Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Adrian Gała na prowadzeniu WP SportoweFakty / Anna Kłopocka / Na zdjęciu: Adrian Gała na prowadzeniu

Żużel. Wreszcie rusza liga szwedzka. Z jednym Polakiem na inaugurację

Dawid Cysarz
Dawid Cysarz
W końcu, po wielu miesiącach oczekiwania wraca do rywalizacji, druga co do ważności, liga na świecie. We wtorek do zmagań na żużlowych torach powrócą zawodnicy w Szwecji.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że start tegorocznych rozgrywek ligowych mocno się opóźnił. Jako pierwsza swoje rozgrywki wznowiła PGE Ekstraliga. W Polsce żużlowcy ścigają się już we wszystkich ligach. O punkty rywalizują już także w Rosji, a na wtorek zaplanowano start Bauhaus-Ligan, czyli dawniej Elitserien. 

Z powodu pandemii i zaostrzeń sanitarnych rozgrywki przeszły sporą modyfikację. Mecze odbywać się będą bez kibiców. Zmniejszono liczbę zawodników w składzie - z 7 do 6. Runda zasadnicza składać się będzie z ośmiu kolejek, każda drużyna rozegra po 4 mecze u siebie i na wyjeździe. 

Po jej zakończeniu odbędą się ćwierćfinały z udziałem wszystkich zespołów, a zwycięzcy dwóch meczów awansują do półfinałów. Mistrza Szwecji poznamy w październiku. 

ZOBACZ WIDEO Krytykować, krzyczeć i wyrażać głośno nie zawsze słuszną opinię, to każdy potrafi. Mocne słowa po odejściu Skupienia

Z rywalizacji wycofał się mistrz kraju - Eskilstuna Smederna. Brak kibiców i kryzys finansowy sprawił, że kluby musiały podjąć drastyczne kroki. Cięcia kontraktów mocno odbiły się na kadrach drużyn. 

Widać to po liczbie Polaków. W poprzednich latach to właśnie Polacy byli najliczniejszą nacją w Elitserien, często w danej kolejce startowało więcej naszych rodaków niż Szwedów.

Więcej szans mają otrzymać rodzimi żużlowcy, co widać po awizowanych składach na pierwszą kolejkę. W zestawieniach znalazł się tylko jeden Polak. Adrian Gała założy plastron Lejonen Gislaved. 

W awizowanych składach mamy zaledwie trzech uczestników cyklu Grand Prix: Maksa Fricke'a, Antonio Lindbaecka i Martina Smolinskiego. Odpływ gwiazd sprawi, że na częstsze występy mogą liczyć mniej znani zawodnicy. 

Początek rywalizacji w Bauhaus-Ligan we wtorek o godzinie 19:00. Drugą kolejkę zmagań zaplanowano natomiast na najbliższy czwartek. 


Vetlanda Speedway - Dackarna Malilla, godz. 19:00

Vetlanda Speedway: Peter Ljung, Victor Palovaara, Brady Kurtz, Filip Hjelmland, Andreas Lyager, Alexander Woentin, Johan Jensen

Dackarna Malilla: Frederik Jakobsen, Hans Andersen, Joel Kling, Jacob Thorssell, Oliver Berntzon, Avon Van Dyck

Kumla Indianerna - Rospiggarna Hallstavik, godz. 19:00

Kumla Indianerna: Max Fricke, Ludvig Lindgren, Pontus Aspgren, Christoffer Selvin, Joel Andersson, Jonathan Grahn, Gustav Grahn

Rospiggarna Hallstavik: Rasmus Jensen, Kenneth Hansen, Tomas Jonasson, Kai Huckenbeck, Timo Lahti, Daniel Henderson

Piraterna Motala - Vastervik Speedway, godz. 19:00

Piraterna Motala: Peter Kildemand, Henrik Bergstroem, Jonas Seifert-Salk, Jonas Davidsson, Andriej Karpow, Joel Larsson

Vastervik Speedway: Linus Sundstroem, Marcus Birkemose, Noel Wahlqvist, Mads Hansen, Mikkel Bech, Anton Karlsson, John Lindman

Lejonen Gislaved - Masarna Avesta, godz. 19:00

Lejonen Gislaved: Robert Lambert, Mathias Thoernblom, Adrian Gała, Rohan Tungate, Nicolai Klindt, Casper Henriksson, William Bjoerling

Masarna Avesta: Antonio Lindbaeck, Wadim Tarasienko, Dimitri Berge, Kim Nilsson, Martin Smolinski, Phillip Hellstroem Beangs

TAURON dziękuje za kibicowanie podczas cyklu Speedway Euro Championship

Czy będziesz śledził zmagania w lidze szwedzkiej?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (6):

Wszystkie komentarze (6)

Komentarze (6)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL