Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Artiom Łaguta WP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / Na zdjęciu: Artiom Łaguta

Żużel. Bez Hamulców 2.0: Transferowa gra Łagutą rozpoczęta. Kto da więcej? [FELIETON]

Dariusz Ostafiński
Dariusz Ostafiński
Menedżer Artioma Łaguty mocno sonduje transferowy rynek. To nie przypadek, że pojawiają się informacje, że Sparta złożyła Rosjaninowi ofertę, której nikt nie przebije. W żużlu taki news jest zwykle obliczony na to, że ktoś jednak przebije.

TAURON dziękuje za kibicowanie podczas cyklu Speedway Euro Championship

Bez Hamulców 2.0, to cykl felietonów Dariusza Ostafińskiego, redaktora prowadzącego dział żużel na WP SportoweFakty.

***

Napisał redaktor Mateusz Puka w "Przeglądzie Sportowym", że Artiom Łaguta dostał z Betard Sparty Wrocław ofertę na 2 miliony złotych i dał do zrozumienia, że nikt tego, na czele z MrGarden GKM-em Grudziądz, obecnym klubem Łaguty, nie przebije. Raz, że dużo, a dwa, że z obozu zawodnika mają płynąć sygnały, że już się zdecydował i zdania nie zmieni.

Nie, żebym nie wierzył Łagucie czy też autorowi, ale w żużlu, o czym już nie raz się przekonałem, pojęcie, że coś jest pewne na 100 procent, nie obowiązuje. Jak dla mnie obserwujemy ciąg dalszy rozpoczętych już w maju targów o Łagutę. To wtedy GKM, w ramach podpisywanych aneksów (zostały one wprowadzone w związku z koronawirusem) obciął kontrakt zawodnika o 50 procent, co bardzo go zezłościło.

ZOBACZ WIDEO Kto rządzi w parku maszyn PGG ROW-u i jaki wpływ przy ustalaniu składu ma prezes Mrozek?

Łaguta liczył, że nie obetną mu nic, bo przez kilka lat był wierny GKM-owi, choć inni składali mu o wiele lepsze oferty. W każdym kolejnym okienku Artiom tracił średnio 300 tysięcy złotych na tym, że finalnie zostawał w Grudziądzu. Łatwo policzyć, że pięć okien daje łącznie około 1,5 miliona złotych. Strat związanych z odrzucaniem propozycji drużyn, które potem jechały w play-off, już nie liczę, choć to pewnie drugie tyle. Tak czy inaczej, nic dziwnego, że Łaguta miał nadzieję na ulgowe potraktowanie.

Z drugiej strony, jak się porozmawia z grudziądzkimi działaczami, to oni mają odmienny punkt widzenia. Mówią, że przecież nic nie stało na przeszkodzie, by w play-off jechać, bo co najmniej od 2 lat jest w GKM budowany skład na miarę czwórki. Wciąż jednak coś staje na przeszkodzie, by się w niej znaleźć. I tu mówi się, że brak spektakularnego wyniku obciąża Łagutę, który rok temu rzadko, bardzo rzadko, wygrywał 15. biegi.

GKM jest umówiony z Łagutą na rozmowy dopiero po sezonie i już to można potraktować jako zapowiedź tego, że klub nie będzie się zabijał o zawodnika. Zwłaszcza że w Grudziądzu budżet nie jest przesadnie wielki, a i coraz częściej mówi się o duńskim zwrocie i chęci budowy drużyny wokół duetu Nicki Pedersen, Kenneth Bjerre.

Nie znaczy to jednak, że propozycja Sparty załatwia sprawę. Oczywiście może się zdarzyć, że Łaguta finalnie tam trafi, ale z drugiej strony eWinner Apator Toruń, Motor Lublin czy Eltrox Włókniarz Częstochowa wciąż są w grze pod hasłem: "kto da więcej". Na plus Sparty działa to, że prezes Andrzej Rusko jest finansowo jednym z najbardziej wiarygodnych prezesów. Nawet jak mu braknie, to dopłaca ze swoich, bo u niego słowo droższe od pieniędzy. Inna sprawa, że w żużlu nie tacy gracze przegrywali.

Jakby tak Sparcie wyszło, to wtedy ma gotowy skład i musi się tylko zastanowić, kogo się pozbyć. Choć jeśli sprawa Maksyma Drabika znajdzie swój finał i nie będzie on szczęśliwy dla zawodnika, wówczas wrocławianie będą mogli w wolnej chwili pomyśleć, czy takiego Chrisa Holdera nie warto byłoby mieć na stałe.

A tak swoją drogą, to myślę, że tegoroczna giełda transferowa da nam większe hity niż transfer Łaguty. Aneksy zrobiły wrażenie na wielu zawodników. Sporo jest takich, którzy zaciskają zęby i jadą, bo są profesjonalistami. Widać jednak u nich, że tam już nie ma wielkiej miłości do klubu. O ile w poprzednich oknach nie było kogo kupić, o tyle teraz powinno być tak, że działacze będą się opędzać od zawodników.

Czytaj także:
Ljung w domu. Na drugi dzień po koszmarnej kraksie
Mechanik Łaguty o nitro: To jest żartCzy Łaguta zmieni w tym oknie klub?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (43):

Wszystkie komentarze (43)

Komentarze (43)

×
    Wszystkie komentarze (43)
    PRZEJDŹ NA WP.PL