Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Finał SoN Antonio Lindbaeck na prowadzeniu WP SportoweFakty / Jarosław Pabijan / Finał SoN. Antonio Lindbaeck na prowadzeniu

Żużel. Szwedzi zablokowali swoich żużlowców. "Musimy zadbać o własny interes"

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Szwedzka federacja SVEMO nie zamierza wydawać zgody na jazdę swoich zawodników w PGE Ekstralidze. To efekt obostrzeń, jakie weszły w Polsce w związku z koronawirusem. - Musimy zadbać o własny interes - mówi Tony Olsson ze SVEMO.

PGE Ekstraliga wznowi rozgrywki 12 czerwca, ale przy pustych trybunach i przy podwyższonym rygorze sanitarnym. Zawodnicy zagraniczni będą zmuszeni przyjechać do Polski w maju, odbyć 14-dniową kwarantannie, a następnie pozostać na terenie naszego kraju aż do końca sezonu. Wszystko po to, aby ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się COVID-19.

Przepisy PGE Ekstraligi wymusiły reakcję innych federacji. Działacze ze Szwecji, Wielkiej Brytanii i Danii nie zamierzają wydawać zgody na jazdę swoich reprezentantów w naszym kraju.

"Ponieważ nikt nie wie, kiedy zniesiony zostanie wymóg kwarantanny lub kiedy ponownie zostaną otwarte granice i możliwe będzie swobodne przemieszczanie się między krajami, wielu zawodników i członków ich rodzin martwi się o to, co się wydarzy" - napisała szwedzka federacja SVEMO w specjalnym komunikacie.

"SVEMO, w porozumieniu z zainteresowanymi zawodnikami, którzy mają umowy ze szwedzkimi klubami, postanowiła powiadomić polską federację, że ci żużlowcy nie będą dostępni dla polskiej ligi, dopóki będą obowiązywać powyższe obostrzenia. Wcześniej wydane zgody na start zostały unieważnione ze względu na nowe warunki. Wszyscy szwedzcy żużlowcy znów staną się dostępni dla polskiej ligi, gdy granice zostaną otwarte i nie będzie żadnych ograniczeń" - dodano.

W przypadku Szwedów większego problemu nie powinien mieć Fredrik Lindgren, który i tak nie posiada kontraktu na jazdę w rodzimej lidze. Kłopot musi jednak rozwiązać Antonio Lindbaeck. Zawodnik Falubazu Zielona Góra w ojczyźnie jest związany z Masarną Avesta.

- To smutna decyzja. Ma wpływ na wiele osób, ale musimy zadbać o nasz interes, o dostępność naszych zawodników dla rodzimych klubów, bo wciąż mamy nadzieję, że sami zaczniemy sezon latem - powiedział Tony Olsson ze SVEMO, którego cytuje speedwaygp.com.

W tym momencie wszystko wskazuje na to, że PGE Ekstraliga ruszy jako pierwsza i być może jedyna liga żużlowa w Europie. Szwedzi i Brytyjczycy nie chcą bowiem rozpoczynać rozgrywek bez kibiców na trybunach.

Czytaj także:
Kochaj albo rzuć. Czy w PGE Ekstralidze dojdzie do rozwodów?
Duńczycy dostali szlaban od federacji. Mogą zapomnieć o Polsce

ZOBACZ WIDEO: Polska medalistka olimpijska pomaga seniorom w czasie epidemii. "Jeździliśmy i pytaliśmy, kto jakiej pomocy potrzebuje"TAURON zaprasza na Speedway Euro Championship w Gnieźnie. Oglądaj w Eurosporcie!

Czy popierasz działania SVEMO?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (19):

 • Only Retro Speedway Zgłoś
  Żadne ligi i rozgrywki nie powinny jechać albo powinny odbyć się wszystkie. Koronę trzeba przechorować jak grypę i tyle. Poważne dyscypliny nie były gotowe na zakazy, często bzdurne,
  Czytaj całość
  swoich rządów, a co dopiero żużel. Chyba że kogoś przekonuje zamykanie lasu i otwieranie lasu więc może się nie zgadzać
  • StalowyGladiator Zgłoś
   Dobra. Tak na poważnie.Z naszego widzenia widzenia, zawodnik- zarabia co najmniej 80 % swoich pieniędzy w Ekstralidze. Nikt nie wciśnie kitu, ani federacja innego kraju, ani zawodnik
   Czytaj całość
   niespełna umysłu, ani (zdarzało się nawet) BSI, że jazda w innych ligach przynosi im dodatkowe dochody albo inne benefity. Znamy już wielokrotne odniesienia żużlowców, iż do innych lig i SGP dokłada się z odłożonych pieniążków. Podróże, przesyłki, przeżut personelu etc. - Niezbyt potrzebne są ligi zagraniczne do szczęścia, szczególnie w przypadku zastałego kryzysu. Warunki w Polsce są teoretycznie dobre. Ponadto, kontuzje i obsuwy w innych ligach pokazywały niejednokrotnie, że są rzeczą zbędną. - Polska liga już jest na dobrej drodze. O oficjalny start ligi i dopracowanie szczegółów tego sezonu, można być spokojnym. Moim zdaniem, sternicy ligi są na właściwym miejscu.Inne federacje:- Jeśli ligi zagraniczne wystartują, a narazie im do tego ciut dalej, to polskie regulacje pandemii wystrzela w powietrze tamtejsze rozgrywki. Proszę pamiętać o tym, że mimo iż rozgrywki w innych krajach, są względem PGEEL-
   • Andrzej Slabkowski Zgłoś
    I tego się trzymać. Jest postanowienie naszego rządu i naszej centrali żużlowej.. Z calym szacunkiem dla tych sportowców.. Ale zdrowie jest najważniejsze.. Mamy rygorystyczne przepisy i
    Czytaj całość
    dlatego wyrywamy z tą zaraza.. Kasa nie jest najważniejszą..
    Wszystkie komentarze (19)

    Komentarze (19)

    ×
     Wszystkie komentarze (19)
     PRZEJDŹ NA WP.PL