Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Tomasz GollobWP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Na zdjęciu: Tomasz Gollob

Żużel. Tomasz Gollob i Robert Kubica o psychice zawodników w sportach motorowych

Michal Juraszek
Michal Juraszek
Żużel i F1 to dyscypliny, w których dominuje prędkość, a decyzje nie raz trzeba podejmować w mgnieniu oka. Wszystko to sprawia, że u żużlowców i kierowców dużą rolę odgrywa psychika.

Gośćmi Tomasza Dryły i Mirosława Jabłońskiego w magazynie "R1. Rezerwowy Program Żużlowy" byli dwaj znakomici przedstawiciele sportów motorowych, a mianowicie Robert Kubica i Tomasz Gollob, którzy opowiedzieli, jak z ich perspektywy wyglądało budowanie silnej psychiki i jaką rolę odgrywa to w rywalizacji na najwyższym poziomie, kiedy często podejmuje się ryzyko. 

- Dla sportowców na wysokim poziomie nie istnieją takie określenia jak "jazda po bandzie" czy "przekraczanie granic". Człowiek jest przygotowywany na to od najmłodszych lat. Sport, trening staje się codziennością, normalnością, dlatego później nasze decyzje podejmowane są we właściwy sposób. Według mnie dużo może przynieść nauka i trening. Im wyżej jesteśmy w kategoriach, im więcej mamy doświadczenia, tym głowa i umysł lepiej pracują. Nigdy nie myślałem o ryzyku, co nie znaczy, że nie byłem go świadomy - mówił Robert Kubica. 

- Każdy musi być przygotowany, wyuczony. To nie jest tak, że ktoś dostał coś od Boga i nagle staje się najlepszy. Na zdobywanie mistrzostwa i silną psychikę wpływają lata ciężkiej pracy - stwierdził Gollob w "R1. Rezerwowy Program Żużlowy".

ZOBACZ WIDEO PGE Ekstraliga 2020: Wielcy Speedwaya - Billy Hamill

Robert Kubica podziela zdanie ikony polskiego speedwaya. - Stajemy się bardziej doświadczeni, a przez to także lepiej przygotowani, gotowi. To nie tak, że wsiadasz do najszybszego bolidu, albo na najlepszy motor i wygrywasz, tylko z kategorii na kategorię robi się coraz szybciej, zyskujesz doświadczenie. Rozwój sportowca to nie tylko wyniki, ale także wiedza, treningi, wzloty, upadki. To wszystko później pomaga w trudniejszych wyzwaniach - powiedział. 

Obaj panowie twierdzą, że przepisem na silną psychikę jest praca, odpowiednie przygotowanie, trening i nabyte doświadczenie. Kiedy głowa pracuje na odpowiednim poziomie, w ciężkich i kluczowych sytuacjach pojawiają się automatyzmy. 

- Były biegi, przed którymi mówiłem do chłopaków, że liczy się tylko pierwsze miejsce i podejmowałem świadome ryzyko, ale nie zgodzę się, że ktoś nie wie, co robi w takich sytuacjach. Jadąc o mistrzostwo, jest się przygotowanym na wszystko, świadomie podejmuje się decyzje. Tak naprawdę głowa jest najważniejsza - zakończył Tomasz Gollob.

Zobacz także: Żużel. Gwiazdy PGE Ekstraligi z workiem medali na plecach. Poznaj najlepszych siedmiu kolekcjonerów

Zobacz także: Żużel. Lider Falubazu dokonał wyboru. Patryk Dudek bez ojca w parku maszyn

Czy mocna psychika jest kluczem do sukcesu w sportach motorowych?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (8):

Wszystkie komentarze (8)

Komentarze (8)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL