgłoś
   Żadna nowość.Wieczna propaganda jaka ta nasza liga najlepsza itp itd.W czym najlepsza ? Jakoś w Szwecji też jeździ czołówka za dużo mniejsze pieniądze.W Polsce naście lat temu stała
   Czytaj całość
   się mania wyższości i prezesi wpadali w spiralę przebijania ofert czego skutki widać do dziś.Wiele klubów bankrutowało i wracało pod inną nazwą albo kompletnie spadało na dno jak choćby Polonia Bydgoszcz.Żużel zawsze był i będzie niszowym sportem jednak ostatnie czasy to po prostu przerost formy nad treścią.
   • Gekon Zgłoś
    To o czym pisze pan Ostafiński to ja pisałem już jakieś dwa tygodnie temu. Wtedy te komentarze były bardzo starannie usuwane. Czyżby pan Dariusz bał się tego, że ktoś może go
    Czytaj całość
    wyprzedzić i nie do niego będzie należał "splendor" bycia tym który pokazał jak funkcjonują budżety klubów? Prawda jest taka, że król jest nagi. Budżety klubów to fikcja. To jest jakaś partyzantka a nie najlepsza liga. Jak można mówić, że jest się na skraju wypłacalności skoro nawet liga nie ruszyła (mowa o tym placzu prezesów z połowy marca). Gdyby nie było wirusa to też by ligi jeszcze nie było i wtedy nie bylybyscie na krawędzi? Kto zarządza tym cyrkiem? Zawodowy klub który funkcjonuje bo miasto rzuci grosze albo jakiś sponsor krzak? Może wkoncu przestanie się szerzyć propagandę o tej "naj, naj, naj" lidze. Ctrl V+Ctrl C i na maila bo mi to zaraz usuną.
    Wszystkie komentarze (19)

    Komentarze (19)

    ×
     Wszystkie komentarze (19)
     PRZEJDŹ NA WP.PL