Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Dariusz Sajdak, Grigorij Łaguta WP SportoweFakty / Michał Chęć / Dariusz Sajdak, Grigorij Łaguta.

Żużel. Mechanicy apelują o zwiększenie przerw w meczach. To dla bezpieczeństwa

Artur Babicz
Artur Babicz
Nie milkną echa decyzji na mocy, której każdy zawodnik podczas meczów PGE Ekstraligi będzie musiał korzystać wyłącznie z jednego mechanika. Zdaniem samych zainteresowanych takie rozwiązanie jest niebezpieczne, w szczególności dla juniorów.

Regulamin sanitarny meczów PGE Ekstraligi spowodował, że każdy żużlowiec będzie mógł skorzystać wyłącznie z jednego mechanika. Ta decyzja od samego początku budzi wiele kontrowersji. Wypowiadali się na ten temat zarówno zawodnicy, jak i mechanicy. Próbowano lobbować złagodzenie tych obostrzeń, ale na obecną chwilę nie widać perspektyw, aby coś się zmieniło przed 12 czerwca.

Na ten temat wypowiedzieli się również w ostatnim programie "R1. Rezerwowy Program Żużlowy" Rafał Trojanowski i Dariusz Sajdak. Obaj podkreślali, że ten przepis najmocniej może dotknąć tych najmniej doświadczonych, czyli juniorów. 

- Pomiędzy drugim a czwartym biegiem nie ma żadnej dłuższej przerwy. Jest tylko jeden wyścig. Jeżeli mecze będą rozgrywane w takim tempie jak do tej pory, to nie ma szans, aby motocykle przygotował jeden mechanik. Już teraz jest problem, aby zdążyć nawet w przypadku kiedy np. są małe problemy z łańcuszkiem sprzęgłowym. Do tej pory pomiędzy drugim a czwartym biegiem wszystko było robione na ostatnią chwilę. Nie wyobrażam sobie jak to będzie wyglądało po tej zmianie - mówił Rafał Trojanowski, który jest w zespole Wiktora Lamparta.

ZOBACZ WIDEO PGE Ekstraliga 2020: Wielcy Speedwaya - Billy Hamill

Ten sam problem podnosił również Dariusz Sajdak. - Proszę GKSŻ i PGE Ekstraligę o jedną rzecz. Niech wydłużona zostanie przerwa po biegu juniorskim. Chłopcy muszą mieć chwilę, aby ten sprzęt ogarnąć. Szczególnie teraz z jednym mechanikiem - mówił Sajdak. - Łatwo się pracuje samemu gdy tylko się tankuje i zmienia oponę. Jednak kiedy współpracuje się ze słabszym zawodnikiem lub jeżeli mecz się nie układa i trzeba zmieniać. Wtedy będzie brakować czasu i rąk. Natomiast w momencie kiedy zawodnik mniej doświadczony notuje upadki, to sytuacja zmienia się diametralnie - dodał.

Dariusz Sajdak ma również propozycję ile dodatkowego czasu powinni dostać juniorzy, aby mogli popracować przy sprzęcie. - Nie chcę przeginać, ale trzy minuty byłyby w tym przypadku zalecane. Z młodzieżowcem po jego pierwszym biegu jest jeszcze taka sprawa, że on zjeżdża z toru i nie do końca wie jak chodził jego sprzęt. Potrzeba chwili, aby wyciągnąć wnioski i podjąć jakąś decyzję - sugerował obecny mechanik Grigorija Łaguty.

Brak odpowiednio długiej przerwy pomiędzy biegami będzie powodował pośpiech zarówno wśród mechaników, jak i zawodników. To natomiast może doprowadzić do fatalnych w skutkach niedociągnięć, które w normalnej sytuacji nigdy nie miałyby miejsca. Jednym z takich przykładem z ostatniej sezonu podzielił się Rafał Trojanowski.

- W ubiegłym sezonie w Grudziądzu mieliśmy taką sytuację, że pękł nam nowy przód, a konkretnie blacha przedniego widelca. Na szczęście wydarzyło się to podczas zawodów młodzieżowych, gdzie przerwy są długie. Zobaczyliśmy to w ostatniej chwili i wymieniliśmy motocykl. Gdyby Wiktor (Lampart - przyp. red.) wyjechał na tym sprzęcie to byłaby katastrofa. Jestem pewny, że gdyby to było w lidze i byłby jeden mechanik to nikt by tego nie zauważył. Po prostu nie byłoby na to czasu - stwierdził Trojanowski.

Zobacz także:Norbert Krakowiak przewiduje jak będą wyglądały polskie stadiony
Zobacz także:Bartosz Curzytek pojedzie w rzeszowskich barwach?

Czy juniorzy powinni mieć większą przerwę pomiędzy drugim a czwartym biegiem?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (8):

 • zgryźliwy Zgłoś
  Jestem za. Więcej przerw. Jeżdżą około 15 minut, a mecze trwają ledwie 2 godziny. Proponuję po każdym biegu 10 minutową przerwę. A przed biegiem 15, półgodzinną. Przecież
  Czytaj całość
  chłopaki muszą się porządnie przygotować do najważniejszego biegu w meczu. No i oczywiście, te nieco wydłużone przerwy, fenomenalnie wręcz podniosą poziom bezpieczeństwa zawodników.
  • Nίghtmare Zgłoś
   @-STAN-: tak tak boć wielu pracować nie bendzie to i kszyk podnieśli i dziwisz im sie? A to że śfietnie prowadze auto wcale nie znczy że mam je se sam reperować - bzdura Kierowca nie
   Czytaj całość
   musi być mehanikiem a mehanik kierowcom to tak jak rze jem na stole to mam być stolarzem i kuharzem? kolejna bzdura!!!
   • Mossad Zgłoś
    Przeciez nie ma problemu. Od jutra sa dozwolone zgromadzenia do 150 osob. wystarczy aneks sluzb sanitarnych do rozgrywania zawodow zuzlowych. tylko trzeba o to wystapic.
    Wszystkie komentarze (8)

    Komentarze (8)

    ×
    PRZEJDŹ NA WP.PL