Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Kenneth Bjerre (z prawej) kontra Nicki PedersenWP SportoweFakty / Michał Szmyd / Kenneth Bjerre (z prawej) kontra Nicki Pedersen.

Żużel. Szykują się, by powiedzieć zawodnikom: chcesz jechać w Polsce, o innej lidze zapomnij

Dariusz Ostafiński
Dariusz Ostafiński
W PZM rośnie grupa zwolenników opcji - jeden zawodnik, jedna liga. Kto wie, czy od sezonu 2022 nie wejdzie w życie przepis, że żużlowcy chcąc startować w Polsce, będą musieli zobowiązać się, że nie pojadą w żadnej innej lidze.

Teraz jest tak, że zawodnicy mogą startować w kilku krajach, przepisy im na to pozwalają. Wiadomo, że rodzima liga jest najważniejsza, ale jeśli nie ma kolizji terminów, to żużlowcy mają szczelnie zapełniony tydzień w grafiku. W PZM chcą to zmienić. Po niedawnych przykrych doświadczeniach z trzema największymi światowymi federacjami (Anglia, Szwecja i Dania nie zgodziły się na przyjazd swoich zawodników z ważnymi umowami w tych krajach do Polski na kwarantannę), w związku wzrosło grono zwolenników koncepcji, że każdy zawodnik powinien być przypisany do jednej ligi.

Więcej o koncepcji jedna liga - jeden zawodnik pisaliśmy TUTAJ. Teraz okazuje się, że ta wizja może być bardzo szybko wcielona w życie. Nawet od sezonu 2022. I nie chodzi wyłącznie o zrobienie na złość zagranicznym federacjom. Fakty są takie, że telewizje w rozmowach z działaczami coraz częściej podnoszą argumenty, by zwiększyć liczbę kolejek i meczów, bo za taki produkt będzie można więcej zapłacić. Nie będzie można jednak tego zrobić, jeśli zawodnicy startujący w Polsce będą związani kontraktami w innych ligach.

Dziś pewien porządek z europejskimi rozgrywkami mamy dzięki systemowi slot, który każdej lidze daje określony dzień tygodnia. Gdyby jednak chciano zwiększyć liczbę kolejek w Polsce, to slot by nie wystarczył. Trzeba by wtedy nie dwóch, ale co najmniej czterech dni w tygodniu na mecze naszej ligi.

Oczywiście w PZM zdają sobie sprawę, że w tej chwili inne ligi nie są gotowe na takie rozwiązanie. Działacze pracują jednak powoli nad kompleksowym rozwiązaniem, w którym kluby zagraniczne mogłyby zarabiać na transferowaniu zawodników do Polski. Jest też pomysł, by zrobić cykle zawodów dla młodych zawodników, pod egidą FIM, by kluby mogły jakoś załatać dziury w składzie. A takie z pewnością by się pojawiły, gdyby nagle wszyscy zawodnicy mieli się ograniczyć do jednej ligi.

Czytaj także:
Kazano im pracować, choć już byli pierwsi zakażeni

ZOBACZ WIDEO PGE Ekstraliga 2020: Wielcy Speedwaya - Leigh Adams

Czy PZM powinien zobowiązać zawodników podpisujących kontrakty w Polsce, żeby jechali tylko tutaj?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (27):

 • robinschudł Zgłoś
  Przestańcie kombinować , bo przestaną przyjeżdżać i sami będziecie jeżdżić wirus minie i wszystko wróci do normy, ja im nie zazdroszczę zarobków w tym sporcie jest duże ryzyko
  Czytaj całość
  wypadku i utraty zdrowia , muszą zarabiać dużo. A Polskie kluby chcą wyłączności ale płacić nie chcą dużo.
  • Lipowy Batonik Zgłoś
   Megalomania w polskim żużlu trwa w najlepsze.Przyjmując ten chory pomysł nawet kiedy wrócimy do normalności po pandemii to już czekam na 'stawki' czołówki tej dyscypliny skoro w innych
   Czytaj całość
   ligach już nie mogliby 'dorobić'
   • M_a_r_e_k Zgłoś
    Panowie z PZM , pies jak się nudzi to sobie jaja liże ....Wam ta nuda również na główki działa !
    Wszystkie komentarze (27)

    Komentarze (27)

    ×
     Wszystkie komentarze (27)
     PRZEJDŹ NA WP.PL