Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Władimir Borodulin przed Joshem GrajczonkiemWP SportoweFakty / Michał Szmyd / Na zdjęciu: Władimir Borodulin przed Joshem Grajczonkiem

Koronawirus. Żużel. Odjechanie pełnego sezonu karkołomnym zadaniem. Tylko w Polsce ponad 300 imprez

Mateusz Kozanecki
Mateusz Kozanecki
Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że szczyt zachorowań na koronawirusa dopiero przed nami. Odjechanie pełnego sezonu może okazać się zatem zadaniem niezwykle karkołomnym. Tylko w Polsce powinno odbyć się ponad 300 imprez.

Na tę chwilę z powodu pandemii koronawirusa odwołano w Polsce wszystkie imprezy żużlowe zaplanowane na marzec i kwiecień. Dopiero w czerwcu sezon ma wystartować w Szwecji czy Wielkiej Brytanii. To wszystko jednak wariant optymistyczny, tym bardziej, że Minister Zdrowia zapowiada, iż szczyt zachorowań na COVID-19 dopiero przed nami.

Pojawiają się różne scenariusze odnośnie tegorocznego sezonu. Jeden z nich zakłada odjechanie wszystkich meczów w ciągu czterech miesięcy. W teorii jest to możliwe, jednak należy pamiętać, że przeprowadzić będzie trzeba nie tylko PGE Ekstraligę, ale również zmagania na niższych szczeblach oraz zagraniczne. Pozostałe ligi też będzie trzeba ratować.

Rozgrywki polskiej PGE Ekstraligi to 64 mecze, brytyjska Premiership - 174, szwedzka Bauhaus-Ligan (po rezygnacji z ćwierćfinałów) - 78, a duńska Metal Speedway League - 48. A są przecież jeszcze niższe ligi oraz rozgrywki w Niemczech, Rosji, Finlandii, Norwegii i niedokończone we Francji.

ZOBACZ WIDEO PGE Ekstraliga 2020: Wielcy Speedwaya - Mark Loram

Nawet po rezygnacji z rozgrywek typu Premiership Supporters Cup, wciąż pozostanie do odjechania niespełna 1000 imprez - a to wciąż jedynie liga.

W niezwykle napięty harmonogram będzie trzeba jeszcze upchnąć Grand Prix, TAURON SEC, Speedway of Nations, IMŚJ, IMEJ, DMEJ, Puchar Europy U19 - a także eliminacje do tych imprez.

Do tego wszystkiego należy doliczyć jeszcze turnieje indywidualne, te szczególnie popularne są w Niemczech, czy rozbudowane do granic możliwości Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów. W sezonie 2020 miały się składać z ponad 30 rund, co daje około 100 imprez do odjechania - łącznie daje to ponad 300 zawodów tylko w Polsce.

Zakładając wariant, że dojdzie do rezygnacji z zawodów nieligowych i nieposiadających rangi mistrzowskiej, harmonogram startów tak czy inaczej będzie naładowany do granic możliwości.

Może zatem dojść do sytuacji, że zawodnicy będą musieli wybierać, gdzie wystartują. To z kolei odbije się negatywnie na słabszych ligach. Działacze żużlowi w całej Europie będą mieli twardy orzech do zgryzienia. Być może powinno dojść do międzynarodowych negocjacji i próby stworzenia kalendarza startów wspólnymi siłami, tym bardziej, że nie ma rozwiązania idealnego.

Zakładając, że sezon wystartuje w czerwcu, co wcale nie jest jeszcze przesądzone, w ciągu około czterech miesięcy będzie trzeba upchnąć nawet ponad 1000 imprez na wszystkich szczeblach. Już teraz o wolne terminy obawiają się Duńczycy.

- Polska najprawdopodobniej będzie próbowała rozegrać jak najwięcej meczów, co może powalić nas wszystkich. To jedna z moich głównych obaw - tłumaczyła Anette Vesterskov, przewodnicząca związku ligi duńskiej.

- Możemy jeździć w lipcu, gdzie nie mamy na ten moment zaplanowanych żadnych spotkań, ale co jeśli Polacy również będą chcieli wykorzystać lipiec do maksimum? - dodała (więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ).

Do tej pory (stan na 2 kwietnia, godz. 17) na całym świecie odnotowano ponad 950 tys. przypadków zachorowań na COVID-19. W Polsce - około 2,6 tys.

Wybrane rozgrywki drużynowe w sezonie 2020:

Kraj / ligaPoziomUczestnicyMecze
Polska / PGE EkstraligaI864
Wielka Brytania / PremiershipI7174
Szwecja / Bauhaus-LiganI978
Dania / Metal Speedway LeagueI748
Rosja / Liga rosyjskaI420
Niemcy / BundesligaI412
Finlandia / SM-LiigaI56
Norwegia / Liga norweskaI55
Polska / eWinner 1. LŻII862
Wielka Brytania / ChampionshipII12138
Szwecja / AllsvenskanII526
Dania / Division 1II??
Polska / 2. LŻIII636
Wielka Brytania / National LeagueIII748
Szwecja / Division 1III828
Dania / Division 2III??

  

Czytaj także:
Szwedzi jeszcze się nie poddają. Wirus zbiera żniwo, a oni trenują
Pierwsza liga ruszy, ale prezesi mają trzy warunki. Może być problem z Lokomotivem Daugavpils

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Czy uda się odjechać pełen sezon w polskiej lidze?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (5):

Wszystkie komentarze (5)

Komentarze (5)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL