Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Tomasz Gollob po raz ósmy Indywidualnym Mistrzem Polski - relacja z finału IMP

Jakub Michalski
Jakub Michalski
Pięknym zwycięstwem Tomasza Golloba zakończył się sobotni finał Indywidualnych Mistrzostw Polski. Swoje miejsce na pudle znaleźli również Krzysztof Kasprzak oraz Janusz Kołodziej.

Głównymi pretendentami do złota według fachowców byli zawodnicy miejscowi oraz Tomasz Gollob. Przygotowania przed zawodami pokrzyżowała jednak pogoda, bowiem kilka godzin przed turniejem przeszła nad Toruniem ulewa, która, jak się okazała, diametralnie zmieniła warunki na torze.

W tej sytuacji w ogóle nie potrafili odnaleźć się gospodarze, którzy bardziej niż z rywalami, walczyli w pierwszej części zawodów z torem. Pierwsza gonitwa po znakomitym starcie padła łupem Daniela Jeleniewskiego, za którego to plecami do mety dojechali kolejno Krzysztof Jabłoński, Adrian Miedziński oraz Karol Ząbik. Bieg drugi po dobrym starcie wygrał nieoczekiwanie Adrian Gomólski. Młody jeździec KM Ostrów odjechał na pierwszych metrach rywalom, co pozwoliło mu zanotować na swoim koncie pierwsze trzy "oczka". Daleko z tyłu przyjechał pretendent do tytułu - Wiesław Jaguś, co zwiastowało bardzo ciekawe zawody. Start do trzeciego wyścigu rozgrywano dwukrotnie. Za pierwszym razem w pierwszym łuku nie było miejsca dla Grzegorza Walaska. Zawodnik Falubazu Zielona Góra upadł na tor, jednak sędzia zawodów postanowił powtórzyć ten bieg w czwórkę zawodników. W niej najlepszy okazał się Tomasz Gollob. Na wyjściu z pierwszego okrążenia walkę o drugie miejsce stoczyli Janusz Kołodziej oraz Krzysztof Kasprzak. Lepszy okazał się zawodnik Unii Tarnów, dlatego też przy jego nazwisku można było wpisać pierwszą "dwójkę". Serię pierwszą zakończył piękny start Adama Skórnickiego, który już na pierwszym łuku odjechał rywalom. Na drugim okrążeniu Protasiewicz minął drugiego Macieja Kuciapę i tak też zawodnicy minęli linię mety.

Druga seria rozpoczęła się od kolejnego wygranego startu przez Skórnickiego. Na trzecim okrążeniu upadł jednak nieatakowany Gomólski, za co został wykluczony z powtórki. W niej ponownie rewelacyjnie wyszedł spod startu Indywidualny Mistrz Polski z roku 2008, który przywiózł za plecami rywali. Kolejne biegi wygrywali Wiesław Jaguś, Adrian Miedziński oraz Krzysztof Kasprzak. Szczególnie przekonywująca była wygrana "Jagody", który wygrał swoją gonitwę z kilkudziesięciometrową przewagą.

Trzecią serię startów otworzyło ponowne zwycięstwo Jagusia, który po ataku na pierwszej prostej wysforował się na czoło stawki. Kolejną "dwójkę" zanotował w tej gonitwie Kołodziej, ostatni z kolei był Krzysztof Jabłoński, który dotąd zapisywał "dwójki" na swoim koncie. Chwilę później znakomitym wyjściem spod startu popisał się Ząbik. Błąd na wejściu w łuk wykorzystał jednak Krzysztof Kasprzak, który dowiózł do mety swoją drugą trójkę w zawodach. Pierwsze zwycięstwo w zawodach w gonitwie jedenastej przywiózł Grzegorz Walasek, za którego plecami do mety dojechali Piotr Protasiewicz, Miedziński oraz Michał Szczepaniak. Bieg ten wywołał uśmiech na twarzach wielu kibiców, którzy postanowili tego dnia odwiedzić toruńską Motoarenę, bowiem Walasek w ferworze walki zamiast czterech objechał pięć okrążeń. Trzecią serię zakończył triumf Golloba, który jako pierwszy tego dnia pokonał "Skórę". Zawodnik Lotosu przywiózł jednak do mety dwa oczka, dzięki czemu zachował miano lidera.

Swe aspiracje do jednego z medali potwierdził Krzysztof Kasprzak w gonitwie trzynastej. Jeździec Unii Leszno po zdobyciu jednego punktu w swoim pierwszym starcie dołożył kolejne dziewięć w pozostałych występach, co z miejsca dawało mu szansę na ostateczną wiktorię. Dużo walki mogli zaobserwować kibice chwilę później. Przez niemalże trzy okrążenia w bliskim kontakcie jechali ze sobą Kołodziej, Skórnicki oraz Szczepaniak. Na jednym z łuków upadł jednak jadący na czwartym miejscu Karol Ząbik i pomimo tego, iż zawodnik rodem z Torunia szybko wstał z toru, sędzia Najwer postanowił gonitwę tą przerwać. W jej powtórce zwyciężył Janusz Kołodziej, który po raz drugi z rzędu zamknął Skórnickiego na wejściu w pierwszy łuk. Kolejny bieg zakończył się zwycięstwem Golloba, który pomimo ataków Miedzińskiego zdołał dowieźć kolejne trzy punkty do mety. Wygrana Walaska nad Jagusiem w biegu szesnastym pozbawiła szans "Jagodę" szans na tytuł. Po czterech seriach startów na prowadzeniu byli Tomasz Gollob, Adam Skórnicki oraz Krzysztof Kasprzak. Ostatnia seria startów miała zatem wyłonić Mistrza Polski Anno Domini 2009.

Pierwszy swój bieg wygrał Gollob, który pomimo znakomitego startu Jabłońskiego pokonał gnieźnianina na dystansie. Tym samym gorzowianin miał już na swym koncie trzynaście "oczek" i mógł ze spokojem oczekiwać biegów swoich rywali. Za nim jednak ci wyjechali na tor, kibice obejrzeli makabrycznie wyglądający karambol, w którym to uczestniczyli Karol Ząbik i Damian Baliński. Upadek ten wyglądał strasznie, a zawodnicy opuścili tor w karetkach. Według sędziego, winnym całego zamieszania był "Zober" za co został po raz drugi w tym turnieju wykluczony. W powtórce wygrał Walasek przed Piotrem Świderskim oraz zastępującym Balińskiego Musielakiem. Chwilę później bratobójczą walkę o zwycięstwo stoczyli Miedziński z Jagusiem. "Jagodzie" trójka dawała realne szansę na medal, "Miedziakowi" czysto teoretyczne. Młody jeździec Unibaksu nie odpuścił jednak bardziej utytułowanemu koledze z drużyny, za co zebrał od kibiców gwizdy. W ostatniej gonitwie serii zasadniczej najlepiej pokazał się Piotr Protasiewicz, który pokonał Janusza Kołodzieja oraz Adriana Gomólskiego. Tym samym o srebrnym medalu decydować miał bieg dodatkowym w którym to tarnowianin rywalizować miał z Krysztofem Kasprzakiem. W nim górą był "Kasper" dzięki czemu zdobył srebrny medal. Brąz tym samym przypadł Kołodziejowi.

Wyniki:
1. Tomasz Gollob (Caelum Stal Gorzów) - (3,1,3,3,3) 13
2. Krzysztof Kasprzak (Unia Leszno) - (1,3,3,3,1) 11+3
3. Janusz Kołodziej (Unia Tarnów) - (2,2,2,3,2) 11+2
4. Grzegorz Walasek (Falubaz Zielona Góra) - (0,1,3,3,3) 10
5. Wiesław Jaguś (Unibax Toruń) - (0,3,3,2,2) 10
6. Adam Skórnicki (Lotos Wybrzeże Gdańsk) - (3,3,2,2,0) 10
7. Adrian Miedziński (Unibax Toruń) - (1,3,1,2,3) 10
8. Piotr Protasiewicz (Falubaz Zielona Góra) - (2,2,2,0,3) 9
9. Krzysztof Jabłoński (Start Gniezno) - (2,2,0,2,2) 8
10. Daniel Jeleniewski (Atlas Wrocław) - (3,2,0,0,d) 5
11. Adrian Gomólski (Lazur Ostrów) - (3,w,1,0,1) 5
12. Piotr Świderski (Unia Tarnów) - (0,d,1,1,2) 4
13. Damian Baliński (Unia Leszno) - (2,w,1,1,u/-) 4
14. Michał Szczepaniak (Włókniarz Częstochowa) - (1,1,0,1,1) 4
15. Maciej Kuciapa (Marma Hadykówka Rzeszów) - (1,1,0,1,0) 3
16. Karol Ząbik (Lazur Ostrów) - (0,0,2,w,w) 2
17. Sławomir Musielak (Unia Leszno) - (1) 1
18. Maciej Janowski (Atlas Wrocław) - NS

Bieg po biegu:
1. (59,06) Jeleniewski, Jabłoński, Miedziński, Ząbik
2. (59,34) Gomólski, Baliński, Szczepaniak, Jaguś
3. (58,59) Gollob, Kołodziej, Kasprzak, Walasek
4. (59,16) Skórnicki, Protasiewicz, Kuciapa, Świderski
5. (59,09) Skórnicki, Jabłoński, Walasek, Gomólski (u/w)
6. (58,06) Jaguś, Protasiewicz, Gollob, Ząbik
7. (59,31) Miedziński, Kołodziej, Kuciapa, Baliński (u/w)
8. (59,28) Kasprzak, Jeleniewski, Szczepaniak, Świderski (d3)
9. (59,10) Jaguś, Kołodziej, Świderski, Jabłoński
10. (59,54) Kasprzak, Ząbik, Gomólski, Kuciapa
11. (59,36) Walasek, Protasiewicz, Miedziński, Szczepaniak
12. (60,09) Gollob, Skórnicki, Baliński, Jeleniewski
13. (59,91) Kasprzak, Jabłoński, Baliński, Protasiewicz
14. (60,72) Kołodziej, Skórnicki, Szczepaniak, Ząbik (u/w)
15. (60,06) Gollob, Miedziński, Świderski, Gomólski
16. (60,59) Walasek, Jaguś, Kuciapa, Jeleniewski
17. (60,37) Gollob, Jabłoński, Szczepaniak, Kuciapa
18. (59,69) Walasek, Świderski, Musielak (Baliński u/-), Ząbik (u/w)
19. (60,63) Miedziński, Jaguś, Kasprzak, Skórnicki
20. (60,31) Protasiewicz, Kołodziej, Gomólski, Jeleniewski (d4)

Bieg o drugie miejsce:
21. (59,32) Kasprzak, Kołodziej

Widzów: 12500.
NCD w gonitwie szóstej uzyskał Wiesław Jaguś - 58,06 sek.
Sędziował Jerzy Najwer.

TAURON dziękuje za kibicowanie podczas cyklu Speedway Euro Championship

na Facebooku.

Komentarze (447):

 • Rafael Zgłoś
  tak wszyscy znawcy najeżdżacie na Miedziaka, ale on też walczył o medal! W przypadku kiepskiego startu Kołodzieja odbyłby się dodatkowy wyścig o brązowy medal między 4 zawodnikami,
  Czytaj całość
  więc nie patrzcie ślepo na Jagodę. Miedziak pokazał wam sport a nie chore kombinacje!!!
  • natalia Zgłoś
   Gwizdów wstyd, ale zawsze znajdzie się ktoś, kto popsuje wizerunek prawdziwych fanów. Unibax ma przecież wielu wspaniałych kibiców, którzy szanują innych zawodników i dla których
   Czytaj całość
   warto jeździć. Brawo, Adrian za dobry występ i jazdę fair play! Gratulacje dla wszystkich medlistów i życzenia powrotu do zdrowia dla Damiana Balińskiego i Karola Ząbika! Pozdro dla wszystkich prawdziwych kibiców Unibaxu i w ogóle Speedwaya w Polsce!
   • ktoś Zgłoś
    derby z grudziądzem polonia derby z grudziądzem derby z grudziądzem polonia derby z grudziądzem...
    Wszystkie komentarze (447)

    Komentarze (447)

    ×
     Wszystkie komentarze (447)
     PRZEJDŹ NA WP.PL